Sekce: Investování

Konec snové investice: Norský ropný stroj se zadrhává

Datum: 09. 08. 2017 12.00 / Autor: Jan Železný
Norská investice do ropného bohatství se stala synonymem úspěchu. Speciální vládní fond budoucnosti, který zisky z černého zlata investuje, patří k jedněm z největších a jeho strategie je mezi investory pověstná. Celý model však v posledních letech získává drobné trhliny.

Důvodem jsou nejenom nízké ceny surovin, ale rovněž neochota veřejnosti a politiků rozšiřovat těžební oblasti. Hlavním argumentem je přitom ochrana životního prostředí a dodržování limitů Pařížské smlouvy. Dle odborníků však tato kombinace může významně ohrozit budoucí zisky.

Snažit se v dnešní době charakterizované hromaděním dluhů najít příklad dobrého hospodaření nějakého státu se zdá být přímo sysifovským úkolem. Dle mnohých se prakticky jedná o protimluv a jakýkoli podobný pokus je předem předurčen k nezdaru. Určitou výjimku by však přeci jenom bylo možno spatřovat v severském Norsku a jeho přístupu k nakládání se zisky z těžby ropy a zemního plynu.

Právě těmito komoditami je země celosvětově proslulá. Ostatně jejich vývoz tvoří dle odhadů pravidelně zhruba 50 procent exportu a odpovídá zhruba 12 procentům HDP země (ještě nedávno dokonce 20 procentům).  Norsko je tak na…

Další články
Podnikání

Saúdská Arábie dá svůj ropný business na burzu za 2,5 bilionu dolarů

A banky se předhánějí, která bude u toho
Článek
Podnikání

Investice do p2p půjček přitahuje miliony investorů, vyplatí se i vám?

Článek
Investování

Konec akcionářů na Západě? Management získává navrch

MontyRich září 2017
Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.