Miliardář Mark Cuban: „Myslíte si, že škola je k ničemu? Pak jste pitomci!"

Excentrický miliardář je zastáncem vzdělávání

Sekce: Osobnosti Datum: 30.09.2016 Autor: Zdravko Krstanov
Škola je k ničemu? Velmi populární názor, který se v posledních letech těší velké oblibě, zejména u generace současných dvacátníků. O to nepříjemnější je pak srážka s realitou, kdy zjistí, že v nich nový Jobs nebo Gates nedřímá a jejich produkt, pakliže nějaký vůbec mají, podobnou revoluci ani zdaleka nezpůsobí. Je tedy škola ve vztahu k podnikání nutností nebo ztrátou času?

Mark Cuban (jmění 3,2 mld USD) je superstar mezi podnikateli a jeden z nejvýraznějších miliardářů. Vlastní basketbalový tým Dallas Mavericks a je investorem v úspěšném pořadu Shark Tank, kde se podnikatelé snaží prezentací svého projektu získat investici. Cuban spoluzakládal internetové rádio broadcast.com, za které Yahoo zaplatilo přes 5 miliard dolarů. Je znám svými  vysoce upřímnými výroky, které rozdělují lidi na jeho zaryté fanoušky a stejně zaryté odpůrce.

Co byste řekl lidem, kteří radí vykašlat se na školu?“, otázal se redaktor v nedávném video interview. „Jsou to idioti,“ odvětil klidným hlasem miliardář. Proč?

Účetnictví, finance či marketing. To je jen malý výčet oborů, o kterých byste měli mít jako začínající podnikatelé minimálně základní přehled. Účetnictví je jazykem byznysu. „Pokud nerozumíte účetnictví, tak už jste dávno daleko za konkurencí,“ vysvětluje Cuban. Napadne vás námitka, že si takové lidi můžete najmout, což je nepochybně pravda. Komu ale budou zodpovědní? Vám. K čemu taková zpětná vazba bude, je jasné. Druhou věcí je, že v raných fázích svého podnikání nechcete a nemůžete zbytečně vyhazovat peníze. Navíc za věc, kterou se při troše snahy naučíte. Svou aktivitou můžete dramaticky snížit vstupní náklady.

„Naučil jsem se, jak se učit,“ tvrdí Cuban a považuje tuto schopnost za jednu z nejdůležitějších. „Pokud máte v byznysu nějakou jistotu, tak je to ta, že se neustále mění. A jakmile jednou ztratíte krok a přestanete se učit, někdo vám nakope zadek a pošle vás k zemi,“ vysvětluje.

V naší zemi se za studium na státních školách zatím pořád školné neplatí. Máte tedy možnost osvojit si kýžené základy, a to zdarma. Důležité není, zda školu dokončíte a budete se pyšnit titulem, nebo ne. Základ je, že jste se naučili disciplíně, kterou použijete v podnikatelských začátcích. „Pokud jste disciplinovaní a zaplatíte si čtrnáctidenní online kurz marketingu a účetnictví, pak školu skutečně nepotřebujete,“ dodává k tématu podnikatel. Většina lidí však takovou domácí morálku nemá a k činnosti potřebuje stimulující prostředí.

Nepatříte-li do skupiny extrémně nadaných samouků, rozhodně školu nezavrhněte. Lekce jako podniková ekonomika, marketing, účetnictví a tak dále zařaďte do svého hledáčku. Mark Cuban je přesvědčený, že je to pro vás jedině dobře.

Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

Je vysoká škola k ničemu nebo k nezaplacení? Věčné dilema rozluštěno

Sekce: Vzdělávání Datum: 05.04.2016 11:00
Dva extrémně úspěšní podnikatelé. Dva lidé se jměním v dolarových miliardách. Přesto dva zcela odlišné názory. Jeden vidí ve vysoké škole praktický užitek s pozitivními dopady na vaše podnikání.…

Mark Zuckerberg: Stvořitel třetího největšího státu světa

Sekce: Byznys Datum: 18.08.2015 11:12
Ještě mu není ani 31 a už se může honosit celou řadou „titulů“. V roce 2007 se stal nejmladším dolarovým miliardářem na světě, jen tři roky na to byl vyhlášen Osobností roku, od roku 2011 pravidelně…

Čas - nejcennější věc v životě bohatých a vlivných. Možná na něj vyděláváte rychleji, než si myslíte

Sekce: Byznys Datum: 24.02.2015 08:00
Umělecké sbírky a šperky, zlato, rezidenční sídla oceněná na miliony dolarů či eur, luxusní automobily či jachty nebo dovolené v těch nejexotičtějších zemích světa se vším přepychovým zázemím a…
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Flexibilní pracovní doba, jídlo zdarma a wellness aneb na co slyší talentovaní miléniálové

Sekce: Byznys Datum: 15.01.2017 21:00
Jak dostat ty nejbystřejší mladé mozky k sobě do firmy?

Miliardář Jack Ma a 5 rad, které vám v podnikání otevřou oči

Sekce: Rady a tipy Datum: 14.01.2017 21:00
Zakladatel společnosti Alibaba má jedinečnou morálku a v byznysu si zachovává selský rozum. Co doporučuje?

K čemu je univerzita? Naučí vás vycházet s lidmi s odlišnými názory, tvrdí Tim Cook

Sekce: Osobnosti Datum: 13.01.2017 21:00
Jedním z nejdůležitějších aspektů v byznysu je udržet si svou vizi. V Applu o tom vědí své, neb si za více než 30 let existence vysloužili nálepku rebelů. Jak uvažují v jedné z nejznámějších firem…