Sekce: Podnikání

TOP 5 dnešních zpráv z českého byznysu

Datum: 28. 08. 2013 10.38 / Autor: Milan Charvát
Hamé koupilo belgický Mortier a přemístí výrobu do Čech. M.video nakonec neovládne Kellnerovu sít prodejen Eldorado. Kofola měla v důsledku dlouhé zimy a povodní menší tržby. Sokolovská uhelná kvůli propadu těžby uhlí zaznamenala nižší zisk a polští představitelé dnes obhajovali kvalitu polských výrobků dovážených do Čech, to vše se dnes událo v českém byznysu.

Moravské Hamé chystá expanzi, kupuje belgického výrobce Mortier

Přední potravinářská firma Hamé koupila belgického výrobce masných produktů Mortier. Výroba se přesune do závodů v Kunovicích a výrobky se budou vyvážet do západní Evropy. Firma plánuje v blízké budoucnosti expandovat, a tak se nejedná o ojedinělou akvizici. Hamé má v hledáčku i další firmy malé a střední velikosti s obratem kolem 100 milionů korun. Podíl zahraničních trhů na prodeji výrobků firmy je zhruba 47% a stále se zvyšuje.

Konkurence v Rusku ztratila zájem o Kellnerův řetězec Eldorado

Dlouhé namlouvání jedničky ruského maloobchodního trhu se spotřební elektronikou M.video s konkurenční sítí prodejen Eldorado skupiny PPF skončilo neúspěšně. Firmy se nedokázaly dohodnout na podmínkách prodeje, další překážkou bylo stanovisko antimonopolního úřadu. Jednání o převzetí Eldorada vedla jednička ruského trhu už před dvěma lety, neúspěšná jednání se M.video snažilo oživit na začátku letošního roku.        

Kofola hlásí propad tržeb, na vině je dlouhá zima a povodně

Tradiční výrobce nápojů v pololetních výsledcích uvedl pokles prodeje skoro o 70 milionů korun na 3,1 miliardy. Z nižší tržby představitelé společnosti viní dlouhou zimu a červnové povodně. Předního českého výrobce nápojů může ale těšit to, že i přes nižší tržby se mu v porovnání s prvním pololetím roku 2012 zisk dokonce i lehce zvýšil a to na 81 milionů korun. V druhé polovině roku Kofola přesto očekává lepší hospodářský výsledek.

Sokolovská uhelná oznámila snížení zisku

Sokolovská uhelná, nejmenší tuzemská hnědouhelná společnost, ohlásila propad čistého zisku meziročně o 23 procent a loni tak hospodařila se ziskem 903,8 milionů korun. Výrazný propad způsobilo omezení těžby uhlí, uzavření lomu Družba a snížení prodeje elektrické energie.  Představenstvo přesto považuje tento hospodářský výsledek za úspěch. Akcionáři si ze zisku vyplatí dohromady 60 milionů korun.

Polští představitelé v Praze obhajovali kvalitu tamních potravin

V Praze dnes vystoupili polští představitelé, kteří hájili kvalitu polských výrobků dovážených do Čech. Řečnila například náměstkyně polského ministerstva zemědělství Zofie Szalczyková. Právě polské potraviny v tomto roce čelí velké kritice poté, co jsme mohli zaznamenat nejrůznější aféry, které otřásly důvěrou Čechů v polské výrobky. Polská strana vidí za kritikou snahu české konkurence vytlačit tamní výrobky z trhu a zahajuje kampaň za dobrou pověst svých potravin. Situace mezi českými a polskými výrobci se vyhrotila, když se v několika polských výrobcích objevila například technická sůl nebo maso z uhynulých zvířat.
Další články
Podnikání

Novinky z českého loterijního byznysu

Článek
Podnikání

Ranní glosy z českého byznysu

Článek
Podnikání

Budoucnost českého byznysu v rukou žen?

Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.