Sekce: Investování

Místo akcií Jordan nebo Adidas Yeezy. Jak vypadá burza tenisek, do které investoval i Eminem?

Investice 21. století
Datum: 03. 07. 2017 19.00 / Autor: Zdravko Krstanov
Akcie, komodity, certifikáty... Jordan, Air Force 1, Adidas Yeezy.

V e-commerce se rodí projetky vskutku různorodé. Jedním z nejzajímavějších přírůstků posledního roku je StockX. Jedná se o burzu, kde se střetává nabídka a poptávka vzácných modelů tenisek od firem jako Nike nebo Adidas. Podle zakladatelů je tento trh ohromný a údajně dosahuje šesti miliard dolarů.

Potenciál zřejmě vidí i investoři, kteří dokončili další kolo financování, které firmě přineslo šest milionů dolarů. Mezi novými investory se objevil i herec a podnikatel Mark Wahlberg. Doplnil tak původní investorskou sestavu, v níž vynikal zejména rapper Eminem. 

Na StockX je momentálně listovaných přes 40 tisíc párů bot. Z těch nejvýznamějších, jako například Jordan, jsou dokonce tvořeny celé indexy, které mapují objem obchodů za posledních 24 hodin. Byznys model StockX je závislý na transakcích, kdy si z každé bere určité procento.

CEO společnosti Josh Luber magazínu Fortune sdělil, že komunita lidí zapálených pro tenisky tu existuje asi tak dlouho jako první boty Air Jordan. S expanzí e-commerce se začaly vzácné kousky prodávat na stránkách typu eBay. Nikdy jste však nevěděli, zda je požadovaná cena opodstatněná a zda náhodou nedostanete padělek. V dnešní době ovšem hrají data prim, na což společnost StockX vsadila. Jako kupující máte představu, že jste nenaletěli drahé nabídce. Jako prodávající naopak získáváte data o tom, jak cenu nastavit. StockX také ručí za 100% originalitu každého páru.

Teoreticky vzato nic nebrání tomu, aby obdobným způsobem vznikaly burzy dalších věcí, u kterých již nyní existuje velký trh. Zkuste si udělat průzkum, co vše doma lidé mají a co z toho se relativně hodně přeprodává na offline či online místech. Nikde není napsáno, že se podobná inovace nemůže zrodit u nás. Sbírali jste hokejové kartičky?

Další články
Podnikání

Investujete do akcií? Zjistěte, které se vám vyplatí

Vyplatí se investice do akcií velkých společností?
Článek
Podnikání

V čem je pražská burza jednou z nejlepších na světě?

Jak dává tuzemská burza na frak světovým velikánům
Článek
Investování

Válka, nebo akceptace? Státy přemýšlí, jak naložit s bitcoinem

Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.