Americké společnosti dál tíží nízké ceny ropy

Co dalšího odhalila výsledková sezóna?

Sekce: Odborné články Datum: 14.05.2016 Autor: Ing. Jiří Šimara, CYRRUS

Právě v těchto dnech končí zámořská výsledková sezóna, v rámci níž odtajnily svá čísla za uplynulý kvartál nejvýznamnější burzovně obchodované společnosti z USA. Hned na úvod je nutno podotknout, že očekávání před zahájením reportů byla na velmi nízkých úrovních. V průměru se odhadovalo, že čisté zisky firem spadajících do akciového indexu S&P 500 poklesnou v meziročním srovnání o více než 10 procent, přičemž na úrovni tržeb dojde k redukci o dvě procenta. Pokles čistých zisků byl predikován v jedenácti z celkových šestnácti segmentů amerického korporátního sektoru. Nejhorší vývoj se očekával v ropném a energetickém sektoru, následoval průmysl a odvětví základních materiálů.

Rozsah negativních revizí byl nejcitelnější za poslední roky s tím, že ještě na začátku roku se očekávalo, že čisté zisky poklesnou pouze o jedno jediné procento. I díky tomu, že odhady byly takto skepticky nastaveny, se většině firem podařilo je překonat. Konkrétně jsme byli svědky toho, že 75 procent firem z S&P 500 předčilo reportovanými čísly očekávání na úrovni čistého zisku a 54 procent na úrovni tržeb. Jde tak o mírně lepší průběh výsledkové sezóny oproti té předchozí, která byla sice co do úspěšnosti naplňování predikcí na úrovni čistého zisku obdobná jako ta současná, ale na úrovni tržeb bylo pouze 46 procent společností schopno překonat nastavené laťky.

Celkově čisté zisky firem za první čtvrtletí poklesly o 8,9 procenta na 227 miliardy dolarů při 2,4procentní redukci výnosů na 2 150 miliard dolarů. Nejvýraznější propad hospodaření byl patrný v ropném sektoru, který reportoval dokonce čistou ztrátu převyšující jednu miliardu dolarů oproti 13 miliardám čistého zisku z prvního čtvrtletí předchozího roku. Viníkem těchto výrazně negativních čísel je samozřejmě propad cen ropy na světových trzích. Citelný pokles zisků a tržeb vykázal i segment základních materiálů a technologické společnosti. Příznivý vývoj hospodaření vykázaly pouze tři sektory, a sice zdravotnictví, spotřebitelské služby (media, maloobchod, turistika) a telekomunikace.

Výsledková sezóna dopadla v očích investorů lehce pozitivně, ovšem jen díky velmi pesimisticky nastaveným úvodním odhadům. Ač nedošlo k realizaci černých scénářů, nemají nově zveřejněná data sílu zapůsobit jako katalyzátor pro růst akciových trhů. Hospodářské výsledky za druhý kvartál začnou společnosti zveřejňovat zhruba od poloviny července a už nyní je zřejmé, že se nadcházející série reportů nebude od té aktuálně končící příliš lišit.

Znovu zde bude výrazně cítit dopad meziročního poklesu cen ropy a silnějšího dolaru. Aktuálně platné odhady počítají s poklesem čistých zisků firem z S&P 500 o necelých šest procent a již nyní je zřejmé, že se bude znovu opakovat jev postupného poklesu očekávání spolu s tím, jak se bude zahájení výsledkové sezóny blížit. Trend klesajícího čistého zisku by se měl zastavit až v posledním kvartále letošního roku, kdy již nebudou v meziročním srovnání negativně působit nízké ceny ropy a dalších významných komodit.  

Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

Soros sází na zlato. Bojí se světové ekonomiky

Sekce: Aktuality v investování Datum: 14.06.2016 14:00
Muž, který dokázal dostat na kolena britskou libru, věří zlatu. Společnost George Sorose nakoupila za více než 264 milionů dolarů akcie jednoho z největších světových těžařů zlata – Barrick Gold.…

Ceny ropy klesají, ekologové se bouří, že se bude pálit

Sekce: Byznys Datum: 29.10.2015 13:00
Světové ceny ropy dál klesají a předevčířem odpoledne na newyorské burze dokonce sestoupily na minima za šest až devět týdnů. Na trhu sílí obavy z přetrvávajícího globálního přebytku suroviny,…

Fed dál ponechá sazby nízko, čeká se na referendum o Brexitu?

Sekce: Investování Datum: 30.04.2016 18:00
V tomto týdnu proběhlo již třetí zasedání měnového výboru Fed. Vzhledem k tomu, jak tato zasedání výrazně ovlivňují kroky centrálních bank, a té americké obzvláště, dění na kapitálových trzích,…
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejbohatší Mexičan Carlos Slim: Investovat jsem začal ve dvanácti letech

Sekce: Rady a tipy Datum: 20.02.2017 19:00
Jaké jsou rady jednoho z nejbohatších lidí planety? A proč tak rád investuje v dobách krize?

Premium Fashion Brands bude na Slovensku reprezentovat Soňa Skoncová

Sekce: Byznys Datum: 20.02.2017 14:00
Premium Fashion Brands, jeden z největších řetězců s dostupnou luxusní módou v České republice a na Slovensku, nově zastupuje Soňa Skoncová na pozici Country managera pro Slovensko.

Jak se zbavit neefektivních pracovních meetingů v pěti krocích

Sekce: Rady a tipy Datum: 19.02.2017 19:30
Znáte ten pocit, když po dvouhodinovém meetingu s kolegy nepřijdete na nic nového? Pomoci může několik relativně snadných změn.