Sekce: Lifestyle

Na plachetnici po Malých Antilách

Tropické vody Karibiku jsou snem všech jachtařů
Datum: 21. 01. 2016 18.00 / Autor: Jan Hocek, Inspira Travel
Subtropický Karibik posetý stovkami ostrovů a korálových ostrůvků láká k návštěvě bezpočet turistů a cestovatelů. Zatímco velké ostrovy Kuba nebo Hispaniola disponují stovkami hotelů a propracovanou turistickou infrastrukturou, řetěz malých ostrůvků dál na jihovýchod doposud masové turistice odolává. Sice i tady sem tam najdeme hotýlek u pláže nebo spatříme velkou zaoceánskou loď, ve skutečnosti jsou ale Malé Antily doménou vyznavačů plavby na plachetnici. Karibské moře můžete brázdit měsíce, pro první dovolenou vám ale budou stačit dva týdny – i tak vám garantujeme, že se sem poté budete chtít vrátit a prozkoumat zase jiné ostrůvky a zákoutí!

Nejhezčí jachtařský okruh začíná na Martiniku 

Jedna z nejkrásnějších tras vede z Martiniku na Svatou Lucii, Svatý Vincenc a Grenadiny. Tato oblast leží v jižní části Malých Antil a nabízí ode všeho něco: Zatímco korálová laguna Tobago Cays patří mezi pohádková místa jako vystřižená z reklamy na tropickou dovolenou, džunglí na Svatém Vincenci budete stoupat liduprázdnou stezkou na hranu kráteru vysoko nad mraky. Během této trasy ujedou jachtaři asi 280 námořních mil, což je přibližně 520 kilometrů.
 
Většina lodí vyplouvá z Martiniku, kam vedou přímé lety z Paříže. Martinik patří Francii, spadá tedy do Evropské unie – vše tu tedy funguje, víza nepotřebujete a pro první seznámení s Karibikem je to ideální vstupní brána. Z letiště ve Fort de France už stačí krátký přesun do maríny v Le Marin, nalodit se a vyrazit na jih.

 

Na spodním výběžku Martiniku, nedaleko městečka Sainte-Anne, leží nádherná oblast pláží a slaných jezer. Je to oblíbená zastávka všech jachtařů směřujících na jih nebo vracejících se z Grenadin. Tady se můžete vydat po plážích ke slanému jezeru L'étang des Salines s unikátními druhy ryb a rostlin. Cesta se vine mezi trsy tchýnina jazyku, mezi mangrovníky s barevnými kraby a na písečných plážích nepotkáte ani človíčka.
 
Přeplavba z Martiniku na Svatou Lucii zabere asi čtyři hodiny. Kdo poznal jachtaření v Chorvatsku, bude příjemně překvapen – pravidelné pasáty zde vanou stejnoměrně a jízda na plachty je požitkem pro kapitána i posádku. Čas na volném moři rychle ubíhá při pozorování lovících ptáků terejů, kteří se střemhlav vrhají do vody pro malé rybičky. Zatímco létající ryby jsou dalším pravidelným zpestřením plavby, občas je možné zahlédnout hejna delfínů surfujících na příďové vlně a na jaře se v Karibiku objevují velryby. Oblíbenou kratochvílí je také rybaření. Ulovený tuňák, mečoun nebo barakuda jsou vítaným zpestřením jídelníčku.
 

Zelené ostrovy Svatá Lucie a Svatý Vincenc 

Loď razí cestu vlnami a před přídí se postupně zvětšuje silueta hornatého ostrova Svatá Lucie. Zakotvit můžete hned na severním mysu, pod hornatým výběžkem Pigeon Island. Je to národní park s písečnými plážemi a ruinami vojenských opevnění z doby Britsko-francouzské války. Určitě stojí za to vyšplhat na jeden ze dvou vrcholů a obdivovat panoramatický výhled na zátoku Rodney Bay.

 

Nejoblíbenější zastávkou jachtařů na Svaté Lucii je ale bezesporu městečko Soufriere se dvěma špičatými vrcholy, takzvanými Pitony. Jedná se o ztuhlé vulkanické zátky, které se strmě zvedají z moře do výšky přes 700 metrů. Téměř kolmé skalní stěny obou pitonů porůstají vegetací a tvoří hlavní ikonu celého strova. Oblast je chráněna UNESCO a kromě možnosti výstupu na vrcholy se můžete vykoupat v nedalekých termálech nebo obdivovat subtropický prales s bezpočtem druhů rostlin a ptáků.
 


Po pár dnech můžete vyrazit na další přeplavbu na ostrov Svatý Vincenc. Jestliže na Lucii je turistů opravdu málo, tady budete mít dojem, že jste mezi potomky afrických otroků a domorodými Kariby jediní běloši. Lidé jdou pohodoví, nikdo nikam nespěchá, prostě karibská pohoda – aby také ne, když jedním z významných vývozních artiklů je kvalitní marihuana pěstovaná na sytě zelených svazích vysokých hor.
 
