5 nejlepších byznysových filmů podle MontyRich

Aneb nemusí to být jen ztráta času, ale také přínosná činnost

Sekce: Lifestyle Datum: 30.01.2016 Autor: Zdravko Krstanov
O filmu se často hovoří jako pouze o zabijáku času. Každý z nás občas rád vypne a nechá mozek odpočívat sledováním triviálních pohyblivých obrázků. My vám však nyní ukážeme, že i takto strávený čas může být svým způsobem produktivní a vy jej nemusíte litovat. Sestavili jsme pro vás seznam filmů, které (přímo či nepřímo) obsahují určitá obchodní moudra, a ze kterých si zcela jistě něco odnesete.

1.Wall Street (1987)

Oliver Stone přenesl brilantně na plátno atmosféru Wall Street osmdesátých let. Ve filmu sledujeme příběh Buda Foxe (Charlie Sheen), junior stockbrokera, který se snaží domluvit schůzku s velkým hráčem na kapitálových trzích Gordonem Gekkem (Michael Douglas). Po několika měsících naléhání nakonec dorazí do Gekkovy kanceláře v den jeho narozenin. S sebou nese krabici kubánských doutníků a inside informace z jedné letecké společnosti. Díky těmto informacím bere Gekko mladého nováčka pod svá křídla a ukazuje mu život v nejvyšších burzovních kruzích. 

Poučení: Na byznys schůzku se vyplatí přijít s dobře vybraným darem. Inside trading se nevyplácí a bude odhalen. Chcete-li přítele, pořiďte si psa.

2. The Godfather (1972)

Nejslavnější mafiánský román, zfilmovaný Francis Ford Coppolou, v sobě obsahuje prakticky vše, co charakterizuje podnikání – budování značky, stoupání v sociálním žebříčku, vyjednávání, společenskou a firemní hierarchii či konkurenční boj. Film také demonstruje propojenost politiků s různými “zájmovými” skupinami, čili vztahy, které jsou penězi ovlivněny dodnes. Více říkat nebudeme, takže pokud patříte mezi ty, kteří tento film ještě neviděli, doporučujeme si na něj co nejdříve udělat čas. Nebudete litovat.

Poučení: Držte si přátele blízko, ale nepřítele ještě blíže. 

3. The Wolf of Wall Street (2013)

Martin Scorsese nám předkládá skutečný příběh obchodníka s penny stocks, tedy s akciemi oceněnými na méně než 5 dolarů za kus. Jordan Belfort, kterého ve filmu velmi věrohodně ztvárnil Leonardo DiCaprio, byl za svůj “obchodní um” odsouzen k odnětí svobody. Film sleduje Belfortův osud v kostce od zaměstnání řadového brokera v dnes již neexistující L.F.Rothschild až po vlastní impérium Stratton Oakmont. 

Poučení: Nejprve vytvářejte potřebu, poté produkt.

4. Glengarry Glen Ross (1992)

Film natočený podle divadelní hry Davida Mameta, za kterou získal Pulitzerovu cenu, se soustřeďuje na prostředí realitních makléřů v Chicagu. Do malé realitní kanceláře přijde nový mentor, který změní pravidla hry a vytvoří silně kompetitivní prostředí. Vyhlásí mezi makléřy soutěž o nejvyšší prodeje, kde je první cenou nový Cadillac, druhou sada nožů na maso a třetí vyhazov. Film tak ukazuje, kde jsou (a zda vůbec jsou) hranice v realitním byznysu.

Poučení: Nedělejte makléře.

5. Inside Job (2010)

Zde není potřeba dlouhého komentáře. Pokud chcete ve dvou hodinách pochopit příčiny finanční krize 2007, Inside Job je filmem pro vás. Jedná se o bravurně natočený dokument, jemuž propůjčil hlas Matt Damon a jež vás do zdánlivě komplikované problematiky uvede během chvilky.

 

Jste-li filmovými fanoušky a výše zmíněný výběr vám nepřijde dostačující, rozhodně dále doporučujeme následující tituly: Boiler Room, Too Big to Fail, Citizen Kane, American Psycho, Trading Places, Margin Call.

Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

3 zajímavá fakta o Wall Street, která jste neznali

Sekce: Byznys Datum: 20.03.2016 08:00
Wall Street primárně evokuje svět investičních bank, šílených financí a makléřů, kteří jezdí ve vypůjčeném Lamborghini, o víkendu konzumují kokain v kilogramech a užívají si s dívkami lehkých mravů.…

Kateřina Zychová: Práce na Wall Street byla úžasným světem

Sekce: Osobnosti Datum: 08.07.2016 17:00
Kateřina Zychová patřila mezi úzkou skupinku lidí ze střední a východní Evropy, kteří v devadesátých letech pronikli na Wall Street. „V programu jsem tam byla jediným ‚exotem‘ ze střední a východní…

Kateřina Zychová: Proč bych si nikdy nekoupila akcie bank

Sekce: Rozhovory v investování Datum: 17.07.2016 11:00
Kateřina Zychová patřila mezi úzkou skupinku lidí ze střední a východní Evropy, kteří v devadesátých letech pronikli na Wall Street. „V programu jsem tam byla jediným ‚exotem‘ ze střední a východní…
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejbohatší Mexičan Carlos Slim: Investovat jsem začal ve dvanácti letech

Sekce: Rady a tipy Datum: 20.02.2017 19:00
Jaké jsou rady jednoho z nejbohatších lidí planety? A proč tak rád investuje v dobách krize?

Premium Fashion Brands bude na Slovensku reprezentovat Soňa Skoncová

Sekce: Byznys Datum: 20.02.2017 14:00
Premium Fashion Brands, jeden z největších řetězců s dostupnou luxusní módou v České republice a na Slovensku, nově zastupuje Soňa Skoncová na pozici Country managera pro Slovensko.

Jak se zbavit neefektivních pracovních meetingů v pěti krocích

Sekce: Rady a tipy Datum: 19.02.2017 19:30
Znáte ten pocit, když po dvouhodinovém meetingu s kolegy nepřijdete na nic nového? Pomoci může několik relativně snadných změn.