Čtyři nejvýznamnější kulturní počiny Arabského zálivu

Dubaj otevírá novou operu, Abu Dhabí svůj vlastní Louvre

Sekce: Cestování Datum: 13.09.2016 Autor: Zuzana Černá
Nejlepší, největší, nejvýznamnější. Země Arabského zálivu nedají dopustit na okázalou přepychovost svých staveb a propojování východní a západní kultury. Podívejte se, co by rozhodně nemělo uniknout vaší pozornosti.

Opera v Muscatu

Ománský panovník Qabús je průkopníkem na poli hudby. Jeho obdiv ke klasické hudbě vyústil v založení Ománské filharmonie, ve které jsou velkým dílem zastoupeny ženy. Ovšem sultánovy plány byly dalekosáhlejší. V říjnu 2011 byla v Muscatu otevřena první opera v zálivu vůbec, zpíval Placido Domingo, Reneé Fleming a Andrea Bocelli. Kromě nádherné budovy, kterou obklopuje výstavná diplomatická čtvrť plná květeny, byl uvnitř instalován první multimediální interaktivní systém Radia Marconi mode23, čímž si muscatská opera zajistila světové prvenství. Klasika neopouští sultána ani na jeho cestách. Přes svou skromnost si dopřál jednu rozmařilost, a to jachtu, která skýtá dostatek pro celý symfonický orchestr pro případ, že by jej měl doprovázet.

Abyste se cítili i vy jako ománský sultán, stačí málo – ubytovat se v hotelu Al Bustan, kde má i panovník Qabús  své stálé apartmá.  Před otevřením ikonického hotelu Burdž Al Arab v Dubaji byl Al Bustan považován za nejlepší v celém zálivu. 

Opera v Dubaji

Prvenství ománské Opery patrně nepotěšilo soutěživou Dubaj, ta se pro tentokrát musela smířit s tím, že její opeře otevřené 5.září 2016 bude v zálivu patřit druhá příčka. Vsadila na originální design ve tvaru tradiční arabské lodě dhau. Interiéry podobně jako konkurenci zdobí jemné arabesky. Dubajská opera má unikátní polohu přímo pod nejvyšší budovou světa Burdž Chalífa v sousedství dubajských fontán, které každý večer přitahují tisíce lidí. Na programu nejbližších měsíců jsou balety Coppélia, Giselle, muzikály Bídníci, West Side Story, vystoupení slavných arabských zpěváků či souboru flamenca, zazní Mozart, Vivaldi a svou účast potvrdil také José Carreras.

Navštivte novou operu v Dubaji a spojte kulturní zážitek s ubytováním v Arabian Court v hotelu One and Only Royal Mirage. Prvotřídní design apartmá, vzrostlá palmová zahrada a soukromí takřka na okraji  centra Dubaje u krásné klidné pláže činí z Arabian Courtu klenot. Vašimi sousedy budou místní šejkové, kterým patří vily v rezidenční části. Společně s nimi můžete vyrazit jachtou třeba na drink do sesterského hotelu One and Only na Palmovém ostrově, kde je luxus povýšen na dokonalost.  

Muzeum islámského umění v Doze

První velkolepé krůčky arabský svět Perského zálivu v novodobých dějinách na poli umění učinil v roce 2008, když byla v katarské Doze otevřena unikátní architektonická budova Muzea islámského umění. Oč titěrnější je Katar na mapě, o to větší ambice si stanovil na poli kultury. Příležitosti se chopila především ženská část vládnoucí rodiny Al Thání, obrazy pro muzeum osobně nakupuje např. emírova dcera Majsa.

Muzeum je jen kousek od lodního terminálu pro luxusní jachty, které vozí hosty do nového ostrovního resortu Banana Island Resort by Anantara, který se svými vodními vilkami evokuje přítomnost Malediv. Banana přináší orientální pohostinnost a spoustu zábavy pro celou rodinu. Ženy potěší krásné lázně s botanickou zahradou, děti speciální bazén pro surfování a pány golf, tenis či potápění. Každý z pokojů skýtá soukromí a řada vilek disponuje bazény. Osobní přístup a kulinářské zážitky jsou prvotřídní, cesta do Kataru nemůže být ve spojení s tímto resortem dokonalejší.

