Jak na franchising? Kompletní návod pro franchisory i franchisanty (1.)

Franchising z pohledu franchisanta

Sekce: Byznys Datum: 01.12.2016 Autor:
Franchising – slovo, které už dávno není v Česku neznámé. Na bázi franchisingu se tu už rozvíjí řada sítí v různých oborech služeb a obchodu. Výhody má jak pro poskytovatele franchisové licence, tak pro její držitele. Má však i svá úskalí a rizika.
Franchising je obchodní model, kdy jeden subjekt (franchisor) uděluje jinému subjektu (franchisantovi) licenci na prodej jeho zboží či služeb pod jeho značkou. Poskytovatel licence k tomu poskytuje systematickou péči, školení franchisanta i jeho týmu, pořádá marketingové kampaně na podporu prodeje. Od franchisanta (příjemce licence) za to chce obvykle na začátku poplatek za udělení licence a poté průběžné odvody z jeho tržeb. Výše těchto odvodů se většinou stanovuje procentem z tržeb.

Start podnikání bez nákladů? Zapomeňte!

Franchisant tak musí počítat s tím, že za to, že může rozjet své vlastní podnikání pod zavedenou značkou, obvykle zaplatí něco hned na začátku. Tím to ale neskončí – a bude platit poskytovateli licence i po celou dobu svého podnikání. Franchisový poplatek tak bude dalším pravidelným nákladem, který bude ukrajovat z jeho tržeb.
 
Na druhé straně tyto peníze nevyhazuje – tedy aspoň…
...

Pokračování článku je pouze pro předplatitele.

Pokud chcete pokračovat v jeho čtení, pořiďte si roční předplatné.

Koupit předplatné
Máte koupené předplatné? Přihlašte se
Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

Jak na franchising? Kompletní návod pro franchisory i franchisanty (2.)

Sekce: Byznys Datum: 15.10.2016 10:30
Franchising může být dobrým způsobem, jak nastartovat podnikání pod zavedenou značkou a vychytaným konceptem. Pro tvůrce konceptu pak může být cestou k expanzi za nižších nákladů, než obnáší budování…

Franchising – koncept, který má v Česku úspěch

Sekce: Byznys Datum: 22.10.2014 05:54
Kavárny, rychlé občerstvení, reality, autoservisy, kadeřnictví nebo školení managementu – ve všech těchto oblastech lze podnikat formou franšízy. Podnikatelské prostředí v Česku je právě tomuto…

Kompletní návod, jak byznysově uspět na Balkáně

Sekce: Byznys Datum: 09.12.2016 12:00
Státy Balkánského poloostrova nepatří mezi tahouny českého exportu – polovina z jeho celkového objemu míří do Německa, Polska a na Slovensko – pro české podnikatele ale mohou být zdejší trhy…
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejbohatší Mexičan Carlos Slim: Investovat jsem začal ve dvanácti letech

Sekce: Rady a tipy Datum: 20.02.2017 19:00
Jaké jsou rady jednoho z nejbohatších lidí planety? A proč tak rád investuje v dobách krize?

Premium Fashion Brands bude na Slovensku reprezentovat Soňa Skoncová

Sekce: Byznys Datum: 20.02.2017 14:00
Premium Fashion Brands, jeden z největších řetězců s dostupnou luxusní módou v České republice a na Slovensku, nově zastupuje Soňa Skoncová na pozici Country managera pro Slovensko.

Jak se zbavit neefektivních pracovních meetingů v pěti krocích

Sekce: Rady a tipy Datum: 19.02.2017 19:30
Znáte ten pocit, když po dvouhodinovém meetingu s kolegy nepřijdete na nic nového? Pomoci může několik relativně snadných změn.