Relaxace je polovinou úspěchu

Udělejte si čas sami na sebe

Sekce: Lifestyle Datum: 03.06.2016 Autor: Zuzana Černá
Během pracovního nasazení je občas těžké najít si volnou chvíli. Časem se však zákonitě dostaví přepracovanost, potíže se spánkem, bolesti svalů a kloubů, zhoršení nálady i koncentrace. To vše pak může vést ke snížení pracovního výkonu, v nejtěžších případech pak k takzvanému ,,burn-out syndromu”. Úspěšní lidé to moc dobře vědí. Co dělají, aby se tomuto riziku vyvarovali? Odpověď je jednoduchá: relaxují.

Relaxace je přirozeným protipólem stresu.  Co vám nejlépe pomůže uvolnit se po náročném pracovním dni? 

Čas s blízkými

Úspěšní lidé vědí, že je čeká pořádně nabitý týden a budou zřejmě zaneprázdněni. Snaží se proto odhodit povinnosti i starosti alespoň o víkendu a naplno se věnují své rodině i blízkým. Zkuste si aspoň jeden den udělat podle svého – prostě zapomeňte na povinnosti a rozptylte své myšlenky. Co takhle zkusit kino, bowling, nebo vyrazit s rodinou, partnerem či přáteli do přírody?

Sport

Pravidelný pohyb vám pomůže vyplavit z těla toxiny a vyprázdnit si hlavu po náročném dni. Ve světě úspěšných se osvědčil golf, tenis nebo například běhání. Pokud jste začátečníci, zaregistrujte se do sportrovního klubu. Pomohou vám zde s výběrem správného vybavení a mezi členy můžete najít i pracovní kontakty a budoucí obchodní partnery.  

Jídlo

Dodržovat stravovací režim je důležité v práci, ale i po ní. V dnešní době často jíme ve spěchu a nezdravě. Vyhraďte si dostatečně dlouhou obědovou pauzu a čas od času si zpříjemněte večer a nechte rozmazlovat sebe i své chuťové buňky v restauraci.

Četba

Většina úspěšných čte každý večer. Čtení knih rozvíjí fantazii nejenom u dětí a navíc pomáhá regenerovat mozkové buňky. Uvolnit se vám může pomoct i příjemná hudba.

Spánek

Pravidelný spánkový režim stabilizuje výkon a zlepšuje subjektivní vnímání únavy. Dostatečně dlouhý spánek v noci je nejvhodnějším prostředkem na předcházení nepřiměřené únavě. Snižování napětí svalů má i antistresový účinek zpětným působením na centrální nervový systém. 

Připravujte si týdenní plán. A dodržujte ho.

Úspěch není náhoda. K jeho dosažení vám pomůže plánování cílů a deadlinů na následující týden. Nedocenitelným pomocníkem je diář, ať už klasický papírový, nebo ten v elektronické podobě. Na konci pracovního dne si pak najděte chvíli odpovědět na e-maily a splnit závazky, jinak vám za chvíli nedodělané úkoly přerostou přes hlavu. 

Relaxujte i během pracovní doby

Přestávky v práci snižují únavu, zabraňují pocitu monotónnosti a stabilizují výkon. Přestávka musí být zařazena dříve, než začne klesat pracovní výkon. Dlouhé přestávky jsou ale nevýhodné – regenerující účinek přestávky je zejména v prvních pěti minutách. Vhodné je taky zvolit protahovací cviky a po dlouhém koukání do monitoru uvolnit oči. 

Odjeďte na dovolenou

Úspěšní lidé vědí, že jejich kolegové a zaměstnanci to na čas zvládnou i bez nich. Zvolit můžete pobyt u moře, na horách, nebo se nechte rozmazlovat v lázních. Ideální délka dovolené je podle odborníků tři týdny nepřerušovaného volna. ,,První tři dny trvá adaptace na nečinnost. Jinými slovy – je těžké si zvyknout, že nic neděláme. Podobně je to i na konci dovolené, kdy se do vědomí vkrádají obavy z opětovného pracovního stresu,.” říká psycholog Jaroslav Skalička. Před odjezdem nezapomeňte dokončit rozdělané úkoly, nebo je alespoň svěřte kolegům. Služební telefon na dovolenou nepatří.


Lákají vás místo dovolené u moře zasněžené horské svahy? Tady se můžete podívat na nejlepší střediska, která nabízejí lyžování i v létě.

Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

Odhalte tajemství úspěchu olympijských legend

Sekce: Vzdělávání Datum: 20.07.2015 08:00
Úspěšné podnikání není zas tak odlišné od soutěžení na olympijských hrách. Olympionici i byznysmeni mají jedno společné, celý svůj život pracují, aby se dostali na vrchol a když ho dosáhnou,…

Přístup k úspěchu: Hrdina vs Šedá eminence

Sekce: Vzdělávání Datum: 09.10.2014 17:00
Způsobů, jak se postavit k úspěchu, je několik. Do jisté míry si něco můžeme sami naordinovat, o zbytek se postará naše osobnost. Chování úspěšných můžeme rozdělit na dvě základní kategorie. Jsou ti,…

Tomáš Satoranský: NBA je splněný sen a hlavně výzva

Sekce: Osobnosti Datum: 22.09.2016 08:00
​Nejlepší profisoutěž světa NBA odstartuje 25. října letošního roku dalším ročníkem. Letos po krátké odmlce opět i s českou účastí, za Washington Wizards bude hrát teprve čtvrtý Čech v historii této…
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Chcete se učit rychleji? Vyzkoušejte těchto pět jednoduchých tipů

Sekce: Rady a tipy Datum: 26.02.2017 19:30
Vstřebat a uchovat nové informace není vždy jednoduché. Dobrou zprávou je, že se v tom můžete relativně snadno zlepšit. K rychlejšímu učení mohou pomoci následujicí tipy.

Ředitel Googlu Sundar Pichai: Získávejte znalosti praxí, nikoli pouhým učením

Sekce: Rady a tipy Datum: 25.02.2017 19:00
Z dítěte vyrůstajícího v centrální Indii až k pozici CEO v druhé nejhodnotnější firmě světa. Co má k podnikání říct Sundar Pichai?

Hledáte práci? Toto je 5 nejlepších zaměstnavatelů pro rok 2017

Sekce: Byznys Datum: 24.02.2017 20:00
Jako každý rok, tak i letos vyšel z dílny Glassdoor report o nejlepších zaměstnavatelích. K žebříčku se využívá ta nejvíce vypovídající metrika – reálná spokojenost samotných zaměstnanců. Kam tedy…