Vlk z Wall Street zbohatl na penny stocks. Vy můžete také...a legálně!

Sekce: Investování Datum: 24.10.2016 Autor: Jan Železný
Burzovní zprávy o nich mlčí, veřejnost se jich obává, velcí hráči jimi pohrdají a drobní investoři jim nedůvěřují, přesto mohou být zdrojem velkých zisků. Řeč je o penny stocks – levných akciích, které pořídíte za pár dolarů.

Leonardo DiCaprio se sklání nad telefon, obklopen svými kumpány, kteří hltají každé jeho slovo. V rámci krátkého hovoru přitom líbivými slovíčky umně přesvědčuje muže na druhé straně linky, aby nakoupil dle něj naprosto úžasné levné akcie, jejichž cena jistě brzy vylétne k výšinám. Sám přitom dobře ví, že se jedná o naprosto bezcenné kusy papíru, jež klientovo portfolio promění v prach. O to však nejde, hlavním cílem je získat tučnou provizi za prodej velkého množství kusů. Klient nakonec souhlasí, Leo jej chválí za „moudré rozhodnutí“ a se zdviženým prostředníkem pokládá sluchátko. Obchod či přesněji podvod je realizován, jeho komplicové jásají.

Asi bychom jen těžko hledali scénu z dostupných snímků o burzovním světě, která by se široké veřejnosti vryla hlouběji do paměti. Vlk z Wall Street se stal kasovním trhákem a mimo jiné výraznou měrou přispěl k tomu, že mnozí na obchodování s akciemi pohlížejí jako na šílenou a extrémně nerozumnou záležitost. To platí dvojnásob o tzv. penny stocks, tedy akciích společností s nižší tržní kapitalizací, jejichž cena je dosti nízká, často v rozmezí od desítek centů po několik málo dolarů či eur. Jak to tak ovšem bývá, realita je mnohem složitější.  

Šedá zóna investování

Základní problém při pochopení toho, čím vlastně penny stocks jsou, spočívá už v jejich vymezení. Navzdory svému názvu totiž většinu z nich za pár penny nekoupíte. Jak je tedy vnímat? V zásadě lze říci, že co investor, to jiný pohled. Někteří takto označují akcie, jejichž cena na amerických trzích nepřesáhne hranici jednoho dolaru, jiní mají tento limit volnější a řadí sem prakticky všechny cenné papíry, jež lze pořídit za několik dolarů. Nakonec existují i burziáni soustředící se nikoli na cenu, ale spíše na fakt, že tyto akcie povětšinou nejsou kótovány na hlavních burzách typu NYSE nebo Nasdaq.

Pro naše potřeby však bude nejužitečnější zůstat u definice, již používá americká komise pro cenné papíry SEC (Securities and Exchange Commission, pozn. red.), která ve svých zprávách považuje za penny stocks všechny akcie, jejichž cena se pohybuje pod 5 amerických dolarů. Toto poměrně široké vymezení nejenom že stanovuje jasnou hranici, především však otevírá řadu zajímavých investičních možností.

Proč penny stocks lákají investory? Na co si dát největší pozor? Jak univerzitní student proměnil pomocí penny stocks pár tisíc v miliony? Nejen o tom čtetě v listopadovém vydání magazínu MontyRich. OBJEDNÁVEJTE NYNÍ!

Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

Vlk z Wall Street zbohatl na penny stocks. Vy můžete také...a legálně!

Sekce: Investování Datum: 08.11.2016 09:30
Burzovní zprávy o nich mlčí, veřejnost se jich obává, velcí hráči jimi pohrdají a drobní investoři jim nedůvěřují, přesto mohou být zdrojem velkých zisků. Řeč je o penny stocks – levných akciích,…

Recenze: Vlk z Wall Street

Sekce: Byznys Datum: 09.02.2014 23:49
Vlk z Wall Street už několik týdnů dominuje kinům v České republice. Je opravdu tak dobrý, jak ocenění a návštěvnost našeptává?

Co by vám poradil Vlk z Wall Street? Přestaňte se vymlouvat!

Sekce: Podnikání Datum: 26.09.2016 15:30
Vlk z Wall Street, respektive jeho předloha Jordan Belfort, není samozřejmě vzorem ideálního podnikatele. Ačkoli jeho podvodné jednání a klamání klientů odsuzujeme, samotný příběh je v určitých…
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejbohatší Mexičan Carlos Slim: Investovat jsem začal ve dvanácti letech

Sekce: Rady a tipy Datum: 20.02.2017 19:00
Jaké jsou rady jednoho z nejbohatších lidí planety? A proč tak rád investuje v dobách krize?

Premium Fashion Brands bude na Slovensku reprezentovat Soňa Skoncová

Sekce: Byznys Datum: 20.02.2017 14:00
Premium Fashion Brands, jeden z největších řetězců s dostupnou luxusní módou v České republice a na Slovensku, nově zastupuje Soňa Skoncová na pozici Country managera pro Slovensko.

Jak se zbavit neefektivních pracovních meetingů v pěti krocích

Sekce: Rady a tipy Datum: 19.02.2017 19:30
Znáte ten pocit, když po dvouhodinovém meetingu s kolegy nepřijdete na nic nového? Pomoci může několik relativně snadných změn.