České dráhy a Ministerstvo dopravy

Sekce: Byznys Datum: 04.01.1971 Autor: Milan Charvát
K přetřesu na ministerstvu dopravy přišel i čtyřstránkový dokument Český drah z roku 2010, který, dalo by se říci, přehledně popisuje hospodaření a nutnost dotací. 

V dokumentu České Dráhy uvádějí  ztrátu na některých úsecích až 225 korun na kilometr. Bližší analýza dokumentu odhalila odlišné vypočítávání ztrát na jednotlivých tratích, které mohou mít výrazný vliv na konkurenceschopnost. České dráhy si tedy mohou dovolit na některých tratích snížit ceny na minimum. 

Ovšem paradoxů zde nalezneme více...
 
V roce 2011, při vstupu konkurence RegioJet na trh, šéf ČD tvrdil, že rychlíky Praha – Ostrava, Ostrava – Praha jsou výdělečné a svým ziskem mohou dotovat ostatní linky. Ospravedlňoval tím snížení cen jízdného v místech, kde začala pracovat konkurence. Paradoxně linka Praha – Ostrava, Ostrava – Praha v roce 2010, na výše zmíněném dokumentu, vykazovala mírnou ztrátu.
 
Odborníci tvrdí, že právě na této trati se mohou uživit i soukromé firmy, bez dotací. V úvahu, prý, přichází i spojení Praha – Brno, Brno – Praha na které, kupodivu České Dráhy dostávají jednu z nejvyšších dotací. A právě o tuto trasu nyní usiluje RegioJet.
Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

České dráhy se staronovým vedením

Sekce: Byznys Datum: 06.01.1971 00:20
Generální ředitel zůstává předsedou představenstva i na dalších 5 let.   Generální ředitel Českých drah Petr Žaluda (46 let) byl schválen dozorčí radou společnosti na postu předsedy představenstva…

České dráhy splatily pendolina

Sekce: Byznys Datum: 26.11.2014 18:05
Státní dopravce České dráhy tento týden odeslal poslední splátku za sedm rychlovlaků pendolino. Jednalo se o největší porevoluční kontrakt dopravce, první a do letošního roku jediné rychlovlaky na…

České dráhy nezískají ČD-Telematiku

Sekce: Byznys Datum: 05.01.2015 11:31
Státnímu železničními dopravci a ministerstvu dopravy nevyšel plán na úplně ovládnutí firmy ČD-Telematika, ve které České dráhy chtěly ke svým současným necelým šedesáti procentům akcií přidat…
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Chcete se učit rychleji? Vyzkoušejte těchto pět jednoduchých tipů

Sekce: Rady a tipy Datum: 26.02.2017 19:30
Vstřebat a uchovat nové informace není vždy jednoduché. Dobrou zprávou je, že se v tom můžete relativně snadno zlepšit. K rychlejšímu učení mohou pomoci následujicí tipy.

Ředitel Googlu Sundar Pichai: Získávejte znalosti praxí, nikoli pouhým učením

Sekce: Rady a tipy Datum: 25.02.2017 19:00
Z dítěte vyrůstajícího v centrální Indii až k pozici CEO v druhé nejhodnotnější firmě světa. Co má k podnikání říct Sundar Pichai?

Hledáte práci? Toto je 5 nejlepších zaměstnavatelů pro rok 2017

Sekce: Byznys Datum: 24.02.2017 20:00
Jako každý rok, tak i letos vyšel z dílny Glassdoor report o nejlepších zaměstnavatelích. K žebříčku se využívá ta nejvíce vypovídající metrika – reálná spokojenost samotných zaměstnanců. Kam tedy…