Sekce: Lifestyle

Nechte odpočinout tělo i mysl v Budapěšti, nejznámějším lázeňském městě

Datum: 04. 02. 2015 15.00 / Autor: Alena Vrabcová
Ve zdravém těle zdravý duch. Toho není možné dosáhnout bez notné dávky relaxace. Jednou z velmi příjemných a přínosných forem odpočinku jsou už od nepaměti lázně. A když už lázně, tak pořádné. Vyhlášenou destinací termálních pramenů je maďarská Budapešť. Tam jste z Prahy autem za pouhé 4,5 hodiny, z Brna daleko dříve. Na nepřipraveného návštěvníka ovšem může čekat několik nástrah. Vyplatí se znát základní informace.
Lázně Gellért

Co je důležité vědět?

V Budapešti se nachází přes 120 termálních pramenů ve zhruba 30 lázních. Na světě budete takhle raritní koncentraci lázeňství na jediném místě hledat těžko. Důležité je hned na úvod zmínit, že zdaleka ne všude se mluví běžně anglicky. Pokud tedy nevládnete Maďarštinou, je dobré si vybrat lázně, které jsou určeny pro turisty. Jinak se vyplatí znát názvy základních služeb v místním jazyce.

Některé lázně mívají dny vyhrazené jen pro ženy a jiné dny určené pouze mužům. To se většinou obejdete bez plavek. V případě, že se rozhodnete jít do smíšených prostor, plavky samozřejmě potřeba jsou. 

Lázně mívají svá vlastní pravidla, někdy psaná, někdy nepsaná. Uvnitř se setkáte s klidnou a uvolněnou náladou, místní sem chodí si popovídat a odpočinout si. Obecně se doporučuje napřed se jít seznámit s tím, jak to zde v lázních chodí. K tomu vám ideálně poslouží ty, které jsou víc turisticky orientované (například Széchenyiho lázně). Až po základním seznámení se s tamní kulturou si v klidu můžete vyrazit i do těch, které jsou víc rustikální a dodržují místní zvyky lázeňství.

Prameny mají různé teploty, obsahují rozdílné minerální látky a mají různé léčivé účinky. Někdy slouží jen k uvolnění, relaxaci a regeneraci. Součástí lázní většinou bývají také masáže, fyzioterapie, bahenní zábaly, léčebný tělocvik, kosmetika a další tělu prospívající služby.

Pokud se vám nechce cestovat na vlastní pěst a je pro vás pohodlnější forma zájezdu, kdy si nemusíte zařizovat dopravu ani ubytování, bude se vám líbit nabídka hotového zájezdu rovnou z Čech. Ceny i doby pobytu jsou různé, dvoudenní zájezd i se vstupy do nejznámějších lázní pořídíte do dvou tisíc korun. V tomto případě je však potřeba počítat spíš s poznávací akčnější formou. Na dlouhý relax a klidný odpočinek zapomeňte.

Pojďme si nyní představit některé z těch známějších budapešťských lázní.

Széchenyiho lázně

Tento pramen patří k nejmladším v Budapešti a zároveň největším v Evropě. Naleznete ho ve středu města. Venkovní i vnitřní bazény a vany, bublinkové i slané koupele, sauny a různé teploty pramenů nabízí léčení mnoha tělesných neduhů, ale i jednoduché relaxování. Vstupné je kolem tří set korun. Lázně sice patří k turisticky nejoblíbenějším, ale zároveň mají kromě prostorných venkovních bazénů také řadu vnitřních bazénů s různou teplotou pro koupání. Na své si zde proto přijdou jak rodiny s dětmi, tak lidé, kteří chtějí spíš svůj klid.

Lázně Gellért

Okázalé secesní lázně naleznete na břehu Dunaje a patří k luxusnímu hotelu Danubius Gellért. Pro přístup do lázní nemusíte být hotelovými hosty. Vstupné je kolem čtyř set českých korun, ubytování v hotelu začíná na tisíci korunách. Tato suma však zahrnuje kromě snídaně i vstup k pramenům. Užít si tu můžete třeba venkovní bazén s vlnobitím, masáže, perličkové koupele. Krásné prostory zdobí spousta mozaik a prosklených ploch. Patří k nejstarším maďarským lázním, známy jsou už z 15. století. Léčí se tu například záněty a degenerativní onemocnění kloubů, nemoci páteře, ploténky, astma a jiné dýchací potíže, poruchy krevního oběhu, případně slouží jen k relaxaci a celkové tělesné pohodě.

Rudas

Voda v lázních Rudas je bohatá na síru, vápník a radium. Jedná se o turecké lázně. Naleznete tu i horkovzdušné nebo parní komory. Lázně byly vybudovány v době osmanské nadvlády a tak byly dlouho přístupné jen mužům. Těm jsou nyní vyhrazeny všechny všední dny kromě úterý, kdy sem mohou zavítat pro změnu jen ženy. Víkendy pak patří všem.  Léčí se tu opět pohybová ústrojí a poúrazové stavy. Voda slouží i k pitné kúře k pomoci od dny, ledvinových kamenů nebo zažívacích potíží.

Lézně Lukács

Velice moderní lázeňské zařízení nabízí vířivky, sauny, masážní trysky, bazény a mnoho doplňkových terapií včetně fyzioterapie. I zde se léčí potíže s páteří, klouby, ale i zažívací a střevní potíže. Součástí areálu je i velký park. Vstupné je kolem 250 korun.

Király

Termální lázně tureckého typu s tradiční kulturou v nádherném prostředí pod fantastickými klenbami, kam muži dochází úterky, čtvrtky a soboty a pro ženy jsou vyhrazeny pondělky, středy a pátky. Neděle jsou společné. Vstupné je asi 200 korun. Zajímavostí je, že lázně nemají žádný termální pramen, minerální voda je sem dopravována odjinud. V nabídce je například termální bazén, slané a vanové koupele, sauny a masáže.

Markétin ostrov

Rozbor vod na ostrově ve středu města ukázal přítomnost vápníku, hořčíku, hydrogenuhličitanů, chloridů a síranů. Léčí se tu potíže s páteří, neurózy či nemoci pohybového ústrojí. Pokud si ale potřebujete prostě jen odpočinout a zpomalit, na tomto klidném místě se vám to určitě povede.

Závěrem

Lázeňských domů je v maďarském hlavním městě víc než dost a nabídka je krásná. Nechat své tělo hýčkat ve vířivkách, termálních pramenech, na masérských stolech a podobných radovánkách, to je v Budapešti ideální volba odpočinku. A nejen pro ty, kdo by svému tělu čas od času rádi dopřál, co mu většinou kvůli práci, moc rychlému životnímu stylu anebo přemíry sportu upírají.

 

Foto: Wikipedia

Další články
Lifestyle

8 triků, které vám pomohou usnout dříve

Článek
Lifestyle

Zaspali jste? 5 rad, co udělat

Článek
Lifestyle

10 důvodů, proč jezdit na dovolenou na 10 dnů

Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.