Sekce: Investování

Proč je uran novým miláčkem dlouhodobých investorů

Jádra se netřeba jen bát
Datum: 01. 01. 2017 05.00 / Autor: Jan Železný
Drahým kovům se letos nebývale dařilo. Zlato opět potvrdilo svoji tradiční roli bezpečného investičního aktiva v nejistých dobách nízkých úrokových sazeb. Stříbro vyletělo ze 14 na 20 dolarů. Jedna specifická komodita však doposud zůstává neprávem přehlížena – je jí radioaktivní uran. Jaderná energie však ve světě opět zaznamenává boom a analytici proto věští budoucí nedostatek kvalitního paliva. Uran tak pravděpodobně čekají světlé zítřky.

Uran je velice specifická komodita, již si většina čtenářů pravděpodobně automatický spojí s hrozbou v podobě využití v jaderných zbraních. Jak se však ukazuje, tato negativní skepse, která z něj činí u investorů poměrně přehlížený kov, není na místě. Celá věc je mnohem složitější a potenciál jeho civilního využití v podobě jaderné energetiky s pokračujícím tlakem na větší zapojení ekologicky čistých zdrojů energie roste.

Návrat jaderného boomu

Hned na počátku je nutno říci, že těžba uranu je náročným procesem, který probíhá v často extrémních podmínkách povrchových i hlubinných dolů. Nepřekvapí proto, že se touto činností po celém světě seriózně zabývá pouze několik desítek firem. Největší využívaná naleziště se v současnosti nachází ve střední Asii, jmenovitě v Kazachstánu (stará se až o třetinu celkové produkce), Uzbekistánu a Rusku. Stranou však nezůstáv…

Další články
Podnikání

Investice do p2p půjček přitahuje miliony investorů, vyplatí se i vám?

Článek
Podnikání

3 důvody, proč je Elon Musk novým Stevem Jobsem

iPod, iTunes, iPad, iPhone...Tesla
Článek
Podnikání

S novým rokem nové zaměstnání. Toto je 5 důvodů, proč si najít práci ve startupu

Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.