Investice do p2p půjček přitahuje miliony investorů, vyplatí se i vám?

Sekce: Investování Datum: 21.08.2015
Jsou p2p nová příležitost pro investory nebo jenom další z řady spekulativních chimér?

Co vlastně jsou a jak fungují P2P půjčky jsem psal v tomto článku. Představili jsme si i základní rizika, jež jsou na rozdíl od ostatních rizikových investic prozatím lehce zahaleny tajemstvím, jelikož p2p segment existuje na mezinárodním trhu zatím pouze necelou dekádu a v ČR je ve fázi testovacího provozu. Výraznější reklamní kampaň ze strany zprostředkovatelských společností přijde, dovolím si tipnout, koncem letošního / začátkem příštího roku. V dnešním článku se zaměříme podrobněji na rizika, se kterými se můžete potkat jako investor.

Bankovní rating z obýváku

Každá obchodní platforma nabízí řadu "typů" půjček. Respektive jednotlivé půjčky se od sebe liší svou rizikovostí. Bankovní žargon "A,B,C" přetrvává i v rámci P2P půjček. "A" označuje půjčky klientům s bezproblémovou platební historií (popř. s nějakým typem zajištění), "B" označuje klienty, jež už nějaký ten úvěr mají, ale přesto si drží kredibilitu a konečně "C" označuje klienty, jež mají např. sem tam nějaký škraloup v platební historii. A kdo se stará o  rating jednotlivých dlužníků? Zprostředkovatelská společnost! A to může být jeden záludný bod hned na začátek.

Touha vydělat vás ponouká k investování do rizikovějších půjček sama o sobě. Protože narovinu, jenom na "áčkových" půjčkách nic moc nevyděláte. Jeví se poněkud riskantní investovat do rizikovějších půjček, když nikdy nemáte k dispozici kompletní informace, jak rating probíhá. Naštěstí bývají na stránkách platforem k dispozici alespoň historické údaje. Vždy jim proto věnujte maximální pozornost.

S tím souvisí i fakt, že drtivá většina půjček je uzavírána na 3-5 let. Na hodnocení výsledků si tak musíte slušnou dobu počkat a historický vývoj půjček v současné době vlastně neexistuje.

Očekávaný rychlý pokles zájmu o půjčky

A jsme u toho. Většina půjček, do kterých budete investovat, tak bude spadat s největší pravděpodobností do kategorie rizikových. Jako investor na sebe berete závazky v podobném rozsahu jako kreditní společnost, avšak ve výsledku za nižší úrok. Uznávám, že prozatím není konkurence, vlastně ani trh p2p vůbec vytvořen. V tuto chvíli tak můžete narazit na poměrně solidní výnosy. Jakmile se trh více saturuje, a to vzpomeňme, jak jsou Češi podnikaví - např. boom slevových portálů, budou výnosy rapidně klesat společně s poptávkou ze strany dlužníků.

To považuji za klíčový bod č.2. Věřím, že vývoj p2p trhu bude mít rychlý spád. Kdo prováhá začátek, už nebude mít šanci vydělat nějaké solidní peníze (s přiměřeným rizikem). Na druhou stranu lze jistě oponovat, že právě rozjezd p2p bude jistě provázet nejedna bolístka, kterou nyní v současné době nikdo nedokáže domyslet.

Nástroje (bez)moci

Další z řady "chytáků", jež p2p investice sdílí společně s traderskými platformami je vytváření pocitu kontroly ze strany zprostředkovatelů. Dají vám do ruky nástroj na filtrování stovek žádostí o půjčky. S největší pravděpodobností tak budou činit v podobě sofistikovaných software, jež ještě více umocní váš pocit, že můžete své peníze řídit. Pravda je však takové, že ve skutečnosti nemáte možnost ověřit, zda jsou data aktuální nebo vůbec věrohodná.

O zvláštních marketingových praktikách zaoceánských p2p platforem se snad ani nemá smysl rozepisovat. Ostatně jsem na nějakou větší kampaň ze strany p2p společností v ČR velmi zvědavý. Za oceánem se reklamní kampaně nápadně podobají agresívním promo pro hazardní online servery a rizikové akciové investiční příležitosti, kdy cílí hesly jako "pravidelný pasivní příjem, jež vám zajistí brzký důchod, zajištění pro každého, bezriziková investice z obýváku" apod. Věřím, že se máme na co těšit.  

 

Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

Proč je uran novým miláčkem dlouhodobých investorů

Sekce: Aktuality v investování Datum: 01.01.2017 05:00
Drahým kovům se letos nebývale dařilo. Zlato opět potvrdilo svoji tradiční roli bezpečného investičního aktiva v nejistých dobách nízkých úrokových sazeb. Stříbro vyletělo ze 14 na 20 dolarů. Jedna…

Máte nápad, ale chybí vám peníze? Tak tihle dva vám seženou klidně miliony. Seznamte se s Busymany!

Sekce: Podnikání Datum: 08.05.2015 09:00
Nedávno jsme na MontyRich.cz přinesli článek o tom, že podnikat ve dvojici není pro každého a mnoho firem už na to doplatilo. Hádky o podíl, kdo kolik udělá práce, co kdo schvaluje... To však není…

Estonsko: Nenápadné evropské Silicon Valley, které přitahuje pozornost světových investorů

Sekce: Byznys Datum: 24.04.2015 18:00
Technologické startupy jsou fenoménem současné doby. Jejich pomyslnou Mekkou je americké Silicon Valley, avšak i v Evropě je již možné najít země, které mohou bez obav „Křemíkovému údolí“ konkurovat.…
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejbohatší Mexičan Carlos Slim: Investovat jsem začal ve dvanácti letech

Sekce: Rady a tipy Datum: 20.02.2017 19:00
Jaké jsou rady jednoho z nejbohatších lidí planety? A proč tak rád investuje v dobách krize?

Premium Fashion Brands bude na Slovensku reprezentovat Soňa Skoncová

Sekce: Byznys Datum: 20.02.2017 14:00
Premium Fashion Brands, jeden z největších řetězců s dostupnou luxusní módou v České republice a na Slovensku, nově zastupuje Soňa Skoncová na pozici Country managera pro Slovensko.

Jak se zbavit neefektivních pracovních meetingů v pěti krocích

Sekce: Rady a tipy Datum: 19.02.2017 19:30
Znáte ten pocit, když po dvouhodinovém meetingu s kolegy nepřijdete na nic nového? Pomoci může několik relativně snadných změn.