Miliardář platí vědce, aby vymýšleli produkty , které pomáhají lidem

Sekce: Osobnosti Datum: 30.11.2016 Autor: Pavel Hejkrlík
Manoj Bhargava je netypický miliardář. Dvanáct let žil v klášteře jako mnich, poté díky výrobku 5-hour Energy vydělal miliardy dolarů. Nyní peníze utrácí za vynálezy, pomocí kterých chce ze světa udělat lepší místo pro život.
Manoj Bhargava.

Bhargavovo úsilí o lepší svět je součástí výzvy Billions in Change a je o něm k vidění i dokument třeba na portálu Youtube. “Pokud máte bohatství, je vaší povinností pomoci těm, kteří na tom tak dobře nejsou,” říká miliardář a dává k dobru historku: “Slepý muž jde vstříc studni a z dáli jej pozoruje další muž. Když slepý spadne do studně, čí je to vina? Pokud vidíte něco, co můžete změnit nebo tomu zabránit, je vaší povinností to udělat,” věří Bhargava, který sám odkázal 99 procent svého jmění po smrti na charitu.

Ve společnosti Stage 2 Innovations nechává vědce a inženýry vymýšlet nové vynálezy s jednou jedinou podmínkou: univerzální použitelnost a prospěšnost pro všechny. “Je to nejlépe financovaný dům na hraní pro vědce, co si můžete představit. Naším úkolem je dodat produkty, které mohou přímo ovlivnit lidstvo,” tvrdí jeden z inženýrů.

 

“Pokud vymyslíte něco cool, co ale nemá praktické využití, nebudeme to vyrábět. Nemám o to žádný zájem, nechci být cool,” trvá na přínosu vynálezů Bhargava a nehodlá v tom ustoupit ani o píď.

Vynálezy, které změní svět

V současné době se zajímá o tři hlavní oblasti – vodu, energie a zdraví. Podle něj je na řadě míst planety nedostatek pitné vody. V rámci projektu Rain vymysleli jeho vědci přístroj, který dokáže během minut změnit slanou vodu na pitelnou. Zvládne tisíc galonů za hodinu (3 785,4 litrů). V plánu je, že by se několik stovek těchto jednotek dalo na obří lodě, které by na volném moři takto získávaly pitnou vody, kterou by dopravovaly na břeh, kde by bylo potřeba.

 

V rámci programu Free Electric zase představil něco jako hybridní kolo, na němž člověk sedí a šlape. Za hodinu šlapání podle Bhargavy vyrobí energii na dalších 24 hodin. “To je dnes vším. Máte vlastní energii, bez jakéhokoli znečištění použitelnou pro miliardy lidí,” říká hrdě miliardář.  

Pro lepší zdraví pak v rámci projektu Renew řeší cirkulaci krve, kterou pomocí přístrojů z nohou zpětně tlačí do těla. “Špatná cirkulace stojí za celou řadou chorob, jdeme proto přímo k zárodku,” popisuje jeden z vědců David Lane.

Do kláštera a zpět

Bhargavova cesta k miliardám a filantropii byla velmi klikatá. Narodil se v indickém městě Lucknow a za Velkou louži do USA se vydal ve čtrnácti letech. Střední školu navštěvoval v Pennsylvánii a na vysokou se v roce 1972 vydal na Princeton. Strávil na ní však pouhý rok, po němž odjel zpět do Indie, kde následujících dvanáct let žil jako mnich v hinduistickém ašrámu. Dost možná právě to stojí za jeho mimořádnou empatií a touze pomáhat. Na začátku devadesátých let se ovšem vrací zpět do USA a přejímá rodinný podnik Prime PVC, později přejmenovaný na Prime Conduit, z něhož vybuduje podnik s tržbami přes dvacet milionů dolarů a následně jej prodá.  

S penězi zakládá firmu Living Essentials. V roce 2004 uvedla na trh nápoj 5-hour Energy s řadou aminokyselin a vitamínů pro okamžité povzbuzení v minibalení. Bhargava tehdy totiž dobře přepokládal, že řada lidí, kteří potřebují dobít baterky, nechce nutně vypít půl litrový energy drink. Jak říká sám Bhargava: “Dostal jsem nápad a za dva měsíce už bylo zboží na regálech obchodů.” Malé a praktické balení se stalo velkou výhodou i po obchodní stránce. Díky malým rozměrům jej totiž prodejci dávali často v obchodech na prominentní místa ke kasám a prodeje tím raketově rostly.

“Nemluvme, ale pojďme věci skutečně dělat,” snaží se inspirovat další Bhargava.  

Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

Jak chce jediný miliardář z Nepálu obnovit zničenou zemi

Sekce: Osobnosti Datum: 04.08.2016 14:00
Jediný miliardář hornatého Nepálu Binod Chaudhary (61) má před sebou nelehký úkol. Vzhledem k svému jmění cítí osobní odpovědnost za obnovu jedné z nejchudších zemí navíc poničené ničivým…

Sean Parker: Miliardář se srdcem hackera, o kterého se už v jeho patnácti zajímala FBI

Sekce: Osobnosti Datum: 14.08.2015 09:35
Mnoho mladých miliardářů, kteří zbohatli díky svým technologickým startupům, často vzbuzuje u veřejnosti rozporuplné pocity a názory. Kritiku si mohou vysloužit z různých důvodů, často však…

Sarathbabu Elumalai - Ze slumu šéfem firmy FoodKing

Sekce: Osobnosti Datum: 08.09.2014 09:58
Jestli právě teď v tuto chvíli hledáte inspiraci k realizaci svého snu a máte pocit, že cesta k jeho dosažení je takřka nemožná, jste zde správně. Následující příběh je totiž ukázkou toho, jak se z…
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Andrea Lauren a její fantastický příběh, jak se z Česka dostat do epicentra bankovnictví v Londýně

Sekce: Byznys Datum: 24.02.2017 20:00
Po vzoru své maminky se vydala do světa bankovnictví. Velkou část kariéry strávila v bankovním epicentru Londýna, pracovala pro giganty jako JPMorgan nebo HSBC. Po dlouhých letech v zahraničí se…

Do postele bez notebooku aneb 5 tipů, jak efektivně zvýšit kvalitu svého spánku

Sekce: Byznys Datum: 23.02.2017 21:00
Většina zdatných podnikatelů potvrdí, že bez odpočinku se dlouhodobě fungovat nedá. Jak si tedy dopřát kvalitní a zdravý spánek?

Pravidla vyjednávání – nikdy nedělejte kompromisy

Sekce: Rady a tipy Datum: 23.02.2017 20:00
Jak často se dostáváte do situací, kde se střetávají vaše zájmy s okolními? A jak často volíte útok či únik? Následující článek by vám měl pomoci přenést vyjednavačské techniky jak do běžného života,…