Co ještě nevíte o dolarových miliardářích. Kolik drží nejbohatší lidé světa v hotovosti?

Sekce: Byznys Datum: 11.02.2015 Autor: Karin Szczyrbová
Životy milionářů a miliardářů jsou nejenom inspirující, ale také velmi pozorně sledované. Knižní vydání životopisů mediálně známých bohatých osob se na pultech velmi dlouho neohřejí a bulvární zprávy o soukromí miliardářů patří k těm nejčtenějším. I přesto však existují detaily a zajímavosti, které jste zatím o nejbohatších lidech světa nevěděli.
Pixmac000078584041

Shromažďováním informací a zajímavostí o nejbohatších lidech světa se každoročně zabývá společnost Wealth-X a banka UBS. Podle jejich nejnovější zprávy žije na světě celkem 211.275 lidí, jejichž bohatství má hodnotu větší než 30 milionů amerických dolarů.

Dohromady tito lidé disponují čistým jměním ve výši 29,7 bilionů amerických dolarů, což při současném kurzu zhruba 24,5 CZK/USD představuje téměř 730 bilionů korun. Pro představu – pokud bychom vycházeli ze státního rozpočtu České republiky pro rok 2015 a vzali v úvahu pouze jeho plánované výdaje ve výši 1,2 bilionů korun, pak by majetek nejbohatších lidí vystačil pokrýt výdaje českého státního rozpočtu po dobu příštích více než 600 let!

Dolarových miliardářů je však podstatně méně než milionářů. Dolarovým miliardářem je totiž pouze jeden člověk ze tří milionů lidí. V loňském roce bylo na celém světě 2 325 dolarových miliardářů, což představuje nárůst o 155 osob oproti roku 2013.  Jde zároveň o rekordní počet, jaký byl doposud v historii zaznamenán. Majetek těchto miliardářů vzrostl loni na 7,3 bilionů dolarů (téměř 180 bilionů korun). Díky tomu kontrolují tito lidé zhruba 4 procenta celosvětového bohatství. Podle odhadů by mohl v roce 2020 počet dolarových miliardářů dosáhnout čísla 3.800. 

Podívejme se nyní na některé další zajímavosti:

- Z teritoriálního hlediska žije nejvíce dolarových miliardářů v Evropě (775 osob, jejich majetek má hodnotu 2,375 miliardy dolarů). Následuje severní Amerika (609 osob) a Asie (560 osob). Nejmenší koncentrace dolarových miliardářů je v Pacifiku (34 osob) a v Africe (40 osob).

- Z pohledu jednotlivých zemí je možné najít nejvíce dolarových miliardářů ve Spojených státech amerických (571 osob) a pokud jde o města, pak v New Yorku (103 osob).

- Traduje se, že miliardáři svůj majetek většinou dědí. Ve skutečnosti však dědí pouhých 19 procent miliardářů. Naopak za bohatstvím pětapadesáti procent dolarových miliardářů stojí jejich vlastní práce a píle a ke svému majetku se vypracovali sami.

- Pokud jde o vzdělání, pak se rovných 35 procent dolarových miliardářů nemůže pochlubit diplomem ani titulem z vysoké školy.

- S rostoucí hodnotou majetku výrazně klesá počet osob, které tímto majetkem disponují. Zatímco bohatství v hodnotě 1 – 2 miliardy dolarů vlastní celkem 1.316 osob, jměním v hodnotě 25 – 50 miliard dolarů se může pochlubit jen 16 lidí. A nejbohatší lidé na světě (hodnota jejich bohatství přesahuje 50 miliard dolarů) jsou jenom čtyři!

- Dolaroví miliardáři drží v průměru 600 milionů dolarů v hotovosti, což je více než například hrubý domácí produkt Dominiky - ostrovního státu ležícího v Karibiku.

- Na filantropii vydávají dolaroví miliardáři průměrně více než 100 milionů dolarů, což je více než hodnota jejich nemovitostí.

- Tito miliardáři si vytváří svou vlastní širokou „sociální síť“, kdy zpravidla 3 z jejich kontaktů se řadí taktéž k miliardářům.

- Stát se dolarovým miliardářem trvá v průměru 45 let. Většina z těchto osob (skoro tři čtvrtiny) je ve věku 45 – 74 let, nejvíce (26,8 procenta) je pak ve věku 55 – 64 let.

Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

Američanům stačí pro pocit štěstí 80 tisíc dolarů ročně, obyvatelům Dubaje 276 tisíc. A kolik by stačilo Vám?

Sekce: Byznys Datum: 02.03.2015 12:00
Zamysleli jste se někdy nad tím, jaký majetek byste museli vlastnit, abyste se považovali za bohaté? A jaký příjem by Vám, podle Vašeho názoru, měl zajistit štěstí? Věděli jste například, že od…

Nejbohatší rodinný klan na světě: Cargill – MacMillan a jejich zemědělské impérium

Sekce: Byznys Datum: 10.03.2015 12:00
S nejbohatšími lidmi a rodinami na světě jsou tradičně spojována jména jako Rockeffeller, Rothschild nebo Oppenheimer. Pokud však jde o počet rodinných příslušníků, kteří mohou být označováni za…

Nejbohatší lidé světa

Sekce: Byznys Datum: 14.06.2014 13:19
Toužíte být slavný, pohádkově bohatý a zanechat po sobě nezapomenutelný oddkaz? Nechte se inspirovat těmi, kteří to již dokázali.
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejbohatší Mexičan Carlos Slim: Investovat jsem začal ve dvanácti letech

Sekce: Rady a tipy Datum: 20.02.2017 19:00
Jaké jsou rady jednoho z nejbohatších lidí planety? A proč tak rád investuje v dobách krize?

Premium Fashion Brands bude na Slovensku reprezentovat Soňa Skoncová

Sekce: Byznys Datum: 20.02.2017 14:00
Premium Fashion Brands, jeden z největších řetězců s dostupnou luxusní módou v České republice a na Slovensku, nově zastupuje Soňa Skoncová na pozici Country managera pro Slovensko.

Jak se zbavit neefektivních pracovních meetingů v pěti krocích

Sekce: Rady a tipy Datum: 19.02.2017 19:30
Znáte ten pocit, když po dvouhodinovém meetingu s kolegy nepřijdete na nic nového? Pomoci může několik relativně snadných změn.