Sekce: Lifestyle

Studie: Alkohol zlepšuje pamět a holdují mu bohatí a úspěšní

Hledání objektivní pravdy
Datum: 04. 08. 2017 17.00 / Autor: Zdravko Krstanov
Studie střídá studii. Kde je pravda o alkoholu?

Chytrý chlapík Mark Manson řekl (napsal na svém blogu), že internet nebyl vynalezen, aby vám poskytl informaci kterou potřebujete, nýbrž k tomu, abyste našli informaci, kterou CHCETE. Tato myšlenka se dá vskutku aplikovat na každou vaší aktivitu na síti. Proto, když se rozhodnete v záchvatu starosti o své zdraví najít, zda vám páteční drink(y) škodí či ne, můžete si odpověď téměř sami vybrat.

Ke stažení je nespočet vědeckých PDF, kde se dočtete o škodlivosti alkoholu. Mozek, cévy, potence... nejen to je v rámci konzumace alkoholu v ohrožení. Stejně tak ale naleznete též vědecké studie o tom, že alkohol má, ve více či méně "rozumných" dávkách, značná zdravotní pozitiva. Není to tak dávno, co britskými médii proběhla zpráva o tom, jak alkohol zlepšuje pamět.

Experiment probíhal na univerzitě v Exeteru. Vybraná skupina lidí dostala za úkol naučit se skupinu slov. Účastníci pokusu dostali následně na výběr - buď pít tolik, kolik jen chtějí, nebo se alkoholu vyhnout úplně. Druhý den se celý proces opakoval. Výsledky ukázali, že ti, kteří se společensky unavili, si pamatovali více naučených slov než ti, kteří se alkoholu vyhnuli.

„Přičina tohoto jevu není doposud plně objasněna,“ uvedla profesorka univerzity s tím, že alkohol nejspíše blokuje získavání nových znalostí, a tak mozek pracuje s tím, co si zapamatoval dříve. V kontextu krátkodobého učení se vám tedy možná může večírek vyplatit.

Další studie, zveřejněná Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) minulý rok, skýtá několik zajímavých zjištění:

- Lidé pocházející ze vzdělaných a vyšších socioekonomických kruhů mají k pití alkoholou větší předpoklady než ostatní.

- Univerzitně vzdělané ženy pijí o 86 % více než ženy se středním a základním vzděláním.

- Většinu veškerého vyprodukovaného alkoholu vypije pouze pětina lidí ( tzv. heavy drinkers).

- Průměrná roční konzumace alkoholu v zemích OECD (kam mimo jiné patří ČR) činí 9,1 litru čistého lihu na hlavu.

- Mezi dětmi pod 15 let nikdy neochutnalo alkohol pouze 30 % chlapců a 31 % dívek.

- Lidé z menšinových etnických skupin pijí méně než většina obyvatel.


Faktem zůstává, že "úspěch" a alkohol k sobě nikdy neměly daleko. Ať už se jedná o narození potomka, úspěch sportovního týmu nebo rekordní čtvrtletní tržby, korky od šampaňského létají vzduchem. Alkohol je s našimi radostmi (a strastmi) zkrátka pevně spojen.

Na závěr malá zdravotní poznámka. Britští lékaři vydali doporučení, které stanovuje "nejbezpečnější" množství alkoholu ke konzumaci. Tvrdí, že byste neměli vypít více než 14 jednotek týdně. S tím, že lahev vína (750 ml, 14 %) obsahuje 10,5 jednotek, malý (25 ml) panák vodky 1 jednotku a jedno pivo (4,8 %) 2,7 jednotky. Možná není od věci mít tato čísla dnes večer na paměti...

Další články
Lifestyle

Alkohol a celebrity: Kdo má svou značku?

Článek
Lifestyle

Bohatí a slavní, kteří dříve byli bezdomovci

Článek
Podnikání

5 věcí, bez kterých se úspěšní lidé neobejdou

aneb co mít po ruce vždy a všude
Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.