Sekce: Investování

Komentář odborníka: Konec intervencí ČNB? Okamžité posílení koruny v řádech desítek procent nečekám

Komentář Aleše Vávry, portfolio manažera Metatron Capital
Datum: 29. 03. 2017 11.30 / Autor: Zdravko Krstanov
Konec intervencí ČNB na oslabování koruny bude jistě letošní událostí číslo jedna, a tak je zcela přirozené, že toto ukončení kurzového závazku vyvolává spousty otázek a vede se kolem toho veřejná debata.

Švýcarská zkušenost

Nechci se pouštět do polemik, zda oslabování koruny z makroekonomického hlediska bylo nutné, či nikoliv, a už vůbec ne, kdy bude případný EXIT nebo jestli už není pozdě.

Rád bych však upozornil na některá fakta, která doposud moc nezazněla, a to především z pohledu (podle mého názoru) chybného srovnávání post EXITového vývoje české koruny podle švýcarského franku. Tehdy Švýcarská národní banka víc než 3,5 roku také oslabovala frank, který v den ukončení operací jednorázově posílil až o 30 %. Situace ČNB, respektive koruny, je úplně jiná. Předně hlavním důvodem „vzdání se“ boje o slabší frank bylo rozhodnutí ECB závést masivní monetární expanzi tzv. QE, která již v USA probíhala. ECB svůj program, kdy v počátku měsíčně odkoupila až 50 mld. Eur aktiv, oznámila přesně týden po tom, co SNB ukončila intervenci. Druhý fakt, který byl také pro exit SNB neméně podstatný, je, že v té době stála SNB proti rublu, neboť díky sankcím proti ruské aktivitě na Krymu ze strany USA a EU byl nákup „fixovaného“ švýcarského franku s vidinou budoucího posílení logickou operací pro všechny rublové držitele.

A proto okamžité jednorázové posílení franku souviselo s tím, že je to rezervní měna, kterou „kotují = obchodují“ snad všechny velké banky na světě. Navíc situace na trzích tehdy byla jiná, neboť pětileté bondy všech hlavních ekonomik světa (i Švýcarska) něco nesly = nebyly záporné. 

ČNB aktuálně nestojí proti tak velké síle, jako to bylo v případě SNB, proto tuto analogii nelze podle mého názoru vyvodit. Jsem názoru, že ČNB má situaci zcela ve svých rukou. Nemůže (z logiky konstrukce) tak jako SNB zavést sice záporný PRIBOR, ale může stejně jako SNB klidně přistoupit nepřímo k záporným sazbám prostřednictvím PENALTY rate, který by zavedla na úložky u ČNB. 

Osobně si dokáži představit, že by se ČNB alespoň v počáteční fázi po EXITU rozhodla EURo (které má v rezervách) neprodávat, tedy nekupovat zpět korunu. Mezibankovní  trh by si pak korunu prodával mezi sebou, ale především EURo (proti koruně) by se nedalo v tak velkém množství „koupit“. Vedlo by to k roztažení spreadů a možná i ke krátkodobému oslabení koruny. V takto „nejistém trhu“  by  už  jen slovní intervence, za kolik je ČNB ochotna koruny kupovat zpět, trh ustálila, a to i bez aktivní účastni na trhu, která jistě přijde.

Ano, koruna v horizontu let může posilovat, pakliže se nám bude makroekonomicky dařit.  Rozhodně ale nečekám okamžité posílení koruny v řádech desítek procent. Stejně jako to měla Švýcarská centrální banka ve svých rukou, má to ČNB dnes také. EXIT ČNB rozhodně nepovažuji za příležitost, která přijde jednou za život tak, jako tomu bylo u franku.

MontyRich vás zve na workshop!

Jak investovat do technologických společností 

Anotace: Aleš Vávra vám prozradí svůj postup při výběru technologických akcií do portfolia, jaké faktory při výběru jsou pro něho klíčové, ale také jaké technologické firmy má právě teď v hledáčku.

Datum: 19. dubna od 18:00 hodin

Registrace na: http://www.ceskainvesticniakademie.cz/planovane-akce/Autorem textu je Aleš Vávra – portfolio manažer HF long/short Equity, jednoho z fondů kvalifikovaných společností Metatron Capital. Zároveň působí jako externí poradce J&T Banky, ve které pracoval přes 8 let na pozici tradera a další 4 roky jako poradce předsedy představenstva. Při výběru investic se zaměřuje především na fundamentální analýzu, a to především na rozvinutých trzích. Sledovat jej můžete ZDE.

Další články
Podnikání

Pět zavedených technologických společností, které letos slibují růst v řádech desítek procent

Článek
Investování

Komentář odborníka: Proč se bojíme investovat?

Protože jsme líní o investicích přemýšlet a hledat ty dobré!
Článek
Podnikání

Minulý týden ve znamení mírného posílení pražské burzy

Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.