Apple Campus 2 se stane nejpokrokovější firemní budovou na světě

Sen, kterého se Steve Jobs už nedožil

Sekce: Byznys Datum: 19.01.2016 Autor: Petr Pokorný
Když Steve Jobs v roce 2011 představil radě kalifornského města Cupertino návrh nového sídla Applu, již tehdy měl v plánu vytvořit nejlepší kancelářskou budovu na světě. Trvalo to celé 4 roky, než se Apple Campus 2 dočkal začátku realizace a zároveň se naplnil sen, kterého se Steve už nedožil.
Apple Campus 2

Jedná se o futuristickou budovu, která by mohla sloužit jako vzor každé úspěšné společnosti, která ve světě něco znamená. Její kompletní dokončení ještě nějaký ten rok potrvá, ale už nyní je jasné, že ve světě nebude mít konkurenci. Budova v sobě skrývá nebývalou eleganci a krásu, při jejím návrhu se vzala hlavní inspirace z londýnského náměstí, kde jednotlivé domy obklopují ze všech stran zelený park. Stejné je to i u tohoto projektu. Ve svém srdci bude svírat krásný park, který zajistí zaměstnancům firmy přírodu na dosah ruky. Ačkoliv je na budově úchvatný její kruhový tvar, původně ho mít neměla. Rozhodlo se o něm až na poslední chvíli, jelikož se hledal vhodný pozemek, kde bude budova stát.

Fascinující parametry

Celý komplex pojme až 15 tisíc zaměstnanců, hlavní budova bude mít rozlohu 260 tisíc metrů čtverečních a obvod budovy bude mít jednu míli. Z celé plochy bude téměř 8 tisíc metrů čtverečních určeno pro relaxaci a odpočinek. Stěny budovy se budou skládat z největších kusů zakřiveného skla na světě a na celou budovu se jich použije přes 3000 kusů. Apple Campus se nebude rozléhat pouze nad zemí, ve výstavbě je například i podzemní sál, který pojme rovných 1000 lidí.

Nejekologičtější firemní budova

Je to šokující, ale 80 % plochy bude zabírat zeleň, pokud tedy počítáme vnitřní park budovy. Pro něj byly vybrány speciální rostliny, které potřebují k životu jen minimum vody, aby byla údržba tak velké plochy snadnější. Magické oko Campusu bude svírat park plný stromů, v celém areálu bude přes 7000 stromů. Jedná se o odolné duby, ale také o řadu ovocných stromů, ze kterých bude sklízeno ovoce, aby se mohlo podávat v jídelně pro zaměstnance. Stromy zahrnují například i olivovníky, jabloně, meruňky a řadu dalších ovocných stromů.

Soběstačná budova

Budova nebude potřebovat žádné napájení, bude dokonale soběstačná. Sto procent energie bude pocházet z obnovitelných zdrojů, které zahrnují zejména biopaliva a solární energii. V areálu bude celkem 65 tisíc metrů čtverečních solárních panelů. Pokud by se přece jen stalo, že by energie nestačila, například ve špičkách, tak ji může budova doplnit energií z městské sítě. Budova bude mít jeden z nejpokročilejších ventilačních systémů, který umožní tři čtvrtiny roku nevyužívat klimatizaci nebo vytápění. Cílem budovy je demonstrovat, že i velká budova může být dokonale čistá a v souladu s přírodou. To dokáže i tím, že bude mít nulové emise skleníkových plynů.

Další zajímavosti

Velké množství zaměstnanců bude mít pochopitelně i velkou spotřebu vody, každý den poteče do budovy kolem 600 tisíc litrů vody. Nebude se využívat jen na ukojení žíznivých zaměstnanců, ale hlavně na údržbu zeleně. Jelikož je areál obrovský, chození pěšky by zde zabralo mnoho času, v celém areálu se proto bude nacházet přes 1000 kol, které lze využít pro rychlejší přesun. V celém Campusu budou vybudovány i cyklistické a běžecké trasy. Zřejmě vám vrtá hlavou, na kolik celá stavba vyjde. Podle odhadů by mělo jít o 5 miliard dolarů, tedy v přepočtu kolem 125 miliard korun.

Maximální luxus

V areálu budovy bude vždy kde zaparkovat, vyhrazeno zde bude téměř 11 tisíc parkovacích míst. Součástí budovy je například i wellness centrum za 70 milionů dolarů. Jen samotný bufet zde bude mít rozlohu téměř 6 tisíc metrů čtverečních. Samozřejmostí jsou jídelní zařízení rozmístěná po celé budově. Nechybí zde ani obří terasy, které pojmou až 1750 lidí. Aby se snížilo množství dojíždějících pracovníků, zřídí Apple ekologickou hromadnou dopravu na biopalivo, která dopraví až jednu třetinu zaměstnanců, aby nemuseli využívat vlastní vozidla. Celý tento fascinující projekt v podstatě vytvoří firemní budovu, která bude fungovat jako zcela soběstačné a dokonale zorganizované město, kde bude mít každý zaměstnanec dostatek prostoru pro luxusní život a klid na svojí práci.

Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

Steve Jobs: Vytvořil jsem největší jablko na světě

Sekce: Osobnosti Datum: 16.03.2015 08:00
Představíme si jednoho z nejznámějších mužů západu, jenž se postaral o vznik největšího jablka na světě. Steve Jobs vytvořil jednu z nejznámějších značek a také komunit, které nemají obdoby. Ačkoliv…

Jak vytvořit skvělou prezentaci? Dělejte to jako Steve Jobs

Sekce: Rady a tipy Datum: 30.12.2016 21:00
Ať už prezentujte v plné univerzitní aule, nebo před investory, v obou dvou případech je nutné posluchače zaujmout. Představit myšlenky nebo produkt tak, aby vše bylo srozumitelné a zároveň zábavné,…

Veďte firmu jako Steve Jobs!

Sekce: Podnikání Datum: 16.05.2015 12:00
Steve Jobs byl jedním z největších velikánů technologického byznysu. Pokud byste měli možnost se s ním potkat, kterých pět rad by Vám dal do podnikání?
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejbohatší Mexičan Carlos Slim: Investovat jsem začal ve dvanácti letech

Sekce: Rady a tipy Datum: 20.02.2017 19:00
Jaké jsou rady jednoho z nejbohatších lidí planety? A proč tak rád investuje v dobách krize?

Premium Fashion Brands bude na Slovensku reprezentovat Soňa Skoncová

Sekce: Byznys Datum: 20.02.2017 14:00
Premium Fashion Brands, jeden z největších řetězců s dostupnou luxusní módou v České republice a na Slovensku, nově zastupuje Soňa Skoncová na pozici Country managera pro Slovensko.

Jak se zbavit neefektivních pracovních meetingů v pěti krocích

Sekce: Rady a tipy Datum: 19.02.2017 19:30
Znáte ten pocit, když po dvouhodinovém meetingu s kolegy nepřijdete na nic nového? Pomoci může několik relativně snadných změn.