Nejbohatší rodinný klan na světě: Cargill – MacMillan a jejich zemědělské impérium

Sekce: Byznys Datum: 10.03.2015 Autor: Karin Szczyrbová
S nejbohatšími lidmi a rodinami na světě jsou tradičně spojována jména jako Rockeffeller, Rothschild nebo Oppenheimer. Pokud však jde o počet rodinných příslušníků, kteří mohou být označováni za dolarové miliardáře, pak na celé čáře vítězí rodina Cargill – MacMillanů. V jejích řadách je totiž možné najít hned 14 super bohatých.
Cargill - silo

Společnost Cargill Inc. se sice nedostává příliš často do hledáčku různých médií, avšak podle nejnovějších informací jde bez jakýchkoliv pochybností o korporaci, kterou vlastní největší rodina miliardářů. Hned čtrnáct z potomků zakladatele rodinné firmy Cargill - Williama W. Cargilla se může pyšnit miliardovým bohatstvím. Jde tak o podnik a rodinu, ve které je více miliardářů než v jakékoliv jiné super bohaté firmě či rodině. Jen pro srovnání – Česká republika má dolarových miliardářů „jen“ pět.

Soukromé impérium, které předčí ekonomiky nejbohatších států

Historie Cargill Inc., která sídlí v americkém Minneapolis ve státě Minnesota, se datuje do neklidných šedesátých let 19. století, konkrétně do roku 1865, kdy vrcholila Americká občanská válka známá jako válka Severu proti Jihu. Letos tedy tato nadnárodní korporace oslavuje své 150. výročí.

Zemědělský a potravinářský gigant Cargill je největší soukromou americkou společností. Pokud bychom jej porovnali s firmami, na jejichž řízení se podílí i americká vláda, pak by se zařadila do první desítky. Tuto nadnárodní korporaci je možné srovnávat například s Ford Motor Company nebo Valero Energy.

Se svými tržbami kolem 135 miliard dolarů převyšuje například příjmy státního rozpočtu Kuvajtu – jednoho z nejbohatších států na zemi. Tento kolos zaměstnává napříč kontinenty více než 143 tisíc osob. Jeho hodnota je odhadována na 50 – 60 miliard dolarů.

Od obilí, přes risk management až po kontroverze

Dnes se společnost zabývá nejenom pěstováním obilí, ale také obchodem s cukrem, glukózovým sirupem, rafinovaným olejem, čokoládou nebo drůbeží. Zajímavostí například je, že čtvrtina amerického exportu obilí pochází právě ze společnosti Cargill; a vejce, která jsou určena americkému řetězci McDonald´s a jeho americkým pobočkám, prochází právě přes společnost Cargill.   

Kromě potravinářství zajišťuje tento nadnárodní gigant také dopravu, obchod s dalšími komoditami nebo risk management.

Podnik se však nevyhnul ani kritice. Do hledáčku médií se dostal například v souvislosti s porušováním lidských práv ve svých pobočkách v Mali, uvolňováním kontaminovaného obilí nebo masa do oběhu či odlesňováním Amazonského pralesa.

Miliardové jmění řídí uznávaní manažeři

Jednou z dědiček miliardového impéria je Pauline MacMillan Keinath (81). Její jmění je odhadováno na 5,8 miliardy amerických dolarů a loni se stala 16. nejbohatší ženou ve Spojených státech amerických.

Její o pět let starší bratr – Whitney MacMillan, který zastával v korporaci post výkonného ředitele v letech 1976 – 1996, se může pochlubit jměním o zhruba miliardu nižším, konkrétně jde o 4,7 miliardy amerických dolarů.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e7/Gregory_R._Page_World_Economic_Forum_2013.jpg

Gregory Page - manažér, který gigant Cargill vedl přes 40 let

Řízení světového kolosu neponechává rodina náhodě, ale svěřila jej do rukou známých manažerů. Dnes celou firmu řídí David MacLennan (56), který před časem v rozhovoru pro Economic Times uvedl, že jako absolvent si nedokázal představit, že by společnost Cargill řídil, protože právě tato společnost a její produkty byly všude kolem něj.

Předchůdcem Davida MacLennana v pozici výkonného ředitele byl Gregory Page (63), jež pro společnost pracoval déle než 40 let a dnes zastává funkci předsedy představenstva.      

Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

Cargill – firma, která vygenerovala 3x více miliardářů než celá ČR

Sekce: Podnikání Datum: 14.09.2016 11:00
Společnost Cargill je hegemon, který funguje již přes 150 let. A jelikož jej vlastníci nikdy neuvedli na burzu, trpělivou prací dokázala rodina firmu vytáhnout až do pozice největší americké soukromé…

Co ještě nevíte o dolarových miliardářích. Kolik drží nejbohatší lidé světa v hotovosti?

Sekce: Byznys Datum: 11.02.2015 08:00
Životy milionářů a miliardářů jsou nejenom inspirující, ale také velmi pozorně sledované. Knižní vydání životopisů mediálně známých bohatých osob se na pultech velmi dlouho neohřejí a bulvární zprávy…

Čas - nejcennější věc v životě bohatých a vlivných. Možná na něj vyděláváte rychleji, než si myslíte

Sekce: Byznys Datum: 24.02.2015 08:00
Umělecké sbírky a šperky, zlato, rezidenční sídla oceněná na miliony dolarů či eur, luxusní automobily či jachty nebo dovolené v těch nejexotičtějších zemích světa se vším přepychovým zázemím a…
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejbohatší Mexičan Carlos Slim: Investovat jsem začal ve dvanácti letech

Sekce: Rady a tipy Datum: 20.02.2017 19:00
Jaké jsou rady jednoho z nejbohatších lidí planety? A proč tak rád investuje v dobách krize?

Premium Fashion Brands bude na Slovensku reprezentovat Soňa Skoncová

Sekce: Byznys Datum: 20.02.2017 14:00
Premium Fashion Brands, jeden z největších řetězců s dostupnou luxusní módou v České republice a na Slovensku, nově zastupuje Soňa Skoncová na pozici Country managera pro Slovensko.

Jak se zbavit neefektivních pracovních meetingů v pěti krocích

Sekce: Rady a tipy Datum: 19.02.2017 19:30
Znáte ten pocit, když po dvouhodinovém meetingu s kolegy nepřijdete na nic nového? Pomoci může několik relativně snadných změn.