Kdo jezdí na plachetnici do Chorvatska, bude příjemně překvapen množstvím liduprázdných zátok a kouzelných míst vhodných pro kotvení. V této části Karibiku je takových míst spousta a plachetnic pomálu. Můžete například zakotvit v nádherné zátoce Walliabou Bay, kde se točil film „Piráti z Karibiku“. Najdete tu mimo jiné skálu s otvorem, na které viseli oběšenci, a dodnes se zachovaly zbytky filmařských kulis.
 


Mezi oblíbené výlety do hornatého vnitrozemí patří výstup na nejvyšší vrchol ostrova, kterým je přes kilometr vysoká aktivní sopka Soufriere. Autem vyjedete sotva do výšky tří set metrů, pak už je nutné jít pěšky po úzké stezce. Subtropická džungle se s nadmořskou výškou mění a výlet připomíná exkurzi v botanické zahradě: bambusy, bromélie a mohutné květy helikonií vystřídají divoké banánovníky a stromové kapradiny a pod vrcholem porůstá rozbrázděná lávová pole už jen tráva a nízké keře. Odměnou je pohled na obrovský kráter s jezerem na jeho dně

Pohádkové Grenadiny

To nejhezčí ale přichází nakonec. Asi sto námořních mil na jih od Martiniku začíná souostroví Grenadiny. Tento řetízek asi třiceti karibských ostrůvků patří administrativně pod Svatý Vincenc, a když se podíváte na mapu, můžete si je představit jako pomyslný ocas létajícího draka vlající pod „tělem“, ostrovem Sv. Vincenc.

 

Nejbližší ostrov Bequia je mimo jiné druhým největším z Grenadin a v původním jazyce Arawaků jeho jméno znamená „Ostrov v mracích“. Ostrov býval proslulý velrybářstvím a doposud zde mají povoleno ulovit čtyři velryby ročně – je to jedno z mála míst na Zemi, kde mají původní obyvatelé povolen lov kytovců. Pokud máte čas, můžete zde navštívit želví záchrannou stanici nebo vyjet na některý z vyhlídkových vrcholů. 
 
Při plavbě dále na jih minete ostrov Mustique. Ostrov je soukromý a patří mezi nejdražší dovolenkové destinace světa – sem jezdí princ William, Mick Jagger, Hugh Grant a další celebrity

Mayreau je nejmenší obydlený ostrov Grenadin. Tady najdete jednu z nejhezčích zátok v Karibiku. Kotviště v Salt Whistle Bay tvoří úzká písečná kosa s palmovým hájem zakončená malým návrším. Na pláži najdete prodavače mušlí a také několik barů postavených z dřevěných kůlů a plechové střechy. Přes primitivní architekturu tu nabízejí nejlepší langusty na grilu, co jste kdy okusili! Čerstvou pochoutku, která se ještě před chvílí mrskala, můžete zapít „rhumpunchem“ nebo pivem a prázdné láhve použít namísto louskáčku.

Mořská rezervace Tobago Cays leží doslova „za rohem“. Příjezd do této pohádkové laguny obklopené pěti malými ostrůvky patří bezesporu k vrcholným zážitkům z celé plavby. Korálový útes chrání lodě před vlnami a šnorchlování je tu fantastické. Na písečném dně můžete obdivovat obrovské hvězdice, pozorovat rejnoky, želvy a obrovská rybí hejna. Při pozorování západu slunce máte chuť tady zůstat věčně, čas je ale neúprosný a většina jachtařů tady otáčí loď a vrací se zpět na Martinik.

Většina jachtařů se plaví na charterových lodích – je třeba najmout kapitána a rezervovat si loď. Ideální počet osob z hlediska pohodlí na lodi je 4-6, ekonomičtěji vycházejí početnější posádky, některé skupiny realizují plavby až s 12 pasažéry na palubě. Cena týdenního pronájmu lodě bez kapitána se pohybuje okolo 80.000 - 200.000 Kč. Ceny závisí na sezoně, stáří, velikosti a typu lodi (katamarány jsou dražší). Pronájem kajuty (cabin charter) vyjde cca na 12-20.000 Kč/os/týden. Mezi významné charterové společnosti v Karibiku patří například Dream Yacht Charter. Privátní plavby s českými kapitány v Karibiku zajišťuje společnost Inspira.
Další články
Lifestyle

Karibský ráj - Dominikánská republika

Článek
Lifestyle

Jak se žije na plachetnici? 8 odpovědí na nejčastější otázky

Článek
Lifestyle

Chcete sedět s Billem Gatesem u jednoho stolu? Pak vyražte do tohoto letoviska

Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.