Nekončící turbulence v Číně - jsou obavy na místě?

Sekce: Investování Datum: 12.08.2015
Krize na čínském akciovém trhu z minulého měsíce vyústila ve snížení hodnoty čínských firem o tři biliony dolarů. Zdá se, že se jednalo o pověstnou poslední kapku, jež donutila čínskou vládu jednat a naplno vstoupit do měnové války.

Peking se včera rozhodl devalvovat juan o necelá dvě procenta (1,9%). Zřejmým cílem Pekingu je snaha o podporu exportu, jež v posledních měsících dostává mimořádně zabrat (informovali jsme zde). Dle navazujícího vývoje na světových burzách lze očekávat výrazné turbulence na měnových trzích. Reuters se domnívá, že by tento krok mohl přinutit Fed k pozastavení plánovaného zvýšení úrokových sazeb.

Co začne v Číně, dostane se všude

V řadě zemí - v USA dlouhodobě, v EU od letošního března v rámci současné řecké krize, ale i v Japonsku jsou úrokové sazby dlouhodobě na nule, tisknou se další a další peníze na podporu ekonomiky a zamezení deflace. A přestože čínská ekonomika již delší dobu zpomaluje, juan neustále na měnových trzích posiloval vůči dolaru celkově až o 10%. Tím výrazně stouply náklady na export a podrážely jeho konkurenceschopnost na mezinárodních trzích, což je pro Čínu jako pro největšího exportéra na světě zásadní rána.

Americké trhy na devalvaci v úterý zareagovaly celkovým propadem o 1%. Analytici se nejvíce obávají, zda se zásah výrazně nepodepíše na globálním růstu. Učiněný krok si vykládají jako důsledek vážné obavy Pekingu o národní ekonomiku. Přímá reakce trhů na sebe nenechala dlouho čekat a všechny měny, jež jsou navázány na čínský juan - singapurský doalr, jihokorejský won a tchajwanský dolar - v průběhu dne oslabovaly.

Dění v Číně má vliv i na to, za kolik si zítra natankujete

Devalvace juanu dále podpořila další propad ropy na světových trzích, kdy burzy v úterý v noci zavíraly na nejnižších hodnotách za posledních šest let - 43.08 dolaru za barel. Trhy se obávají, že Čína jako jeden z největších světových odběratelů ropy, omezí s propadem juanu už tak v současné době nízkou poptávku.

Stranou nezůstaly ani evrospké trhy, jež v úterý také oslabovaly. Index Stoxx Europe 600 (největších 600 akciových firem v EU) oslabil o 1,6%. Naštěstí, zdá se, situace v Řecku konečně směřuje k dohodě, což na závěr dne způsobilo drobnou korekci směrem vzhůru. Propad juanu nedělá radost evropským vývozcům luxusního zboží do Číny, zejména BMW zaznamenává masivní propad poptávky.

Co můžeme dle analytiků očekávat v následujícíh měsících? Po propadu čínského exportu v červenci se většina analytiků domnívá, že Peking pouze maskuje výrazné zpomalení ekonomiky, které postupně vypluje na povrch a kartami na mezinárodních trzích pořádně zamíchá teprve až za několik týdnů či měsíců.

Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

Čína dráždí investory. Volatilita trhů je vyšší než při hypoteční krizi

Sekce: Investování Datum: 25.08.2015 16:14
Pondělí 24. srpna označují média za černé pondělí (nejen) na asijských burzách. Trhy v Číně oslabily o více než osm procent, což je nejvyšší jednodenní pokles od finanční krize v roce 2008. A jak už…

CNN Money: V Číně žije výrazně více miliardářů než v USA

Sekce: Byznys Datum: 06.11.2015 10:00
Počet dolarových miliardářů se v Číně letos oproti loňskému roku zdvojnásobil a vzrostl na 596 byznysmenů. Poprvé v historii tak Čína v množství miliardářů překonala Spojené státy, informoval britský…

Analýza: Česko se definitivně ekonomicky přiklonilo k Číně

Sekce: Byznys Datum: 01.09.2014 10:38
Otázky lidských práv a autonomie Tibetu jdou stranou - důležitější jsou miliardy, které mohou v byznysu přinést Česku dobré vztahy s Čínou.
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Andrea Lauren a její fantastický příběh, jak se z Česka dostat do epicentra bankovnictví v Londýně

Sekce: Byznys Datum: 24.02.2017 20:00
Po vzoru své maminky se vydala do světa bankovnictví. Velkou část kariéry strávila v bankovním epicentru Londýna, pracovala pro giganty jako JPMorgan nebo HSBC. Po dlouhých letech v zahraničí se…

Do postele bez notebooku aneb 5 tipů, jak efektivně zvýšit kvalitu svého spánku

Sekce: Byznys Datum: 23.02.2017 21:00
Většina zdatných podnikatelů potvrdí, že bez odpočinku se dlouhodobě fungovat nedá. Jak si tedy dopřát kvalitní a zdravý spánek?

Pravidla vyjednávání – nikdy nedělejte kompromisy

Sekce: Rady a tipy Datum: 23.02.2017 20:00
Jak často se dostáváte do situací, kde se střetávají vaše zájmy s okolními? A jak často volíte útok či únik? Následující článek by vám měl pomoci přenést vyjednavačské techniky jak do běžného života,…