3 důvody, proč je Elon Musk novým Stevem Jobsem

iPod, iTunes, iPad, iPhone...Tesla

Sekce: Osobnosti Datum: 27.10.2016 Autor: Zdravko Krstanov
Když zemřel marketingový génius a vizionář Steve Jobs, lidé se začali ptát, kdo nahradí jeho místo vedoucího inovátora. Už nějakou dobu se zdá, že štafetu úspěšně převzal rodák z Jihoafrické republiky, který své jméno spojil s online platbami, automobily i vesmírem. Ačkoli se jejich produkty zcela odlišují, jako osobnosti je leccos spojuje.

1.

Stejně jako Jobs, tak i Musk dokáže své kolegy pohltit. A to do takové míry, až lidé zapomenou, kdo je vlastně původním autorem onoho produktu či inovace. Steve Wozniak, spoluzakladatel společnosti Apple, nedávno přiznal, že Jobs nehrál prakticky žádnou roli při vývoji počítačů Apple I a Apple II. “Steve v té době vůbec nerozuměl technologiím, nikdy nenapsal jediný software… chtěl být někým důležitým a důležití jsou vždy ti, co rozumí obchodu”, vysvětlil Wozniak v interview. Faktem je, že oba počítače jsou spojovány především osobou Jobse, a to z prostého důvodu – uměl je prodat. Wozniak byl jakýmsi věčně schovaným inženýrem, zatímco Jobs byl ryzí byznysmen.

Komparace s Muskem se přímo nabízí. Mnohé zdroje jej uvádí jako zakladatele platebního systému PayPal. Ten však vznikl spojením Muskovy společnosti X.com a Confinity, kterou vedl tým kolem Petera Thiela. Samotný PayPal, systém pro online transakce, byl uveden do provozu právě společností Confinity. V roce 2000 se obě firmy pragmaticky sloučily, z čehož Musk ve výsledku slušně profitoval. Podobný příklad nabízí automobilka Tesla, která také nebyla založena přímo Elonem. Vstoupil do ni nejprve jako investor, pozice CEO se chopil až v roce 2008. Přesto je někde neustále uváděn jako zakladatel. Historie Tesly zkrátka nezačíná až modelem S. 

2.

Oba dva podnikatele spojuje také zkušenost s pučem. V roce 1981 vstoupila společnost Apple na burzu a dva roky poté přivedl Jobs do firmy Johna Sculleyho, ředitele společnosti Pepsi-Cola. S tím je spojen památný dotaz: “Chceš zbytek života prodávat sladkou vodu, nebo chceš mít šanci změnit svět?”. Stejně památný je však firemní převrat z roku 1985. Jobs stál za špatně prodávajícím se Macintoshem, zatímco představenstvo se chtělo soustředit na Apple II. Jobs byl v důsledku zbaven veškerých výkonných funkcí právě na popud Sculleyho a spol. Elona Muska čekal podobný osud po sloučení X.com a Confinity (dnes PayPal). Musk chtěl stejně tvrdohlavě zachovat svou platformu X.com , ale většina zaměstnanců preferovala PayPal. Spory se týkaly také interní technologické stránky věci. Musk chtěl používat Microsoft, zatímco tým Confinity byl pro Linux.

Výsledkem dohadů byl odchod Petera Thiela a Musk, v roli CEO, ztrácel půdu pod nohama. Skupina pro firmu zásadních zaměstnanců se sešla v baru, kde se probral plán, jak svého CEO sesadit. Správní radě poté zaslali dopis o nedůvěře. Elon byl tou dobou v cizině, nicméně ihned, jak se k němu informace dostala, nasedl na nejbližší letadlo. Po příletu však zjistil, že již není ředitelem. Byl nahrazen Peterem Thielem. Na oslabení Muskovy pozice se definitivně podepsala změna názvu, když Thiel přejmenoval celou společnost na PayPal. Z výše zmíněného bychom mohli vyvodit zajímavé zobecnění ohledně obou vizionářů - veřejnost je miluje, kolegové už méně.

3.

Musk ve vás dokáže vyvolat touhu po jeho produktu podobně jako to uměl Jobs. Toto si můžeme nejlépe demonstrovat porovnáním akcí, na níž se odhalují novinky. Slavnostní odhalení iPhonu se jednoznačně zapsalo do dějin. Jobs byl extrémně nadaný prodejce, neustále užíval adjektiva plná chvály – nádherné, revoluční, opravdu krásné či nejlepší. Produkt byl odhalován postupně a při každém kroku zazníval z hlediště potlesk. Tesla představila před týdnem Model 3 a Musk show pojal dosti obdobně. Je celkem zřejmé, kde se inspiroval.

Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

Recenze: Elon Musk

Sekce: Recenze knih Datum: 07.01.2016 18:00
Dlouho očekávaný kousek. Jedna z těch mála knih, u které člověk už předem minimálně tuší, že to bude stát za to. A vážně, stojí to za to!

Elon Musk: Když se sny stanou skutečností

Sekce: Osobnosti Datum: 29.12.2014 09:00
Existuje muž, který dokáže i ty nejbláznivější sny zhmotnit v realitu a přinést světu to, o čem se jen ostatním může zdát. Možná jej nezná mnoho lidí, ale téměř každý ví aspoň o jednom z jeho…

TESLO, máme problém aneb proč se z Modelu 3 již nyní Elon potí

Sekce: Byznys Datum: 05.04.2016 14:42
Minulý čtvrtek došlo v Los Angeles k odhalení nejvíce očekávaného automobilu letošního roku. Model 3 je skutečně tím, co Tesle doposud chybělo, tedy dostupným automobilem pro masy. Zájem se čekal…
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejbohatší Mexičan Carlos Slim: Investovat jsem začal ve dvanácti letech

Sekce: Rady a tipy Datum: 20.02.2017 19:00
Jaké jsou rady jednoho z nejbohatších lidí planety? A proč tak rád investuje v dobách krize?

Premium Fashion Brands bude na Slovensku reprezentovat Soňa Skoncová

Sekce: Byznys Datum: 20.02.2017 14:00
Premium Fashion Brands, jeden z největších řetězců s dostupnou luxusní módou v České republice a na Slovensku, nově zastupuje Soňa Skoncová na pozici Country managera pro Slovensko.

Jak se zbavit neefektivních pracovních meetingů v pěti krocích

Sekce: Rady a tipy Datum: 19.02.2017 19:30
Znáte ten pocit, když po dvouhodinovém meetingu s kolegy nepřijdete na nic nového? Pomoci může několik relativně snadných změn.