Chtěl být větší než Bill Gates. Místo toho Eike Batista ztratil skoro 700 miliard

Sekce: Osobnosti Datum: 17.11.2016 Autor: Pavel Hejkrlík
Jen málo z předních miliardářů a byznysmenů zosobňuje v poslední v dekádě lépe, že pýcha předchází pád, než brazilský playboy Eike Batista. V roce 2012 měl majetek asi 35 miliard dolarů, byl zdaleka nejbohatším Brazilcem, osmým boháčem světa a holedbal se, že předežene Mexičana Carlose Slima i Billa Gatese. Pak však přišel pád až na téměř samé dno, krach, zmrazení majetku. Nyní se opět snaží drápat zpět.
Stovky miliard fuč.

“Jsem skvělý tvůrce majetku. Nechci být jen hráčem na papíře. Bohatství se tvoří, když vezmete investice, otočíte je o 360 stupňů a pak hotovost investujete znovu,” dával k dobru svou strategii Eike Batista v roce 2008. A činil se věru nadmíru efektivně. Za rok 2009 mu totiž jmění vzrostlo z 8 na 29 miliard dolarů, průměrně si za celý rok polepšil každý den o 58 milionů dolarů, případně byl každou sekundu bohatší o 580 dolarů. O rok později začal velkohubě prohlašovat, že do roku 2015 bude nejbohatším mužem planety. V roce 2012 činil jeho majetek asi 34 miliardy dolarů (necelých 700 miliard korun) a návštěvy v obýváku oslňoval zaparkovanou formulí McLaren, závodil na motorových člunech. Podle lidí, kteří se s ním setkali, měl vždy sebevědomí o tři třídy výš než ostatní.

Možná urazil karmu, možná měl jen smůlu, každopádně v roce 2013 přišel pád, který měl eskalující tendenci. Dokonce až takovou, že by se mohl dostat do Guinessovy knihy rekordů jako nejrychlejší pád miliardáře z výšin. Dluhy jeho vlajkové lodi, těžebního kolosu OGX, byly totiž jedenáckrát vyšší než tržní hodnota firmy a přišel bankrot. Po firmě zůstalo pět miliard dolarů dluhů a spousta naštvaných investorů.

V roce 2014 mu soudy zmrazily část majetku a musel rozprodávat jachty i svá sídla a vyjednávat s nasupenými věřiteli. Chvíli nato vypadl i z oficiálního žebříčku světových dolarových miliardářů. Navíc čelil obviněním z finančních machinací či prodeje akcií, čemuž se sám bránil tím, že musel hasit dluhy z projektů, které se přestaly vyplácet. V jednu chvíli mu hrozilo až 13 let za mřížemi. Loni v listopadu mu brazilský regulátor trhu vyměřil trest ve výši pěti let, během této doby nesmí Batista vykonávat vedoucí manažerskou úlohu ve veřejně obchodované firmě.

Jihoamerická těžební pohádka ala Bakala

Batista těžební kolos OGX zakládá v roce 2007, firma má těžit a prozkoumávat naleziště na moři. Hned od startu je velice agresivní. Například v případě pronájmu nalezišť v brazilské Campo Basin, neváhá utratit 1,3 miliardy dolarů, čímž podle některých zpráv tehdy konkurenty údajně čtyřnásobně přeplatil. Když OGX vstupovala v roce 2008 na burzu, dokázala získat tři miliardy dolarů, šlo o největší vstup brazilské firmy na burzu v historii. Batista se umně chvástal a sliboval zlaté zítřky, čemuž uvěřila řada zahraničních investorů.

Přepokládané objemy hovořily o 4,8 miliardách barelů ropy, přestože firma zatím nevytěžila jediný barel. V roce 2011 se objevily první zprávy o nadhodnocení zásob, přesto firma získala na vydání dluhopisů dalších 2,6 miliardy dolarů. Batista tvrdil ještě v dubnu 2012, že OGX sedí na 1,5 bilionu „vytěžitelných aktiv“, což by v případě pravdy odpovídalo celému nerostnému bohatství Mongolska. Navíc příliš hodně projektů měla v pobřežních vodách, často hlubokých, kde zatím těžba nebyla tak efektivní. Poté co přišel pokles cen a začaly přicházet splátky dluhů, celý velký kolos se začal rozplývat jako pára nad hrncem.

