Napoleon Hill a jeho recept na úspěch

Sekce: Byznys Datum: 11.05.2014 Autor: Michael Jirsa
Spisovatel Napoleon Hill se podílel na vzniku úplně nového žánru literatury. Byl jedním z prvních, kdo psal knihy věnované osobnímu rozvoji a úspěchu.

 
Jak myslí bohatí a úspěšní lidé? Napoleon Hill by vám jistě řekl, že úspěšný člověk zaměstnává svoji mysl tím, čeho chce v životě dosáhnout – ne tím, co nechce. A teď ruku na srdce – jak přemýšlíte vy? Zaměřujete se v životě více na to, co chcete, nebo se bojíte toho, co nechcete?
 
Napoleon Hill se narodil roku 1883 v americké Virginii. Vyrůstal v chudobě a už od velmi mladého věku se o sebe musel postarat sám. Když mu bylo deset let, zemřela mu matka. Protože ho bavilo psaní, rozhodl se, že si na obživu vydělá v místních novinách. Už od třinácti let pracoval jako reportér. Dokážete si představit třináctiletého reportéra novin? „Cokoliv si lidská mysl dokáže představit a čemu dokáže uvěřit, toho lze dosáhnout,“ říká Hill.
 
Právě práce v tisku mu otevřela dveře ke slávě. Dostal za úkol publikování článků o úspěšných lidech - a proto se s nimi musel také setkávat. Zlom v jeho životě nastal tehdy, když se sešel s Andrewem Carnegiem. Carnegie byl tehdy úspěšný podnikatel a jeden s nejmocnějších mužů světa.
 
Tento muž zároveň věřil tomu, že proces úspěchu musí být opakovatelný. Úspěch lze vyjádřit vzorcem, který může převést do praxe každý. A jak vzorec vytvořit? Sejít se s co nejvíce úspěšnými lidmi. To byl další úkol pro Napoleona Hilla.
 
Aby odhalil recept na úspěch, provedl rozhovory se stovkami vlivných lidí, které mu Carnegie doporučil. Původně malý chlapec na pokraji chudoby se postupně setkal s Thomasem Edisonem, s Henrym Fordem či Josifem Stalinem a se spoustou dalších, kteří ztělesňovali bohatství, moc a životní úspěch.
 
Práce na výzkumu úspěchu trvala více než dvacet let. Během té doby se stal Hill osobním poradcem Carnegieho. Nakonec společně vydali příručku Pravidla úspěchu.
 
Na jaká pravidla úspěchu Napoleon Hill během svého výzkumu přišel? Pojďme si připomenout alespoň pět poselství, které nám tento světoznámý učitel úspěchu předává.
 
„Jestliže neporazíte sebe, budete poraženi sebou.“
 
„Úsilí se projeví, pouze když se člověk odmítne vzdát.“
 
„Hýčkejte své vize a své sny, jako by to byly děti vaší duše, náznaky cílů, kterých nakonec dosáhnete.“
 
„Můžete procházet životem bez přesně ohraničeného životního cíle, ale nikdy se nedostanete kupředu. Zvláště finanční cíle by měly být specifické, přesně ohraničené a měřitelné. Měli byste vědět, kolik chcete vydělat, do kdy a jak. Největší výhodou finančního zabezpečení je klidná mysl, jež vychází z poznání, že přinese-li život jakékoli problémy, vy jste připraveni je řešit. Půjde vám lépe cokoli, co začnete dělat, protože se můžete soustředit na příležitosti, místo toho, abyste zápasili o živobytí.“
 
A na konec si prosím všichni položme otázku. Odpověď na ní může být v našich životních cestách velmi zásadní. „Kde budete za deset let, budete-li se držet cesty, kterou jdete dnes?


Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

Recept na úspěch v podnikání? Zdravá firemní kultura

Sekce: Podnikání Datum: 04.01.2017 12:00
Nepodceňujte atmosféru na pracovišti a firemní kulturu ve své firmě. Nespokojení zaměstnanci a jejich vysoká fluktuace v kombinaci s nedostatkem pracovníků na trhu práce můžou mít pro vaše podnikání…

Jak vytvořit miliardový startup? Odhalte švédský recept na úspěch

Sekce: Byznys Datum: 25.07.2015 10:00
Do našich životů pronikla spousta různých výrobků, služeb nebo technologických novinek, aniž bychom si byli vědomi skutečnosti, že jde o „produkty“ takzvaných startupů, jejichž podnikání bylo na…

Miliardář Pavel Tykač a jeho ženy: Inspirovaly se jeho kontroverzním podnikáním?

Sekce: Byznys Datum: 18.09.2014 10:00
Jakému podnikání se věnoval a věnuje sám Pavel Tykač a přiučily se od něj něčemu i jeho manželky?
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejbohatší Mexičan Carlos Slim: Investovat jsem začal ve dvanácti letech

Sekce: Rady a tipy Datum: 20.02.2017 19:00
Jaké jsou rady jednoho z nejbohatších lidí planety? A proč tak rád investuje v dobách krize?

Premium Fashion Brands bude na Slovensku reprezentovat Soňa Skoncová

Sekce: Byznys Datum: 20.02.2017 14:00
Premium Fashion Brands, jeden z největších řetězců s dostupnou luxusní módou v České republice a na Slovensku, nově zastupuje Soňa Skoncová na pozici Country managera pro Slovensko.

Jak se zbavit neefektivních pracovních meetingů v pěti krocích

Sekce: Rady a tipy Datum: 19.02.2017 19:30
Znáte ten pocit, když po dvouhodinovém meetingu s kolegy nepřijdete na nic nového? Pomoci může několik relativně snadných změn.