Sekce: Podnikání

České firmy začínají mít strach z mobilů

Datum: 01. 07. 2014 11.44 / Autor: Tomáš Durčák
Chytré telefony dnes představují prodlouženou ruku každého podnikatele. Manažeři korporací své telefony neodkládají nikdy a díky pokroku je mohou kdykoliv používat k vyřizování e-mailů nebo i přístupu k firemním datům. Po zabezpečení proti útokům na firem

Chytré telefony dnes představují prodlouženou ruku každého podnikatele. Manažeři korporací své telefony neodkládají nikdy a díky pokroku je mohou kdykoliv používat k vyřizování e-mailů nebo i přístupu k firemním datům. Po zabezpečení proti útokům na firemní servery tak jde o druhou největší hrozbu ztráty dat každé firmy – a její zaměstnanci s sebou tuto hrozbu nosí v kapse.

Problém se přitom netýká jen manažerů a pracovníků na vysokých postech. Přístup k firemním datům ze svého mobilu mohou z různých důvodů potřebovat také asistenti a lidé pracující v terénu. Nikdo z nich většinou přirozeně ochraně dat nevěnuje zvýšenou pozornost – veškerou odpovědnost často přenášejí na firemní IT oddělení a doufají, že za ně vše vyřeší.

Domácí brána do firemního systému dokořán

Taková premisa platí u firemní sítě, ale v případě soukromých mobilů je každý za ochranu firemních dat zodpovědný sám. Jak už bylo navíc zmíněno výše, mnoho zaměstnanců (až 83 procent) si často „nosí práci domů“, čímž se hrozba průniku do firemních informačních systémů rozšiřuje také na soukromá zařízení (soukromý telefon, domácí PC).

V kombinaci s alarmující statistikou, podle které více než 60 procent pracovníků firem nemá svá přenosná zařízení nikterak chráněná (často dokonce ani heslem), se pomalu a jistě začínají smazávat rozdíly mezi prací a soukromím. Díky tomuto trendu se rovněž citlivé firemní materiály stále častěji dostávají mimo prostředí firmy, čehož útočníci patřičně využívají. Dokazují to škody, napáchané každoročně kyberzločinci, jejichž hodnoty jdou jen u nás do stovek milionů korun (celosvětově jde o stovky miliard dolarů).

Proč útočit přes mobily? Nikdo se nebrání

Analytikům poradenské společnosti Gartner se podařilo zjistit, že paradoxně až 75 procent všech bezpečnostních hrozeb spojených s mobilními telefony nemá nic společného s cílenými naplánovanými útoky (zatím), ale za ztrátu dat může často jednoduše špatné nastavení celé řady mobilních aplikací. Každý chytrý telefon nabízí svému majiteli tisíce doplňků a aplikací pro jednodušší a rychlejší práci.

Mnoho z nich však vyžaduje jistou pozornost a péči, aby nemohly být potenciálně nebezpečné. Některé méně kvalitní aplikace pak vůbec zabezpečit nejde a jsou tak pro každého zájemce doslova otevřenými dveřmi do firemního mobilu. Větší firmy si proto začínají zpracovávat seznamy zneužitelných aplikací, které by se na firemních zařízeních nikdy neměly objevit.

Velký problém začínají představovat rovněž stále oblíbenější cloudové sklady dat, ke kterým má každý zaměstnanec přístup jak z počítače, tak z mobilu. Čím větší počet zařízení má do takového cloudu přístup, tím vyšší je riziko, že se někomu cizímu podaří do firemní online úschovny dat dostat.

Nejohroženější jsou v Česku malé a střední firmy

I když jsou korporátní data zpravidla cennější, u menších firem bývá jejich získání mnohem jednodušší. Podle Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR jsou menší podnikatelské subjekty aktuálně největším problémem kybernetické obrany a ochrany v českém byznysu. Jejich zaměstnanci totiž mnohem častěji nevědomě porušují mobilní bezpečnost, čímž ohrožují informační systémy celé společnosti. Podniky menšího rozsahu také zároveň kladou na ochranu svých dat menší důraz.

Zapomínají, že útok skrze elektronická zařízení nemusí přijít jen za účelem odcizení firemních dat. Na konci prvního čtvrtletí letošního roku obsahoval seznam všech mobilních virů a potenciálně nebezpečných aplikací již dva miliony položek a tempo, s jakým zákazníci chytré telefony nakupují, zapříčiní podle výše zmíněné asociace zhruba do roku 2017 to, že se tvůrci virů a hackeři přeorientují z PC na mobilní telefony. Během následujících tří let se proto rovněž předpokládá, že dojde ke změně aktuálního trendu a počet útoků na bezpečnost chytrých telefonů výrazně přesáhne počet útoků na počítače.

foto: freeimages.com

Další články
Podnikání

Kdo ovládá české firmy?

Článek
Podnikání

České firmy (nejen) na Facebooku

Článek
Podnikání

Kyperská krize a české firmy

Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.