Cloud roste až do nebes. Co čeká informační technologie?

Jak cloudový byznys hýbe celým odvětvím IT

Sekce: Odborné články Datum: 29.07.2016 Autor: Tomáš Menčík
Cloudové služby jsou stále ještě relativně novým odvětvím, které dynamicky roste. V posledních letech žádná oblast IT nevzbudila takový zájem investorů i veřejnosti jako právě cloud.

Největší firmy v oboru jako Microsoft, Amazon, SAP, salesforce.com nebo Oracle dosahují v cloudových divizích desetiprocentních růstů tržeb. Například tržby lídra sektoru Amazonu (divize AWS) vzrostly za první čtvrtletí letošního roku meziročně o 64 procent, zároveň se jedná o nejprofitabilnější segment společnosti. Tržby salesforce.com se v uplynulém kvartále zvýšily o 27 procent, zatímco v případě cloudové služby Azure od Microsoftu dokonce o 120 procent. Celkově by odvětvové tržby podle výzkumné firmy IDC měly v roce 2016 vzrůst o třináct procent na hodnotu 38,3 miliardy dolarů, přičemž v roce 2020 jsou odhadovány na bezmála 58 miliard dolarů s průměrnou roční mírou růstu o 12,5 procenta.

  • Cloud by neměl být záležitostí jen velkých korporací, ale i malých a středních podniků. Dle predikcí by jej mělo v budoucnu využívat 64 procent z nich.

  • Cloudové služby dosahují poměrně solidní čisté ziskové marže v průměru 20 procent.

  • Komplikací celého sektoru je, že pouze minimum firem se věnuje pouze cloudingu a jejich business je široce diverzifikovaný. Největší ryze cloudovou firmou je salesforce.com. Proto je potřeba u jednotlivých firem zohlednit i další podnikatelské aktivity.

  • I s ohledem na další business společnosti je náš top pick z tohoto sektoru firma Amazon. Ta je zatím převážně online prodejce, nicméně ohromné investice do cloudu už v roce 2015 přinášely kýžené výsledky.

Sektor informačních technologií by měl v roce 2016 podle našeho názoru dosahovat nadprůměrného organického růstu. To vnímáme jako příležitost vzhledem k tomu, že valuace tohoto sektoru je na průměru celého trhu. Organický růst spolu s námi očekávanou rostoucí ziskovostí a relativně defenzivním tržním očekáváním řadí informační technologie mezi jeden z nejatraktivnějších sektorů na rok 2016.

Sektor informačních technologií by měl v roce 2016 těžit zejména z:

  • Konzervativní tržní konsenzus růstu zisků na úrovni meziroční stagnace – vzhledem k tomu, že technologické firmy mají obrovský polštář hotovosti, ochotu investovat do nových technologií a rostoucí produktivitu práce, považujeme růst zisků za faktor potenciálního pozitivního překvapení.

  • CAPEX klesá v oborech jako energetika nebo zemědělství, investice do technologií rostou.

  • Čistá marže dosahuje 21 procent, zatímco průměr S&P 500 je deset procent.

  • I v prostředí silného dolaru jsou technologické firmy schopny překvapovat na úrovni zisků.

  • Dlouhodobě dosahují technologické firmy nadprůměrného růstu tržeb (7,6 procenta, S&P 500 4,2 procenta) navzdory vysokým (a rostoucím) personálním nákladům.

  • Valuaci na úrovni P/Ee 17,6x a cash flow yield 6,1 procenta považujeme za velmi konzervativní v porovnání s ostatními sektory.

Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

Jak v dnešní době používat moderní technologie s noblesou

Sekce: Vzdělávání Datum: 03.03.2015 08:00
Zvonící telefon při schůzi či konferenci je dnes již běžným etickým nešvarem. Málo kdo ale ví, jak se s telefonem vůbec správně chovat na veřejnosti, ve veřejné dopravě, na společenské akci, nebo…

Cloud – cesta k nižším nákladům i spokojenějším zaměstnancům

Sekce: Byznys Datum: 10.11.2014 09:14
Cloud computing začíná v posledních letech objevovat stále více nejenom velkých českých firem. Výhodný může být i pro malé a střední firmy. Jak přistupují ke cloud computingu čeští podnikatelé?

Mrakodrapy až do nebes aneb když se trumfují šejkové

Sekce: Byznys Datum: 22.06.2016 10:00
Když se spojí velké peníze šejků z Arabského poloostrova s nekonečnými ambicemi, vznikne z toho vždy jedinečný projekt. Dubaj a Džidda se utkávají v konkurenčním souboji o nejvyšší stavbu světa.
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejbohatší Mexičan Carlos Slim: Investovat jsem začal ve dvanácti letech

Sekce: Rady a tipy Datum: 20.02.2017 19:00
Jaké jsou rady jednoho z nejbohatších lidí planety? A proč tak rád investuje v dobách krize?

Premium Fashion Brands bude na Slovensku reprezentovat Soňa Skoncová

Sekce: Byznys Datum: 20.02.2017 14:00
Premium Fashion Brands, jeden z největších řetězců s dostupnou luxusní módou v České republice a na Slovensku, nově zastupuje Soňa Skoncová na pozici Country managera pro Slovensko.

Jak se zbavit neefektivních pracovních meetingů v pěti krocích

Sekce: Rady a tipy Datum: 19.02.2017 19:30
Znáte ten pocit, když po dvouhodinovém meetingu s kolegy nepřijdete na nic nového? Pomoci může několik relativně snadných změn.