Sekce: Podnikání

Poznámka: Souboj o maso nakonec bez vítěze

Datum: 14. 05. 2014 12.05 / Autor: František Prokop
Souboj o skladování státních rezerv masa zřejmě bez vítěze
Byl to tendr vcelku nevelký, jakých se vyhlašuje celá řada. Správa státních hmotných rezerv vypsala tendr na uskladnění tisícovky tun masa ve státních rezervách. Přesto však tento tendr budil zájem a očekávání jak nakonec dopadne. Důvodem byl možný střet zájmů Andreje Babiše jako ministra financí, který může ovlivňovat obsazení místa šéfa státních rezerv, a Andreje Babiše jako majitele skupiny Agrofert, jehož součást, firma Animalco, o získání zakázky usilovala.
 
Nebudu čtenáře napínat, souboj nakonec dopadl bez výsledku. Firma Animalco byla z tendru vyloučena pro nesplnění zadávacích podmínek a protože nakonec zbyl jediný uchazeč, bude tendr po uplynutí lhůty pro odvolání zrušen. Tolik strohá řeč faktů. V tuto chvíli není ani moc podstatné, že byla vyloučena i firma HOPI, v níž jako manažer působí poslanec hnutí ANO Jan Volný. Ta Agrofertu nepatří.
 
Nahlédnutí pod pokličku však může být docela zajímavé. Alespoň v zájmu zachování férové soutěže podnikatelských subjektů. Firma Animalco skladovala státní rezervy masa deset let, když ji v květnu 2011 koupil Agrofert. Po celou tuto dobu maso skladovala v pronajatých prostorách. Jelikož v tendru, o němž je řeč, byla podmínka vlastních skladovacích prostor, přihlásilo se Animalco do tendru společně s firmou Frost Logistic, která požadované prostory vlastní. Zadávací podmínky navíc obsahují šalamounskou formulaci. Účastník tendru musí mít vlastní skladovací prostory, v případě použití jiných prostor je nutný souhlas správy hmotných rezerv. Animalco prostory prostřednictvím Frostu má a navíc případný souhlas s využitím jiných prostor není a priori vyloučen. Věru, tvrdý oříšek, na jehož rozlousknutí mohou právníci docela dost vydělat.
 
Animalco se již před časem navíc odvolalo k antimonopolnímu úřadu, který až do vydání svého rozhodnutí stejně správě hmotných rezerv zakázal podepsat smlouvu s případným vítězem tendru.
 
Samozřejmě se lze na celou záležitost dívat z různých úhlů. Na jedné straně vyloučením Animalka se členové hodnotící komise mohou bránit podezření, že podlehli střetu zájmů. Na straně druhé může existovat názor na potlačování volné soutěže. Každý z obou názorů jistě bude mít řadu zastánců a odpůrců. Autor nemá v úmyslu vnucovat čtenáři jakýkoliv názor. Ten si čtenář musí udělat sám.
 
Další články
Rozhovory

Hledali kvalitní maso, nakonec si pořídili vlastní řeznictví

Jak vášeň pro gastronomii přetavit ve fungující byznys
Článek
Podnikání

Lasvit opět dodá trofeje pro vítěze Tour de France

Článek
Lifestyle

Divoké maso v Divadle Komedie

Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.