Sekce: Podnikání

Podniky ignorují zákaz anonymních akcií

Datum: 02.07.2014 10:41 / Autor: Tomáš Durčák
Včerejším dnem vstoupil v platnost zákon o anonymních akciích (akciích na majitele), který všem českým firmám zakazuje používání těchto cenných papírů. Technicky zákon platí již od letošního ledna, avšak podniky dostaly od státu šesti měsíční lhůtu, aby m

Včerejším dnem vstoupil v platnost zákon o anonymních akciích (akciích na majitele), který všem českým firmám zakazuje používání těchto cenných papírů. Technicky zákon platí již od letošního ledna, avšak podniky dostaly od státu šesti měsíční lhůtu, aby měly dostatek času transformovat své vlastnické struktury do plně legální podoby. I tak téměř polovina z nich zákon doposud ignoruje.

Březnové průzkumy ukazovaly, že anonymní akcie stále používá 12 542 akciových společností. Do července se jejich počet snížil o pouhých 1288 firem, což znamená, že více než 44 procent společností již zrušenou formu vlastnictví v rozporu se zákonem stále používá, i když byly ze zákona povinny podat do konce června návrh na změnu zápisu v obchodním rejstříku a nahlásit změnu formy akcií.

Soudy tak brzy začnou těmto firmám zasílat výzvy k nápravě svých vlastnických vztahů. Pokud by společnost ignorovala i tyto napomenutí, může soud podnik poslat do likvidace. Akcionáři nezměněných akcií teď technicky nemohou používat svá práva, což je zbavuje možnosti nechat si vyplatit dividendy, nebo akcie prodat.

Zákon o anonymních akciích měl jednou provždy sundat oponu, která visela za celou řadou tajných majetkových poměrů v České republice a tím významně zakročit proti korupci. Jeho reálný efekt lze nicméně pozorovat právě dnes, kdy i po půl roce některé společnosti zákon zcela ignorují a do určité doby jsou za toto chování nepostižitelné.

Praxe bohužel ukazuje, že jediným výrazným důsledkem tohoto zákona je složitější administrativa pro akcionáře. Většina firem, které na anonymní akcie zapomněly, nebo je začaly řešit na poslední chvíli, s největší pravděpodobností pouze požádá o převod z akcií na majitele na akcie na jméno, neboť majitelé těchto akcií nepotřebují nutně zůstávat v anonymitě, ale anonymní akcie pro ně byly díky své jednoduchosti provedení nejjednodušší možností.
Existují rovněž podezření, že ve chvíli, kdy začne likvidace firem, které se po delší dobu odmítnou přizpůsobit novému zákonu, vezme s sebou tato čistka také celou řadu vytunelovaných firem. Ty většinou dodnes anonymně vlastní původní majoritní vlastníci a nový zákon se jim náramně hodí, protože jim dovoluje zbavit se mrtvé společnosti legální cestou a přitom stále zůstat v anonymitě.

Může se nicméně stát, že se podaří některé tyto podvodné firmy rozkrýt, neboť se začínají ozývat akcionáři (zpravidla minoritní), kterým od jejich společnosti nepřišlo žádné oznámení o změně akcií a co víc, firma na svém sídle z obchodního rejstříku třeba vůbec neexistuje. Nemohou tak své akcie předložit k výměně, čímž už nyní de facto přišli o svá práva akcionářů, a pokud dojde k likvidaci společnosti, přijdou o své akcie i peníze do nich investované bez jakékoliv náhrady.

I když se zmíněná půl roční lhůta dá do jisté míry respektovat, jde pravděpodobně o absenci jakýchkoliv zásadnějších postihů za porušení tohoto nového zákona, která nikoho nenutí pospíchat a uvést vlastnické vztahy ve své společnosti do legální formy. Nakonec situace pravděpodobně dojde do fáze, kdy na zákon o anonymních akciích doplatí především minoritní akcionáři, kteří nedostanou šanci vyměnit své cenné papíry, zatímco za celou řadou podvodných společností se navždy zavře voda.

Případy korupce zřejmě také jen tak nikdo neodhalí, protože lidé, přející si zůstat v anonymitě, konkrétně tento zákon určitě neohrožuje a důkazem budiž, že na našem trhu během posledních šesti měsíců jako houby po dešti začaly vznikat svěřenské fondy. Ti prozíravější si možná uvědomili, že i tyto by mohly být časem nějakým zákonem rozkryty, a tak volí založení off shore společnosti na anonymního vlastníka. Majetek tuzemské společnosti pak jednoduše na tuto kyperskou, kajmanskou, nebo jinou zahraniční firmu přepíší a opět počkají, až jejich nadále nepotřebnou společnost stát sám zruší, čímž se jména těchto majoritních akcionářů asi již nikdy bez důkladného vyšetřování nepodaří zjistit.

Další články

Dobrá zpráva pro české podniky

Článek

Spolupráce mezi významnými podniky ČR na spadnutí!

Článek

Hospody bez cigaret? Zákaz kouření znovu ve hře

Článek

Chcete každé ráno pořádnou dávku inspirace?

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se již k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.