Sekce: Lifestyle

"Žít, pracovat, cestovat, poznávat" aneb digitální nomádství na vzestupu!

Jak se stát pracovníkem na cestách
Datum: 01. 04. 2017 17.30 / Autor: Petra Zlámalová
Znáte pohybovou hru "škatulata, hejbejte se"? Určitě se vám z dětství vybaví. A teď tuto ideu přeneste do cestování. Digitální nomádové se hýbou velice často, velice rádi a ne jen jedním směrem a zpět. Hýbou se tedy poněkud jinak a za jiným účelem, než jsme běžně zvyklí. Nepracují a nešetří celý rok na to, aby si užili obvyklých 3–5 týdnů dovolené, ale práci a zábavu v podobě cestování spojují.

Myšlenka digitálního nomádství je velkolepě geniální, a pokud se člověk zbaví určitého vnitřního strachu a konformity, tak stejně geniálně jednoduchá. Stačí najít něco, co bude znamenat váš finanční příjem v rámci práce na dálku (známá pod názvem home office či homeworking), a pak procestovat svět.

Tento styl práce však není pro každého. Podívejme se blíže na takzvaný Nomad-gram. Ten představuje ukázkové nastavení vlastností, schopností a dovedností digitálního nomáda. Tento životní styl, který představuje časté cestování a netradiční způsob práce, vyžaduje od jedince určité předpoklady. 

Dřímá ve vás potenciál digitálního nomáda?

Nomad-gram tvoří z 94 procent zásadní schopnost učit se, 90 procent přizpůsobivost, 70 procent cizí jazyky, 68 procent minimalismus a 60 procent IT znalosti. Jako primární je potřeba flexibility. Ať už se to týká změny prostředí, zaběhnutého režimu, schopnosti adaptibility a řešení nových, netradičních situací. Denním chlebem je také opuštění naší takzvané "komfortní zóny", což je zóna, kde se cítí člověk v pohodlí. Nevýhodou však je, pokud v ní zůstáváme dlouhodobě – člověk neroste, nevyvíjí se, nepřekonává překážky. Pokud se člověk nikam neposouvá, de facto jakoby ani nežil.

Dotáhněte detaily, ušetříte – peníze i starosti

Pokud začnete o tomto způsobu cestování více uvažovat, najednou se vám v hlavě začnou vynořovat otázky jako: Jak si pořídit dva pasy, kdybych jeden na cestách ztratil? Na co si dát pozor u mezinárodních řidičských průkazů? Které pojištění vychází nejlépe na dlouhodobější pobyty a které lze prodloužit i ze zahraničí? Jak vyřešit zasílání pošty v Čechách, sepsání plné moci, očkování, platební karty, víza a tak dále? Jak si zajistit kvalitní internetové připojení? Jak si zajistit potvrzení o rezervaci zpáteční letenky, které některé státy již při vstupu do země vyžadují?

Pozitiva vs. negativa

Pozitiva digitálního nomádství: Svoboda. Děláte to, co vás baví. Cestujete po celém světě, poznáváte nádherná místa. Moře, moře, moře! (no comment) Netradiční způsob práce. Ať už chcete, či nikoli, nezbývá vám v rámci zachování psychické stability žít jinak než v přítomném okamžiku. Překonávání vlastních hranic. Zdokonalíte se v cizí řeči. Osvojíte si networking a navážete nové kontakty v rámci co-workingových center (místa, kde se digitální nomádi sdružují, připojují k internetu a pracují). Naučíte se hospodařit s penězi a zefektivnit svůj cashflow. Zlepšíte svoji finanční gramotnost obecně a jako vedlejší pilíř příjmu možná zvolíte různé druhy investic. Naučíte se, jak spolehlivě řešit zálohování dat, připojení na internet, objevíte software, který vám bude pomáhat při práci a komunikaci se vzdáleným týmem, a kouzla užitečných aplikací. Pochopíte nutnost vytvoření si systému návyků, které vás v hektickém a dynamickém prostředí zakotví.

