Spoluzakladatel Applu: Chtěl jsem vytvořit dobrý počítač, nikoli vydělávat hromady peněz

Sekce: Osobnosti Datum: 11.12.2016 Autor: Zdravko Krstanov
Steve Wozniak je mužem, který nebyl nikdy příliš vidět. Vytvářel produkty, zatímco je Steve Jobs propagoval. Společnými silami dokázali z Applu udělat nejhodnotnější značku světa. A to zdaleka nebylo jejich cílem.

Steve “Woz” Wozniak tráví hodně svého času na různých konferencích a relativně často se objevuje v médiích. Své cenné zkušenosti a poznatky si tak nenechává pro sebe. Co radí legendární podnikatel/vynálezce mladým podnikatelům?

Nesnažte se ihned být ve světlech reflektorů

Wozniak radí, abyste si našli takové spolupracovníky, kteří jsou ochotni tvořit, i kdyby to znamenalo pobývat v garážích. “Najděte někoho, kdo si věci staví v garáži. S takovým člověkem chtějte pracovat”, uvedl. Takoví lidé prý totiž dokážou řešit skutečné problémy. Nejde jim o slávu, titul ani o uznání.

Nechtějte být inovátory, protože to je “cool”

Spousta lidí se nyní snaží etablovat v technologickém světě pouze proto, aby v něm byli. Wozniak však doporučuje, abyste se snažili najít řešení svých vlastních problémů. Určitě existuje něco, co vás trápí nebo vám zpomaluje práci. Mohla by to vyřešit nějaká aplikace?

Chtít uspět kvůli penězům či kvůli členství v jakési “privilegované skupině lidí” je krátkozraké a s největší pravděpodobností zbytečné.

Naslouchejte vašim pracovníkům

A zejména těm na nejnižších pozicích. Právě ti totiž mohou přijít s nejvíce inovativní myšlenkou. Sám Wozniak, který toto aplikuje především na technologické prostředí,  pracoval na takové pozici v Hewlett Packard. Tehdejšího šéfa se několikrát snažil přesvědčit, aby začali vyrábět počítače jako produkt pro osobní užití. Ten jej pokaždé odmítl, a tak se HP připravil o šanci být jednou z nejvíce inovativních firem všech dob.

Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

Spoluzakladatel stamilionového startupu: Peněz je na trhu přebytek, musíte ale makat

Sekce: Rozhovory v podnikání Datum: 24.08.2016 09:30
Inspirace pro začínající podnikatele? Knížky jsou sice skvělé, nicméně nejhodnotnější informace vám vždy dá vlastní tvrdá práce, nebo někdo, kdo podobný problém řešil už před vámi. Proto vám v našem…

Tommy Hilfiger: „Školu jsem nesnášel. Nemohl jsem se dočkat, až začnu podnikat”

Sekce: Osobnosti Datum: 07.10.2016 10:30
Pro jedince, kteří po dovršení své plnoletosti stále neví, čím by chtěli být, se vysokoškolské studium jeví jako dobrá volba. Naopak pro ty, které škola pouze obírá o čas, jenž by mohli vložit do…

Alice Žertová: Nemohla jsem najít člověka na úklid, tak jsem rozjela úklidovou firmu“

Sekce: Rozhovory v podnikání Datum: 12.08.2016 09:00
Vystudovala medicínu a pár let pracovala jako lékařka. Nakonec ji ale osud zavál úplně jiným směrem. Namísto léčení nemocných se zabývá úklidem. Přesněji: Řídí svou úklidovou firmu.
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ztratil milion dolarů během 24 hodin. Vzpamatoval se a založil miliardový a zdravý byznys

Sekce: Osobnosti Datum: 21.01.2017 20:00
Daniel Lubetzky je důkazem, že odhodlání je klíčovým předpokladem podnikání.

Jedna věc, na kterou miliardáři nedají dopustit

Sekce: Rady a tipy Datum: 20.01.2017 20:00
Aneb proč internet nestačí?

Bitcoin aneb digitální měnu milovat, nebo nenávidět?

Sekce: Investování Datum: 19.01.2017 13:00
Svět investování si během posledních let prošel malou technickou revolucí. Ta nabídla nejenom nové způsoby, jak efektivněji spravovat své peníze, ale stála rovněž za zrodem dosud netušených…