Sekce: Podnikání

Situace vážná, tragická zřejmě nikoli

Datum: 02. 03. 2014 18.10 / Autor: František Prokop
Současné stále vrůstající napětí mezi Ruskem a Ukrajinou není pro nás tak vzdálené, jak by se mohlo z pohledu na mapu znát. Může vyvolávat obavy, jak to bude dál se zásobováním české republiky energiemi, zejména ropou a zemním plynem.
 
Nutno uvést, že v posledním čtvrtstoletí jsme udělali výrazný krok k oproštění se od totální závislosti na dodávkách ruské ropa a zemního plynu.  Přesto je tato závislost stále poměrně dost výrazná, jako v celé Evropské unii.
 
Ropa
 
Většina ropy k nám proudí ropovodem Družba z ruských ropných ložisek přes Ukrajinu. Ruská strana však v roce 2012 tyto dodávky dost výrazně omezila. Dnes ropovodem Družba nakupujeme zhruba tři pětiny naší spotřeby.
 
V devadesátých letech byl vybudován ropovod IKL z bavorského Ingolstadtu do České republiky. Ten zajišťuje zhruba dvě pětiny české spotřeby ropy, zejména z arabských ložisek. Ropovod OKL je napojen na Transalpinský ropovod z italského Terstu. Ten je však poměrně dost vytížený. Určitou menší kapacitu pak může představovat i ropovod Adria z Chorvatska, který je na Slovensku propojen s ropovodem Družba.
 
Zemní plyn
 
Česká republika kryje svoji potřebu plynu ze tří čtvrtin dodávkami z Ruska. Zbývající čtvrtinu kryjeme od roku 1997 norským plynem. Přes velkou závislost na dovozu ruského plynu má však Česká republika proti řadě jiných zemí obrovskou výhodu. Tou jsou obrovské podzemní zásobníky s kapacitou kryjící téměř polovinu naší roční spotřeby.
 
V možných úvahách o budoucím vývoji je třeba brát v úvahu i další důležitý faktor. Na dovozu ruské ropy a zemního plynu jsme závislí nejenom my, ale možná paradoxně i samotné Rusko. Příjmy z exportu surovin totiž tvoří zhruba tři čtvrtiny ruského hrubého domácího produktu. Čili je v zájmu samotného Ruska tyto dodávky udržet. Samozřejmě, může přijít silácké gesto v podobě dočasného omezení či přerušení dodávek, zejména přes Ukrajinu. Česká soustava je však na několika místech napojena na německou a jejím prostřednictvím na trasy vedoucí z Ruska mimo Ukrajinu.
 
Nelze tedy brát možný vývoj na lehkou váhu, katastrofa však minimálně v krátkodobém výhledu rozhodně nehrozí.
Další články
Podnikání

Avia zřejmě v problémech

Článek
Podnikání

Aero Vodochody v Polsku zřejmě bez úspěchu

Článek
Podnikání

Situace v OKD

Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.