Sekce: Lifestyle

Město budoucnosti: Abú Dhabí útočí na vaše smysly

Datum: 15. 03. 2017 14.00 / Autor: Zuzana Černá
Jen hodinu jízdy od Dubaje narazíte na jedno z nejvíce inovativních a kreativních city na světě. Abú Dhabí není jen sídlem největších státních investičních fondů Spojených arabských emirátů a prvního automatu na zlato, ale je i metropolí s jasnou vizí. Chce se totiž stát městem budoucnosti. Tady je 5 důvodů, proč byste se tam rozhodně měli vydat.

1. Sídlo firmy Al Dar

Před nedávnem se zrodil jeden z architektonických solitérů, který prostě musíte vidět. Jedná se o ústředí firmy Al Dar, které se nachází osm metrů pod mořskou hladinou. Slavnému libanonskému architektovi Zariu Marwanovi bylo inspirací moře. Sídlo společnosti je ztvárněno jako mušle, do níž lze namalovat pentagram, který je symbolem spojení s vesmírem. 

Ústředí firmy Al Dar bývá často nazýváno „lentilkou“ a jeho zrod byl hektický, protože muselo být na přání tamějších šejchů postaveno do 30 měsíců. Důvodem byl první závod Formule 1, který se měl odehrát v jejím sousedství.

2. Hotel Yas

Ve stejné chvíli, kdy směřovala do finále výstavba sídla firmy Al Dar, v areálu Formule 1 spěl k závěru další projekt, a to budova hotelu Yas, jež se klene přímo nad závodní dráhou. Aby se stihl termín závodu, skleněné trojúhelníkové panely se na plášť musely poskládat rychlostí 140 panelů týdně s přesností na milimetr. Každý má své místo a strukturu, která v horkých dnech nabízí stín a večer umožňuje světelnou show.

3. Mrakodrap Capital Gate

Nejvýraznější dominantou na trase z letiště do centra je mrakodrap Capital Gate. Je vysoký 160 metrů a od 12. patra  se záměrně stavěl s vychýlenou osou. Mimochodem jeho sklon18 stupňů je čtyřikrát větší než nachýlení věže v Pise.

4. Vyhlídková věž Observation Deck

V posledních letech stavební rozlet Abú Dhabí nabírá na rychlosti, koneckonců výsledky lze spatřit z vyhlídkové věže Observation Deck, která je v samém srdci metropole. Stavby „na efekt“ ale přešly do hloubavější dimenze. Abú Dhabí se rozkládá na desítkách ostrovů, k nimž patří i tzv. Šťastné ostrovy, jejich významnou součástí je kulturní zóna s budovou galerie Louvre.

5. „Chytré“ Masdar City

Nejambicióznějším projektem Abú Dhabí je čtvrť Masdar, která se nachází nedaleko letiště. Je rozložena na šesti kilometrech čtverečních, investice do výstavby jsou zhruba 22 miliard dolarů a poskytne domov téměř 50 tisícům lidí.

Ve velkolepé čtvrti má také sídlo Masdarský institut pro vědu a technologie, který se snaží stvořit místo, jež bude přátelské hlavně pro chodce, cyklisty a pracuje s čistými technologiemi. Architekti proto navštívili starobylé uličky v Káhiře a Muscatu. Šlo o experiment, který měl prokázat, že umožňují takové proudění vzduchu, které je ochladí.

Proto jsou dnes v Masdar City do určitých míst umístěny unikátní 45metrové větrné věže v tradičním designu, jež pomáhají vhánět chladný vzduch do ulic, v nichž je o 15 až 20 stupňů nižší teplota než v pouštní krajině. Ke snížení teploty také přispěla výstavba na vyvýšeném povrchu.Nejčistší místo planety 

V Masdar City nebudou vypínače a kohoutky, senzory pomohou snížit spotřebu o polovinu, 80 % vody se bude recyklovat a zbytek tekutiny bude využit na zavlažování. Energii do města dodává pole 22 hektarů solárních panelů. Cílem je, aby v roce 2030 bylo Masdar City městem s téměř mizivou produkcí CO², proto se na ulicích testuje propojený systém dopravy malými elektromobily. Návštěvníci Masdar City už dnes mohou vidět první vodní osvěžovače vzduchu, terakotové stěny domů, které zdobí tradiční arabesky a exteriéry ve formě vchodů, zástěn a dveří z datlových palem, které přestaly rodit.

Pokud se chcete o všem, co se v Abú Dhabí děje, přesvědčit na vlastní oči, zamiřte s Palmyra Tour  na závody Formule 1 v Abú Dhabí, které se letos konají na konci listopadu, anebo kdykoli jindy od listopadu do května, kdy je v hlavním městě Emirátů nejpříjemněji.

Autorem textu je Hassan el Hassan.

Další články
Podnikání

Seznam.cz útočí i na televizi

Článek
Podnikání

Město ve městě. V New Yorku se staví nej realitní projekt USA

Nová čtvrť Hudson Yards vyjde na 25 miliard dolarů
Článek
Lifestyle

Život pod vodou? Shimizu plánuje podmořské město pro 5000 lidí

Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.