Sekce: Investování

Ropná krize na obzoru: Je černého zlata opravdu přebytek?

Datum: 28. 07. 2017 12.00 / Autor: Jan Železný
Ropy je zkrátka příliš. Navzdory mírnému propadu zásob v USA, cena na světových burzách významně nevzrůstá. Ukazuje se totiž, že snahy kartelu OPEC limitovat vlastní produkci a snížit tak nabídku narazily na zvýšenou aktivitu amerických těžařů.

Navzdory tomu se objevují první analytické zprávy varující před novým ropným šokem v horizontu několika málo let. Důvodem mají být škrty v investicích u předních firem v oboru a rychlé zastarávání řady velkých ropných polí.

Pro milovníky černého zlata to byl po dlouhých měsících jeden z prvních světlých okamžiků jejich obchodování. Po prohlášení U.S. Energy Information Administration (USEIA) o snížení ropných zásob v Americe se totiž ceny opět vydaly k severu a dosáhly tak svých osmitýdenních maxim. K 21. červenci byl totiž zaznamenán úbytek v řádu 10,2 miliónu barelů, který výrazně překonal analytické odhady v hodnotě 2,6 miliónu.

Spolu s tím pak Saúdská Arábie, neformální lídr kartelu OPEC (Organization of the Petroleum Exporting Countries), ohlásila počátkem posledního červencového týdne další záměr na snížení objemu vlastní těžby, když se zavázala v následujícím srpnu …

Další články
Podnikání

(Další) Globální ekonomická krize na obzoru?

Trhy v Číně čelí masivnímu propadu a ovlivňují i Wall Street, Londýn nebo Paříž
Článek
Podnikání

Ceny ropy klesají, ekologové se bouří, že se bude pálit

Rozpory v OPECu mezi Venezuelou, Čínou a Saúdy ženou ceny ropy na minimum
Článek
Podnikání

Ropné velmoci: Kolik peněz se nachází v černém zlatě?

Současný i budoucí pohled na ropné magnáty
Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.