Spolkne německý Bayer zemědělského obra Monsanto?

Rodí se největší zemědělsko-chemická firma na světě

Sekce: Odborné články Datum: 21.05.2016 Autor: Tomáš Menčík
Německý chemicko-farmaceutický gigant Bayer podal nabídku na koupi konkurenta Monsanto, akvizicí by vznikla největší firma v oboru. Co na to akcionáři?

Nežije se lehce zemědělsko-chemickým firmám v poslední době. Cena obilí je na historicky nízkých úrovních a pěstitelé jsou za takových podmínek neochotní investovat do hnojiv a dalších chemických přípravků. A proto celý trh zažívá vlnu fúzí a akvizic a jako poslední se do kolotoče konsolidace zapojil německý chemicko-farmaceutický gigant Bayer, autor například u nás známého aspirinu. Tomu předcházelo několik gigantických transakcí. Například nedávno koupila čínská firma ChemChina firmu Syngenta (o tu se Bayer také ucházel), aktuálně se spojují Dow Chemical a DuPont. Bayer ani další německá firma BASF zatím nebyli aktivní.

Bayer ve čtvrtek podal nabídku na převzetí konkurenční firmy Monsanto, která je největší firmou v oboru na světě. Cena 40 miliard dolarů, o které se spekulovalo v dubnu, je pravděpodobně podstřelená. Podle ceny zaplacené Číňany za Syngentu by Bayer měl za Monsanto zaplatit částku spíše kolem 60 miliard eur – a to je to, co investory straší. Navíc by na zaplacení takové částky musel pravděpodobně emitovat nové akcie a prodat některá aktiva. A nemluvě o tom, že by mu hrozilo snížení kreditního ratingu a do hry ještě může vstoupit i konkurenční firma BASF. Proč to všechno podstupovat, když je to na první pohled tak nevýhodná transakce?

Druhý pohled – ten manažersky racionální – řadu věcí vysvětlí. Celému odvětví se nedaří, prostor pro organický růst je téměř nulový, náklady nelze stlačovat do nekonečna, tak jsou dvě možnosti. Buď divizi (v případě Bayeru) nebo firmu (v případě Monsanto) prodat, nebo ji zvětšit a dosáhnout úspory z rozsahu a další synergické efekty (například v oblasti výzkumu nebo prodeje). Bayer jde evidentně směrem externího růstu a vybral si sousto největší. To může kromě u investorů narazit i u regulátora.

Vzhledem k velikosti obou firem bude tato transakce velmi podrobně zkoumána v Evropě, Číně i v Severní a Jižní Americe. A tak nakonec může vše skončit tak, jak skončila snaha firmy Monsanto o koupi konkurenční společnosti Syngenta v loňském roce – neúspěchem. To by ostatně soudě podle reakcí na akciových trzích investoři velmi ocenili, protože na zprávy o snahu koupit Monsanto akcie Bayeru zareagovaly poklesem téměř o 10 procent.

Vzhledem k tomu, že zemědělská chemie je jednou z priorit firmy, je pravděpodobné, že touhu koupit Monsanto Bayer jen tak neopustí. Pokud se do „boje“ zapojí i BASF, pak to může šroubovat cenu do úrovní, které by mohly vyvolat další prodejní tlak akcionářů. Na trhu jsou ale i jiné firmy, které by také zapadly do struktury Bayeru podobně dobře a možná snadněji a efektivněji. Nicméně kombinace s firmami jako FMC, Adama nebo Nufarm by nevedla k vytvoření největší zemědělsko-chemické firmy na světě. A o to také jde.  

Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

Ropné velmoci: Kolik peněz se nachází v černém zlatě?

Sekce: Byznys Datum: 16.10.2015 10:00
Zlatá horečka byla vždy ve jménu šílenství, které si vyžádalo nespočet válek, zbytečných životů a také touhu po moci. Mám na mysli zejména černé zlato, komoditu, která na počátku 20. století rozhodla…

Jan Laštůvka: „V byznysu jde vždycky o peníze, pro nás ale nejsou hlavní motivací“

Sekce: Byznys Datum: 06.05.2016 11:00
Když něco potřebuješ a nemůžeš to sehnat, začni to dodávat sám – možná jsi objevil díru na trhu. Přesně podle tohoto hesla rozjela trojice ve složení Jan Laštůvka, Tomáš Turoň a Luboš Malík projekt s…

V čem je pražská burza jednou z nejlepších na světě?

Sekce: Investování Datum: 06.04.2016 09:53
Ač by se to někomu nemuselo zdát, přece jen pražská burza drží v něčem prvenství i mezi světovými velikány. Co do srovnání objemu obchodů je sice trpaslíkem, na frak však konkurentům dává v…
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejbohatší Mexičan Carlos Slim: Investovat jsem začal ve dvanácti letech

Sekce: Rady a tipy Datum: 20.02.2017 19:00
Jaké jsou rady jednoho z nejbohatších lidí planety? A proč tak rád investuje v dobách krize?

Premium Fashion Brands bude na Slovensku reprezentovat Soňa Skoncová

Sekce: Byznys Datum: 20.02.2017 14:00
Premium Fashion Brands, jeden z největších řetězců s dostupnou luxusní módou v České republice a na Slovensku, nově zastupuje Soňa Skoncová na pozici Country managera pro Slovensko.

Jak se zbavit neefektivních pracovních meetingů v pěti krocích

Sekce: Rady a tipy Datum: 19.02.2017 19:30
Znáte ten pocit, když po dvouhodinovém meetingu s kolegy nepřijdete na nic nového? Pomoci může několik relativně snadných změn.