Sekce: Lifestyle

Karibský ráj - Dominikánská republika

Datum: 24. 10. 2014 08.00 / Autor: Alena Vrabcová
Už přílet do Dominikány stojí za to. Hlavně pokud míříte do letoviska Punta Cana. Tahle slaměná chýše, to je letiště? No, proč ne. Rozhodně to není poslední překvapení, které tu čeká. Naopak nepřekvapí průzračné moře nádherných barev a až kýčovité pláže.

Dominikánská republika (Foto: Alena Vrabcová)

Úchvatné pláže bývají označovány jako jedny z nejkrásnějších na světě a určitě vás nějaký čas udrží přišpendlené k jednomu místu. Ať už půjde o Juan Dolio, kam se jezdí za luxusem, nejnavštěvovanější Punta Canu, anebo klidnou Samaná. Byla by ale věčná škoda nevidět také zbytek tohoto rozmanitého ostrova, a tak rozhodně neprohloupíte, pokud si půjčíte auto, nebo skútr. 

Co v Dominikánské republice nevynechat

Santo Domingo. Hlavní město je po kubánské Havaně druhé nejlidnatější město Karibiku. Založil ho bratr Kryštofa Kolumba Bartoloměj, narazíte tu na dům Kolumbovy rodiny, dnes muzeum. Ze Santo Dominga dobývali conquistadoři Ameriku, Hernán Cortés odsud vyrazil dobýt říši Aztéků. Navštívit můžete muzeum předkolumbovské éry, obří akvárium anebo nejstarší katedrálu na americkém kontinentu, Santa Maríu de la Encarnación. Příjemná je i procházka mimo vyhledávané trasy.

Tanec Merengue. Jen co padne tma, nastává taneční rej. Hudebníci krouží ulicemi, tanečníci okupují volná prostranství. Temperament místních se prostě nezapře. Co je přes den samoobsluha, v noci ožívá rytmy živelného merengue. Nejeden hotel nabízí kurzy tohoto jednoduchého a smyslného tance.

Coco loco na pláži. Karibské koktejly Cuba libre nebo Piňa colada zná každý. Pravé Coco loco si ale v Čechách nedáte. Z čerstvě useknutého kokosu upijete brčkem mléko. Nezdráhejte se nasát pořádně. Čím více upijete, tím více uvolníte místa na rum, který vám tam vzápětí bude nalit.

Pokud jde o alkohol, rozhodně nikoho neurazí ani sklenička vynikajícího karibského rumu nejvyšší kvality bez jakýchkoliv dalších přísad. K tomu ručně balený doutník a nic víc ke spokojenosti netřeba.

Golf a potápění. Anebo svatba

Potápění dominuje městečko Bayahibe. Oceníte rozmanité krásy života pod hladinou moře. K vidění jsou tu vraky lodí, děla, spousta ryb a několik žraločích revírů, včetně tras žraloků velrybích. Pokud nevlastníte potápěčský průkaz, během pár dní si tu můžete udělat základní OWD (open water diver) kurz.

Nebo si radši zahrajete golf? V Dominikáně najdete na třicet skvěle upravených greenů. A s kulisami exotického ostrova, kdo by odolal. Ne nadarmo patří několik zdejších hřišť mezi světových top 50.

Země je známá také svatebním "průmyslem". Volnější zákony a spousta zprostředkovatelských agentur lákají snoubence k romantickým svatbám. Většinu papírování  vyřídí vybraná firma a šťastný pár si tak může nerušeně užívat životní zážitek.

Nebyla řeč o překvapeních?

Tak tady jich pár je. Potěší pivo plzeňského typu. Brokovnici tu má uniformovaný policista i bezzubý hlídač benzínky. Pozor pod palmami, co ještě nemají shozené kokosy. Dostat tímto ovocem do hlavy může být smrtelné. Pokud půjdete nakoupit do supermarketu, možná se podivíte, až pět koupených kusů čehokoliv dostanete do pěti igelitek, do kterých nákup naskládají hned dva brigádníci. Budiž jim k dobru to, že jde o ekoigelit.

Vyplatí se základy španělštiny. Ačkoliv Dominikánská republika je oblíbená turistická destinace, anglicky se tu domluví jen menšina. Může se stát, že ani v kanceláři turistické policie na hlavní třídě v Santo Domingu si nebudou vědět rady s anglicky položenou záludnou otázkou Where is post office?

Na silnicích panuje lehčí anarchie. Když se nebojíte použít klakson anebo se natlačit do ucpané křižovatky, problém mít nebudete. Vlastně možná ano, ale až po návratu domu, kdy bude potřeba se zase přeladit na evropský styl ježdění svázaný pravidly.

Je tu ještě jedna věc, pokud pojedete pronajatým autem. Může se stát, že z třtinového pole na silnici znenadání vystoupí uniformovaní ozbrojení muži a pokynou, abyste zastavili. Zastavení není nezbytně nutné. Jdou si zřejmě pro úplatek. Pokud nedáte, můžete strávit noc či dvě v cele. Nezastavíte-li, honit se za vámi s největší pravděpodobností nebudou. Střílet už vůbec ne. Méně práce jim dá počkat si na někoho, kdo zastaví, třeba to bude už ten řidič za vámi.

 

Foto: Alena Vrabcová, Wikipedia

Další články
Lifestyle

Na plachetnici po Malých Antilách

Tropické vody Karibiku jsou snem všech jachtařů
Článek
Lifestyle

Chcete sedět s Billem Gatesem u jednoho stolu? Pak vyražte do tohoto letoviska

Článek
Lifestyle

Bali ve 12 odpovědích

Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.