Připadá vám ten příběh v něčem podobný? Píše se také rok 2008, Česká republika. Útrobami pražské burzy se line vůně doutníku. To právě Zdeněk Bakala upsal akcie “středoevropského těžařského kolosu” NWR. Jedna akcie tehdy stála 425 korun, firma se chlubila velkými zásobami v polském Debiensku, kde však v době IPO neměla ani patřičnou těžební licenci. Akcionáři však také pohádce uvěřili a a NWR upsala akcie za desítky miliard korun. Střih do letošního roku, Bakala už je z firmy venku a co chvíli může přijít její bankrot, akcie se obchodují za "závratných" 0,15 koruny.  

To Batistu přišel pád jeho kolosu mnohem dráž. Musel prodávat řadu svých sídel. Ovšem loni se dohodl se věřiteli na odpuštění časti dluhů a zkouší to znovu. “Chci vše vybudovat znovu. To je důvod, proč se vracím,” řekl brazilské televizi. Není to poprvé, co mu nějaký projekt nevyšel.

Zlato z Amazonie

Eike Batista se narodil ve městě Governador Valarades, ale mládí prožil v evropských zemích, kam pracovní povinnosti zavály jeho otce Eliezera Batistu da Silvu. Ten byl v Brazílii velkou figurou, na začátku šedesátých let minulého století řídil státní těžařskou společnost Vale do Rio Doce, z níž udělal největšího producenta železné rudy na světě.

Batista šel v jeho šlépějích, v osmdesátých letech začal od hledačů zlata v Amazonii drahý kov vykupovat.

Poté začal na nalezišti, kde hledači těžili zastaralými způsoby rukama, aplikovat průmyslovou těžbu, čímž násobně zvýšil efektivitu, ovšem na úkor životního prostředí. První milion vydělal ve 24 letech a do třicítky se vypracoval na obchodníka s doly. Pomáhaly mu v tom i kontakty jeho otce. V roce 1983 koupil firmu Treasury Valley Explorations a přejmenoval ji na TVX Gold. Všechny jeho pozdější firmy budou končit na X, Batista věří, že je to symbol hromadění majetku. V roce 1996 si za ženu bere brazilskou Playmate Lumu de Oliveira a své dva syny pojmenuje po severských bozích – Thor a Olin.

Jak TVX, tak i pozdější OGX zkrachovaly. Jakou další firmu s X Batista založí?  

Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

Novinář, tenista i nejbohatší Brazilec - Jorge Lemann

Sekce: Osobnosti Datum: 01.05.2016 09:00
Brazilský miliardář Jorge Paulo Lemann (76) ovládá největší světovou pivovarnickou skupinu Anheuser Busch InBev, která loni oznámila koupi konkurenta SABMiller za astronomických 107 miliard dolarů.…

Věta, kterou pronesl Bill Gates, může změnit váš život

Sekce: Osobnosti Datum: 15.10.2016 15:30
Nejbohatší muž světa je jedním z mála lidí, kteří mohou měnit svět prakticky každou chvíli. Ať už je to rozvoj zdravotní péče, boj s extrémní chudobou či dostupnost vzdělávaní, Gates skrze svou…

Bill Gates: Nespokojení zákazníci jsou vaším největším zdrojem učení

Sekce: Rady a tipy Datum: 07.11.2016 17:30
Různí lidé, různá podnikání, různé příběhy. Přinášíme vám šestici myšlenek slavných byznysmenů, kteří svými činy změnili nebo stále mění svět.
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Andrea Lauren a její fantastický příběh, jak se z Česka dostat do epicentra bankovnictví v Londýně

Sekce: Byznys Datum: 24.02.2017 20:00
Po vzoru své maminky se vydala do světa bankovnictví. Velkou část kariéry strávila v bankovním epicentru Londýna, pracovala pro giganty jako JPMorgan nebo HSBC. Po dlouhých letech v zahraničí se…

Do postele bez notebooku aneb 5 tipů, jak efektivně zvýšit kvalitu svého spánku

Sekce: Byznys Datum: 23.02.2017 21:00
Většina zdatných podnikatelů potvrdí, že bez odpočinku se dlouhodobě fungovat nedá. Jak si tedy dopřát kvalitní a zdravý spánek?

Pravidla vyjednávání – nikdy nedělejte kompromisy

Sekce: Rady a tipy Datum: 23.02.2017 20:00
Jak často se dostáváte do situací, kde se střetávají vaše zájmy s okolními? A jak často volíte útok či únik? Následující článek by vám měl pomoci přenést vyjednavačské techniky jak do běžného života,…