Saúdská Arábie dá svůj ropný business na burzu za 2,5 bilionu dolarů

A banky se předhánějí, která bude u toho

Sekce: Odborné články Datum: 13.06.2016 Autor: Tomáš Menčík
Saudi Aramco, saúdskoarabský ropný kolos a největší firma na světě, se chystá na burzu. Pro začátek jen 5procentní krajíc, ale i tak by se mělo jednat o zdaleka největší IPO v historii.

Spekuluje se o podílu za 150 miliard dolarů (celková valuace firmy by měla být 2,5 bilionu dolarů), zatímco aktuálně největší IPO je Alibaba s hodnotou 25 miliard dolarů. Je jasné, že až to přijde, tak to bude velké téma nejen pro investory, ale také pro investiční banky, které budou transakci zprostředkovávat.

Mezi investičním bankami se patrně strhne velký souboj. U transakcí nad 10 miliard dolarů platí emitent obvykle 2% poplatek. Jenže u privatizací to bývá méně a k poklesu poplatku povede i samotná velikost transakce a snaha bank se „zaháknout“ v pouštním království s vidinou dalších transakcí na mnoho let dopředu. Proto se může celkový poplatek dostat až pod 1 %. I tak by se ale mohl vyšplhat na částku kolem 1 miliardy dolarů. A to si nebudou chtít nechat ujít i ti největší hráči na trhu.

A co víc. Saúdská Arábie veřejně deklarovala záměr transformovat hospodářství směrem od ropy k větší diverzifikaci. To bude obnášet spoustu úvěrů a poradenství. A pokud budou investiční banky v království známé, cestu k těmto transakcím jim to usnadní. Ostatně sami představitelé Saúdské Arábie prohlásili, že pokud nějaká banka chce uspět v IPO poradenství, musí se zavázat i k financování nějakých velkých infrastrukturálních projektů a musí mít v tamním regionu prokazatelnou historii podnikání. Jasná pobídka pro banky, že pokud chtějí uspět v megatransakci, musí být aktivní a být připraveny spolupracovat dlouhodobě.

Ovšem nebudou to mít jednouché. Ani ty malé, ani velké banky. Dojednat obchod se Saudi Aramco je oříšek. Vždyť jen dostat se na schůzku s generálním ředitelem Amin Nasserem obnáší mnohdy měsíce domlouvání, hodiny čekání, a to vše bez zaručeného úspěchu. Pokud někdo má větší šanci než ostatní, pak je to banka JPMorgan. Její spolupráce se Saúdskou Arábií se datuje od 30. let minulého století a je její téměř výhradním věřitelem. Dokonce se jí přezdívá „královská banka“ a v minulých měsících hrála zásadní roli při zprostředkovávání 10miliardové půjčky saúdské vládě. CEO JPMorgan Tom Dimon sice cestoval do Saúdské Arábie naposledy loni, ale šéfové korporátního a investičního bankovnictví tam jezdí pracovně pravidelně.

Ačkoli IPO neproběhne dříve než za rok, velká hra už se rozehrává. Kdo uloupne největší krajíc z miliardy dolarů a vstupenku na další transakce?

Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

Život po éře petrodolarů. Saúdové vytváří investiční megafond

Sekce: Byznys Datum: 06.04.2016 10:00
V Saúdské Arábii vzniká jeden z největších fondů na správu majetku na světě. K dispozici bude mít více než dva biliony dolarů, což je suma, za kterou by si bez problémů mohl pořídit čtyři nejcennější…

Ceny ropy klesají, ekologové se bouří, že se bude pálit

Sekce: Byznys Datum: 29.10.2015 13:00
Světové ceny ropy dál klesají a předevčířem odpoledne na newyorské burze dokonce sestoupily na minima za šest až devět týdnů. Na trhu sílí obavy z přetrvávajícího globálního přebytku suroviny,…

Trpělivost a dobrý partner – základ úspěchu v Saúdské Arábii

Sekce: Byznys Datum: 13.11.2014 11:06
Největší trh v regionu a ekonomika, která roste zhruba o čtyři procenta – i tak by bylo možné charakterizovat Saúdskou Arábii, zemi s necelými 27 miliony obyvatel. Dnes je spojována zejména s…
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejbohatší Mexičan Carlos Slim: Investovat jsem začal ve dvanácti letech

Sekce: Rady a tipy Datum: 20.02.2017 19:00
Jaké jsou rady jednoho z nejbohatších lidí planety? A proč tak rád investuje v dobách krize?

Premium Fashion Brands bude na Slovensku reprezentovat Soňa Skoncová

Sekce: Byznys Datum: 20.02.2017 14:00
Premium Fashion Brands, jeden z největších řetězců s dostupnou luxusní módou v České republice a na Slovensku, nově zastupuje Soňa Skoncová na pozici Country managera pro Slovensko.

Jak se zbavit neefektivních pracovních meetingů v pěti krocích

Sekce: Rady a tipy Datum: 19.02.2017 19:30
Znáte ten pocit, když po dvouhodinovém meetingu s kolegy nepřijdete na nic nového? Pomoci může několik relativně snadných změn.