Sekce: Investování

Království za šálek: Stane se káva opět luxusní komoditou?

Je dobrý čas investovat do kávy?
Datum: 27. 03. 2017 18.00 / Autor: Jan Železný
Stále rostoucí spotřeba kávy začíná narážet na limity produkce a pěstitelé kvalitních odrůd přiznávají neschopnost naplnit očekávání čím dál početnějšího davu konzumentů. Projeví se tato tržní nerovnováha v razantním zvýšení cen? Získá šálek espresa opět svůj lehce luxusní nádech? Nepředstavuje tato komodita investiční příležitost pro bezkofeinové zítřky?

Její aroma je lahodné, chuť podmanivá a pozvání na ni slouží jako záminka k navázání kontaktu. Tradice popíjení kávy, která k nám přišla z Blízkého východu, zaznamenala v poslední dekádě raketový nárůst obliby. Každodenní rituál spojený s její konzumací se stal vlastní nejenom výše příjmové evropské smetánce, nýbrž širokým zástupům milovníků ze všech koutů světa.

Z afrického rohu do Evropy a zase zpět

Řekne-li se káva, většině čtenářů se pravděpodobně vybaví etiopské pláně s volně rostoucími kávovníky či zelená políčka položená vysoko v horách Jižní Ameriky, jež po generace ručně obdělávají místní pěstitelé. Tyto oblasti přitom tvoří páteř světové produkce kávových bobů. Dle údajů International coffee organization v roce 2015 mohlo jihoamerický původ vykázat více než 61 miliónů šedesátikilogramových pytlů s kávou. Majoritní zásluhu na tomto čísle má přitom B…

Další články
Podnikání

Káva - miliardový byznys i v Česku

Článek
Lifestyle

Thajské království - spousta akce, romantiky, jídla, úsměvů...

Článek
Podnikání

Stane se i další česká IT firma globálním hráčem?

Článek

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či
obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.