Miliardář Warren Buffett: Z Harvardu mě vyhodili po deseti minutách… naštěstí

Sekce: Osobnosti Datum: 11.11.2016 Autor: Zdravko Krstanov
V útlém věku disponoval obdivuhodnou znalostí finančních trhů. Neustále se vzdělával a četl. Přesto na Harvardu neprošel ani skrze úvodní pohovor. Proč je za tento “neúspěch” Warren Buffett dnes rád?

Věštec z Omahy neměl dle svých slov školu nikdy přiliš v lásce. Na univerzitu se nechtěl ani hlásit, přesto na popud svého otce studoval hned na několika. Finálním stupněm vzdělání měla být Harvard Business School. V roce 1950 se proto vydal do Chicaga na vstupní pohovor. Po deseti minutách byl požádán, aby odešel.

“Bylo mi 19, vypadal jsem na 16 a emočně jsem byl na devíti letech,” vzpomínal v roce 1998. Harvardu, který se snaží vychovávat budoucí světové lídry, nebyl do akcií nadšený mladík dost dobrý. 

V horkém létě si tak listoval katalogem vysokých škol, když vtom jej zaujala Columbia University. Nebyl to však věhlas, který jej k ní dostal, nýbrž jméno Benjamin Graham. Autor knihy Inteligentní investor a v té době také vyučující na Columbii.

Inteligentního investora četl Buffett několikrát a Benjamin Graham pro něj představoval ztělesnění boha. Dostal se na tamější univerzitu a nabídl, že bude pro Grahama pracovat zdarma. Později jej označil za nejlepšího učitele v historii financí a jeho knihu doporučuje jako základ každému, kdo se alespoň částečně o investování zajímá.

Příběh Warrena Buffetta demonstruje, že mnohdy zdánlivě nejlepší volba nemusí být zdaleka tou nejlepší. Pakliže by býval na Harvard nastoupil, Berkshire Hathaway by pravděpodobně v dnešní podobě neexistovala.

Zajímavost: Warren Buffett převzal Berkshire Hathaway v roce 1964. Pokud byste tou dobou do firmy investovali tisíc dolarů, vaše investice by dnes měla hodnotu okolo deseti milionů dolarů.

Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

11 miliard dolarů: Warren Buffett ví, jak vydělat na Trumpově prezidentství

Sekce: Osobnosti Datum: 01.12.2016 11:30
Veřejně vychvaloval Obamu, v prezidentské kampani hlasitě podporoval Clintonovou a naopak silně kritizoval Trumpa. Jeho návrhy na oživení americké ekonomiky se mu zdály nereálné, daňovou reformu…

PRODAT: Warren Buffett radí, kdy pustit akcie k vodě

Sekce: Investování Datum: 24.03.2016 10:00
Jakmile je Věštec z Omahy na nákupech, dívá se celý svět ve snaze jej kopírovat a zbohatnout. Jen málokdo ale věnuje pozornost tomu, kdy Buffett prodává. Vědět, kdy z obchodu odejít, je stejně tak…

Arabský Warren Buffett? To je saúdský princ Al-Valíd bin Talál

Sekce: Osobnosti Datum: 08.05.2015 21:00
Představte si, že jste sice úspěšnými obchodníky a investory, ale mezi vaše hlavní starosti patří například to, jak si stojíte v žebříčku nejbohatších lidí na světě a zda bude váš nový Airbus A380,…
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejbohatší Mexičan Carlos Slim: Investovat jsem začal ve dvanácti letech

Sekce: Rady a tipy Datum: 20.02.2017 19:00
Jaké jsou rady jednoho z nejbohatších lidí planety? A proč tak rád investuje v dobách krize?

Premium Fashion Brands bude na Slovensku reprezentovat Soňa Skoncová

Sekce: Byznys Datum: 20.02.2017 14:00
Premium Fashion Brands, jeden z největších řetězců s dostupnou luxusní módou v České republice a na Slovensku, nově zastupuje Soňa Skoncová na pozici Country managera pro Slovensko.

Jak se zbavit neefektivních pracovních meetingů v pěti krocích

Sekce: Rady a tipy Datum: 19.02.2017 19:30
Znáte ten pocit, když po dvouhodinovém meetingu s kolegy nepřijdete na nic nového? Pomoci může několik relativně snadných změn.