Sekce: Podnikání

Změny na poli mobilních operátorů

Datum: 23. 10. 2013 08.43 / Autor: Milan Charvát
Letošní rok je ve znamení velkých změn na poli mobilních operátorů. Blíží se vznik čtvrtého operátora a svého vlastníka pravděpodobně změní i česká Telefónica O2. 

Již delší dobu se spekulovalo o tom, že je česká pobočka španělské společnosti Telefónica O2 na prodej. Přesná částka není známa, mluví se však o vyšších desítkách miliard korun. Zájem o O2 měl dříve například ruský miliardář Vladimir Jevtušenkov, jemuž patří finanční skupina AFK Sistěma.  

Nyní už je vše potvrzeno, o koupi jedná španělská Telefónica i s finanční skupinou PPF miliardáře Petra Kellnera. Výsledek jednání by měl být znám do konce tohoto roku. Pravděpodobně i kvůli snaze ovládnout českou Telefónicu O2 se PPF nezúčastnila aukce kmitočtů pro čtvrtého mobilního operátora.

Jisté spekulace se objevují kvůli případému názvu operátora po jeho prodeji skupině PPF.  Značka O2 totiž patří právě španělské společnosti Telefónica a pokud by českou pobočku prodala, zcela jistě by musel být změněn název operátora. Někteří komentátoři spekulují, zda nebude vrácen původní název společnosti, než jej v roce 2005 koupila Telefónica, tedy Eurotel. A jelikož tato registrovaná značka je stále v majetku české pobočky O2, jsou tyto spekulace možná oprávněné. Jasno tedy bude až na konci roku. Změna názvu tak velké společnosti, jakou je česká pobočka Telefónica O2, určitě přinese pro nového vlastníka velké náklady.

Konečně jsme se také dočkali aukce kmitočtů pro čtvrtého mobilního operátora. V polovině srpna ji vyhlásil Český telekomunikační úřad. Přihlásilo se na pět zájemců, mezi nimi jsou i tři stávající mobilní operátoři. Další dva zájemci jsou společnosti Revolution Mobile a Tasciane.

Právě společnost Tasciane patří do skupiny KKCG patřící Karlu Komárkovi stejně jako loterijní společnost Sazka. Sazka nedávno potvrdila svůj zájem o působení v telekomunikacích. Jistou zajímavostí je to, že v průběhu aukce kmitočtů se název společnosti Tasciane změnil na Sazka Telecommunications. Jejím ředitelem se navíc stal Robert Chvátal, dřívější marketingový ředitel Radiomobilu a poté generální ředitel slovenské a rakouské pobočky T-Mobilu.

Kdo se nakonec stane vítězem aukce kmitočtů a spustí čtvrtého operátora bude jasné na konci roku podobně jako v případě změny vlastníka českého operátora Telefónica O2. 
Další články
Podnikání

Jak dva mladíci odešli ze školy, aby se stali světovou špičkou na poli mobilních aplikací

Když si jdete za svým
Článek
Podnikání

Telekomunikační duel v plenkách aneb vznik mobilních operátorů v ČR

Článek
Podnikání

Vypukla válka operátorů

Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.