Louvre v Abu Dhabí

Nejočekávanější kulturní událostí sezóny 2016/2017 je otevření budovy Louvru v Abu Dhabí. Má být klenotem tzv. Šťastných ostrovů (Saadiyat Islands), rezidenční a hotelové čtvrtě u sedmikilometrové panenské pláže. Už dříve mohli návštěvníci v Abu Dhabí obdivovat umění v galerii Manarat, která byla jakýmsi „předskokanem“. Po otevření Louvru se z ní natrvalo přestěhuje prvních 600 obrazů a uměleckých předmětů. Nebude chybět Da Vinci, Monet, Matisse, Gauguin, Warhol či zatím neznámí velikáni Afriky. 

Louvru i sportu budete nejblíže, pokud zvolíte ubytování v hotelu u tyrkysového moře v St. Regis Saadiyat. Přímo u hotelu je golfové hřiště a hotel Vás dopraví do největšího vodního parku Emirátů, automobilového parku Ferrari či za nákupy kterýkoli den. V sezóně 2015 bylo v hotelu dokončeno královské apartmá, které patří k největším na světě. I v základních typech pokojů je k dispozici osobní komorník, užijte si luxus a skvělou kuchyni za příjemné ceny.
 


Cestu do arabských zemí Vám s veškerým komfortem zprostředkuje cestovní kancelář Palmyra Tour. Nechte se hýčkat na luxusní dovolené snů!

Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

Váháte, kam vycestovat? Objevte zachráněnou minulost a kouzlo Ománu, Jordánska nebo Maroka

Sekce: Cestování Datum: 14.10.2016 15:00
Nečekané zvraty v dějinách mívají dopady, které se v plném světle ukážou  až s odstupem času. Takovým příkladem může být ovládnutí Pyrenejského ostrova křesťany, kteří vyhnali obyvatele islámského a…

Město budoucnosti: Abú Dhabí útočí na vaše smysly

Sekce: Sladký život Datum: 14.11.2016 13:30
Jen hodinu jízdy od Dubaje narazíte na jedno z nejvíce inovativních a kreativních city na světě. Abú Dhabí není jen sídlem největších státních investičních fondů Spojených arabských emirátů a prvního…

Zázračný příběh Kataru

Sekce: Byznys Datum: 04.06.2015 11:00
Fotbalovým světem otřásá v posledních dnech další z nekonečné řady korupčních skandálů, tentokrát mezinárodních rozměrů. Jedním z jeho aktérů je i Katar, malý emirát v jihozápadní části Perského…
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Andrea Lauren a její fantastický příběh, jak se z Česka dostat do epicentra bankovnictví v Londýně

Sekce: Byznys Datum: 24.02.2017 20:00
Po vzoru své maminky se vydala do světa bankovnictví. Velkou část kariéry strávila v bankovním epicentru Londýna, pracovala pro giganty jako JPMorgan nebo HSBC. Po dlouhých letech v zahraničí se…

Do postele bez notebooku aneb 5 tipů, jak efektivně zvýšit kvalitu svého spánku

Sekce: Byznys Datum: 23.02.2017 21:00
Většina zdatných podnikatelů potvrdí, že bez odpočinku se dlouhodobě fungovat nedá. Jak si tedy dopřát kvalitní a zdravý spánek?

Pravidla vyjednávání – nikdy nedělejte kompromisy

Sekce: Rady a tipy Datum: 23.02.2017 20:00
Jak často se dostáváte do situací, kde se střetávají vaše zájmy s okolními? A jak často volíte útok či únik? Následující článek by vám měl pomoci přenést vyjednavačské techniky jak do běžného života,…