Negativa digitálního nomádství: Pokud partnerka necestuje s vámi, trpí váš partnerský život. Pokud jako digitální nomád vůbec nějaký máte. Pokud partnerka naopak cestuje s vámi, řešíte o mnoho více problémů než neexistenci partnerky. Přece jen trávíte spolu téměř 24 hodin denně a zřejmě tušíte úskalí, která to přináší. Tento způsob života vykazuje extrémní nároky na flexibilitu, adaptabilnost. Na druhou stranu váš stres-faktor se právě tímto zocelováním sesune k nule a po návratu do běžného života vás už nic nerozhodí. Nemůžete si se svými klienty sednout a o práci si pohovořit osobně, musíte se spokojit s řešením skrze Skype. Nutnost vytvoření si systému návyků (pro někoho pozitivum, pro někoho negativum). 

Tvrdá realita nejsou promo fotky

Realitou je, že ačkoli promo fotky z dálných míst jsou sice nádherné, ve skutečnosti prostě pracovat MUSÍTE. Práci za vás nikdo neudělá a o svůj výdělek se musíte kontinuálně starat. Nespočet hodin denně strávíte tím, že si hrbíte záda u notebooku v co-workingových centrech a vyděláváte peníze. Je s podivem, za co všechno jsou lidé ochotni platit. Za tanečky před pyramidou, online kurz potápění (online!) atd. I tady platí, že platí se především za nápad. Peníze jsou všude na světě a je jich plno. Pokud jste sami kreativní a ochotní pro ně něco udělat, stačí jen najít způsob. Nicméně digitální nomádství je spíše o cestě, nikoli o cíli. Spojit práci s radostí, svobodou a štěstím, které lze najít v každém okamžiku. Hlavní je cítit životní naplnění a smysl života. Ale to samozřejmě platí i obecně, nejen pokud cestujeme po celém světe s notebookem na zádech. Vzhledem ke stále rychlejšímu tempu a dynamice prostředí, ve kterém žijeme, se stane schopnost učit se novým věcem a flexibilita brzy stejně důležitá jako pro přežití digitálních nomádů.

Užitečné rady a tipy na cestu

Závěrem pár užitečných tipů: Vyplatí se využívat aplikace jako Cashback portály, kupř. Vratnepenize.cz, Plnapenezka.cz (při rezervaci například z booking.com či agoda.com je úspora až 3 procenta). Dále se pak při přechodu do dalších zemí musíte naučit dělat fake rezervace zpátečních letenek, kdy některé země pro vstup do země vyžadují předložit zpáteční letenku či potvrzení o její rezervaci.

Tato služba funguje kupříkladu u letuška.cz a při nezaplacení zpáteční letenky na pobočce se do 48 hodin rezervace stornuje, tudíž je třeba si naplánovat přechod hranic tak, aby vaše zpáteční letenky byla ještě u letecké společnosti zabookovaná. Dále je potřeba vyhnout se převodům peněz z klasických bankovních účtů, neboť poplatky za převody cizích měn jsou extrémně nevýhodné. Lze je obejít skrze službu Transferwise, která nabízí i online kalkulačku pro porovnání, kolik na převodu ušetříte. Alternativou k Transferwise pak může být CurrencyFair. Tyto služby poráží české banky i v SEPA platbách. Co se týče výběrů z bankomatů v zahraničí, kupř. Equa Bank účtuje za tuto službu pouhých 7 Kč. Revolučním řešením je také služba Revolut, která představuje virtuální peněženku provázanou s platební kartou Mastercard, výběry ze zahraničí jsou pak zcela zdarma, je pouze nutné si peníze do peněženky dobít finance včas.

Další články
Podnikání

Nebaví vás pracovat z domu? Chcete se inspirovat, získat kontakty a zkušenosti?

Objevte kouzlo pražských coworkingových center (1.díl)
Článek
Podnikání

Bitcoin aneb digitální měnu milovat, nebo nenávidět?

Článek
Podnikání

Nakrm lidi a vydělávej aneb jak si otevřít bistro?

Gastro stále táhne
Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.