Sekce: Podnikání

Zájem o zkrácené pracovní úvazky stále roste

Datum: 30. 10. 2013 16.01 / Autor: Milan Charvát
Zájem zaměstnanců o zkrácené pracovní úvazky v České republice stále roste. Nedůvěra a předsudky sice stále brání jejich masovému rozšíření na pracovním trhu, přesto je jako určitou formu benefitu nabízí čím dál více firem.

Alternativní pracovní úvazky jako brigády, zkrácené úvazky či sdílená pracovní místa pomáhají zapojit do pracovního procesu i specifické skupiny lidí, které by jinak zůstaly bez práce. Jedná se například o matky na rodičovské dovolené, studenty či seniory, kteří si tak udržují kontakt se svou profesí, prohlubují kvalifikaci a zachovávají si určitou životní úroveň i v době snížené schopnosti pracovat. Alternativní úvazky zároveň pomáhají firmám efektivněji zajistit sezónní výkyvy nebo činnosti, které svým záběrem nenaplňují plný  rozsah pracovní doby. „V období prodejních špiček, jako jsou Vánoce nebo Velikonoce, dokážeme nabídnout zkrácené úvazky navíc, anebo stávajícím zaměstnancům hodiny navíc. Zaměstnanci tuto možnost vítají, jedná se o příležitost přivýdělku k pravidelnému příjmu.” popisuje Jiří Mareček, manažer oddělení vnějších vztahů společnosti Tesco.

Alternativní varianty jsou využívány v závislosti na povaze práce. Možnosti se spolu s rozvojem nových technologií a online způsobů komunikace stále rozšiřují a nabízejí v celé řadě oborů možnost práce z domova nebo v podstatě odkudkoli. Vše musí být samozřejmě postaveno na počáteční dohodě a dodržování nastavených pravidel mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem.

Na popularitě získávají také sdílená pracovní místa, kdy jedno pracovní místo zastávají dva lidé, kteří dělají na poloviční úvazek a na pracovišti se střídají, což přináší zaměstnavateli možnost vyplnění celé pracovní doby a oběma zaměstnancům výrazně větší flexibilitu. Pokročilou verzí je flexibilní sdílení pracovního místa. To funguje tak, že každý zaměstnanec má svůj notebook a připojení k internetu, ale nemá stálé pevné pracovní místo, nýbrž se zapojuje do pracovního procesu odkudkoli, kde zrovna je nebo kde mu to vyhovuje, tedy z domova, z jednání s klientem či  z kanceláře. „A ukazuje se, že je vlastně jedno, odkud zaměstnanec pracuje, že nejdůležitější je, jakou práci odvádí, zda dodržuje dohodnuté termíny a jakých výsledků dosahuje.“ potvrzuje Adéla Konopková ze společnosti Vodafone, že se poměry uvolňují. Lze očekávat, že systém alternativních úvazků bude dále směřovat tímto směrem.

Alternativní úvazky však mají i svá úskalí, neboť kladou vyšší nároky na liniového manažera, na organizaci práce zaměstnance, na řízení jeho činnosti a kontrolu odvedené práce, včasné a úplné sdílení informací mezi zúčastněnými stranami. Bez nákladů se neobejde ani prvotní zavedení alternativních úvazků. „Chceme-li zvýšit počet částečných úvazků v naší firmě, musíme v první řadě překonat počáteční bariéry. Obnáší to i počáteční vyšší nároky na reorganizaci pracovních činností nebo při vedení lidí užívajících těchto forem práce. Na druhou stranu si udržíme zkušené zaměstnance se znalostmi a kontakty z naší oblasti, kteří by jinak ze společnosti třeba odešli a zároveň zvýšíme loajalitu našich zaměstnanců,” doplňuje Lucie Jungmannová, specialistka mediální komunikace společnosti Telefónica.
Další články
Podnikání

Přemýšlíte o podnikání? Zkuste zelenou, zájem o ekologicky šetrné výrobky rapidně roste

Eco-friendly byznysu se daří
Článek
Podnikání

Česko – velmoc světlometů. Výroba stále roste

Článek
Podnikání

Miliony lidí v otroctví: Odporný byznys, který stále roste

Jak je možné, že se obchodování s lidmi stále rozšiřuje?
Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.