Sekce: Lifestyle

Ledovec za 551 milionů korun? Výstava Gerharda Richtera v Praze

Expozice autora nejdražší prodané krajinomalby
Datum: 18. 05. 2017 14.00 / Autor: Petra Zlámalová
V Praze lze zhlédnout první retrospektivu německého malíře Gerharda Richtera ve střední Evropě. Národní galerie pořádá výstavu v rámci Česko-německého kulturního jara od 26. dubna do 4. září 2017. Dle barometru současného umění a žebříčku Kunstkompass je Richter od roku 2010 považován za nejvýznamnějšího současného umělce.
Za vše mluví fakt, že aukční síň Sotheby´s prodala v Londýně 8. března 2017 Richterovu olejomalbu z roku 1982 Eisberg (výše na obrázku) za neuvěřitelnou sumu. Ledovec se vydražil za částku 20,4 milionu eur, tedy 551,3 milionu Kč. Pro zajímavost, Richterovy obrazy mají také nejdražší pojistku v historii Národní galerie.
 
Tímto výkonem se obraz dle aukční síně zapsal do historie jako doposud nejdražší prodaná krajinomalba na světě a informace prolétla i českými médii. Původní odhady konečné ceny se pohybovaly přitom "pouze" mezi 9–14 miliony eur (tedy 243–378 miliony Kč). Díla Gerharda Richtera se obecně draží či prodávají za rekordní sumy. Již v roce 2012 byl prodán jeho abstraktní obraz z majetku Erica Claptona za čátku dokonce 21,3 milionu liber, čímž se stal v předmětné době nejdražším prodaným obrazem od žijícího umělce.

Spektrum umělce, který je znám svým perfekcionismem, je pestré a umělecký záběr opravdu široký. V jeho repertoáru naleznete plejádu stylů, od abstraktních maleb, expresivních a geometrických obrazců přes hyperrealistické obrazy či přemalované fotografie a mnoho dalších. Gerhard Richter byl silně ovlivněný americkým a britským pop-artem. Největší vliv měla na Richtera údajně výstava Paula Jaksona Pollocka v roce 1959, která v něm zanechala obrovský dojem.


velkou inspirací byl G. Richterovi i Jakson Pollock

Roku 1995 získal malíř cenu za umění Wolf Prize in Arts a dva roky nato globální uměleckou cenu Praemium Imperiale, udělovanou každoročně Japan Art Association. Také je držitelem ceny Golden Lion (Bienalle), Oskar Kokoschka Prize (Vídeň), Arnold Bode Prize a mnoha dalších.

Současnou výstavu pod záštitou Národní galerie, jež čítá desítky výtvorů jeho bezmála šedesátileté umělecké dráhy, uvedl 26. dubna 2017 ministr kultury Daniel Hermann. Expozice byla připravena ve spolupráci s Goethe Institutem a velvyslanectvím Spolkové republiky Německo a podle ředitele Národní galerie Jiřího Fajta je v prostorách galerie k vidění vše, co české publikum kvůli minulému režimu minulo. Expozice bude trvat do 4. září 2017 a podařilo se pro ni získat řadu stěžejních děl z předních světových galerií – z vídeňské Albertiny nebo londýnské Tate. Pro umělce je tato výstava "srdeční záležitostí." Je to také poprvé, co byl v České republice malíř Gerhard Richter představen komplexněji.

abstrakce z dílny Gerharda Richtera
 
Těšit se tedy můžete v paláci Kinských na osu Richterova života, autorský film či celovečerní film o jeho díle Painting. Najdete tu ikonické portréty Richterových dcer Betty a Elly malované podle fotografií, dále krom slavné abstrakce i obrazy reflektující běžná témata nebo přírodu – klasikou jsou mořské a horské krajiny. Expozici doplňuje série geometrických digitálně vytvářených pruhů či veřejnosti známé barevné vzorníky. V klášteře sv. Anežky poté výstava pokračuje a je zde vystaven malířův cyklus Březinka, jenž provádí hrůzami koncentračního tábora v Osvětimi. Historie a obzvlášť období druhé světové války je pro výtvarníka v návaznosti na celou jeho rodinu citlivé téma, jeho tetu kupř. zavraždil projekt eutanazie, jímž nacisté likvidovali postižené spolu občany.

kombinace fotografie s malbou (Gerhard Richter Florencie)
 
Není to však první dar České republice. V roce 1967 ještě téměř neznámý Gerhard Richter věnoval jedno ze svých pláten Strýček Rudi památníku v Lidicích, kde visí doteď a vzhledem k souvislostem a nedávné dražbě krajinomalby Ledovec se zřejmě jedná o jedno z nejdražších pláten žijícího umělce současnosti. Podobný kus rodáka z Drážďan se kupř. v roce 2013 v New Yorku prodal v přepočtu za neskutečných 740 milionů korun. Autor se mimo jiné rád nechává inspirovat místem pobytu, takže následných 20–30 děl ovlivněných Prahou má být údajně k zakoupení po jeho návštěvě i v našem hlavním městě.
Další články
Podnikání

Tatra se prodala za 176 milionů korun

Článek
Podnikání

Kofola dosáhla provozního zisku 340 milionů korun

Článek
Podnikání

Alpská chata, kde za týden necháte přes 10 milionů korun

Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.