Sekce: Lifestyle

Bez posilovny nemáte v byznysu šanci! Ptáte se proč?

Datum: 15. 04. 2016 09.00 / Autor: Zdravko Krstanov
Fotbálek s přáteli dvakrát týdně? To nepředstavuje jen ztrátu času a otlučené nohy. Pravidelné návštěvy posilovny? To nemusí být pouze pot, steroidy a selfie před zrcadlem. Pohyb je tím, co nám jako lidstvu obecně chybí. A to zdaleka ne pouze po fyzické stránce. Pohyb chybí našemu mozku. A co chybí našemu mozku, chybí našemu byznysu.

Harvardský profesor John Ratey ve své poslední knize Go Wild za pomoci vědeckých důkazů vysvětluje, jakým způsobem ovliňuje pohyb náš mozek. Před 10 000 lety jsme se pohybovali v průměru 15 kilometrů denně pěšky. Dnes jsme připoutání ke kancelářským či školním židlím a naše nejdelší procházka vede do podzemních garáží k autu nebo ke stanici metra. Proč je to špatně?

Díky cvičení jsme chytřejší

Absence pohybu se samozřejmě projevuje zejména na našem těle. Nadváha je obrovským problémem současné mladé generace. Není však jediným špatným důsledkem fyzické pasivity. V americkém státě Texas probíhala studie s téměř třemi miliony studentů. Byla nalezena silná souvislost mezi známkami a tím, jak často studenti cvičili nebo sportovali. Pohybově založení studenti dosahovali lepších školních výsledků. “Cvičení skutečně zlepšuje naši schopnost myslet,” vysvětlil profesor. Ač to zní komicky, tak začít můžete tím, že si stoupnete. Ratey tvrdí, že naše mozky jsou tak skutečně výkonnější, a to přibližně o 7 %.

Díky cvičení nejsme ve stresu…

Pravidelné cvičení značně urychluje vznik nových mozkových buněk. Stejnou činnost nám zajistí meditace nebo smích, ale cvičení je s přehledem nejeefektivnější. Nové mozkové buňky pak mají schopnost ztlumit stresové podněty. “Čím více jste fit, tím lepším jste studentem. A čím více jste fit, tím více jste odolní vůči stresu,” poznamenal Ratey. Takže pokud vás něco ve škole nebo ve firmě dohání k šílenství, vyražte na běh po městě.

… a jsme štastní 

Pohyb pozitivně mění chemické procesy v našich hlavách. Byla dokonce zveřejněna studie, která ukazovala, že cvičení funguje stejně jako antidepresiva. “Cvičení nám skutečně prokazuje tu stejnou službu jako některé medikamenty,” dodal profesor. A nutno podotknout, že bez vedlejších nežádoucích účinků.

V konečném důsledku, ať už studujete, či podnikáte, rozhodně byste neměli pohyb zanedbávat. Všimněte si, že moderní firmy dnešní doby pořádají pro zaměstnance sportovní akce. Ty lepší z nich dokonce disponují vlastní tělocvičnou a posilovnou.

  • fit
  • mozek
  • pohyb
Další články
Podnikání

Chcete na svém byznysu pracovat efektivně i z domova? Základní rady, jak na to

Článek
Podnikání

Proč lidský mozek miluje prokrastinaci?

Krátkodobé versus dlouhodobé cíle a jak se odpoutat od okamžitého uspokojení
Článek
Podnikání

Má sociální podnikání šanci přežít?

Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.