Máme už dost „nákupáků“? Jejich výstavba zpomaluje

Sekce: Byznys Datum: 21.10.2014 Autor: Pavel Ungr
Kvůli vysoké hustotě obchodních center a nákupních parků v Česku developeři silně omezili jejich výstavbu. To se výrazně projevilo na letošním očekávaném přírůstku nových obchodních ploch, který je nejnižší od konce devadesátých let. Informoval o tom dení
Quadrio Praha

Kvůli vysoké hustotě obchodních center a nákupních parků v Česku developeři silně omezili jejich výstavbu. To se výrazně projevilo na letošním očekávaném přírůstku nových obchodních ploch, který je nejnižší od konce devadesátých let. Informoval o tom deník E15.

 

Za celý rok vznikne v Česku více než 85 tisíc metrů čtverečních moderních obchodních ploch, což bude znamenat meziroční propad o 52 procent. Během třetího čtvrtletí v tuzemsku dokonce nevznikl žádný významný projekt. Vyplývá z analýzy společnosti DTZ, podle které letošní statistiky zachrání až nákupní centrum Frýda ve Frýdku-Místku a centrum Quadrio, jehož otevření je na spadnutí v Praze u Národní třídy.

 

„Zpomalení výstavby je odrazem vysoké saturace českého maloobchodního trhu,“ uvedla pro E15 Lenka Šindelářová, šéfka výzkumu trhu v DTZ. V některých místech se to už podle ní projevuje tlakem na snižování nájemného.

 

V příštím roce by však developeři měli být aktivnější, očekává se, že vybudují až 114 tisíc metrů čtverečních obchodních ploch. Na tisíc obyvatel České republiky v současnosti připadá 318 metrů čtverečních maloobchodních ploch. Ve městech typu Olomouce či Liberce je ovšem na tisícovku místních téměř 1500 čtverečních metrů obchodních center a nákupních parků.

Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

Odešli ze školy, aby začali podnikat. Dnes dva kamarádi řídí miliardovou společnost. Co vám radí?

Sekce: Rady a tipy Datum: 25.12.2016 16:00
V podnikatelských začátcích na vás čeká spousta překážek. Pokud se ale správně psychicky připravíte, můžete svého cíle skutečně dosáhnout. Dva kamarádi, kteří v cestě za svým snem předčasně ukončili…

Vítek otevřel nový „nákupák“ Quadrio

Sekce: Byznys Datum: 31.10.2014 14:38
V pátek se pro zákazníky otevřel nový multifunkční komplex Quadrio nad stanicí metra Národní třída, který nabídne obchody ve čtyřech podlažích. Nájemci kanceláří se nastěhují až po Nové roce stejně…

Realitní obchod roku? Prodej Palladia je na spadnutí

Sekce: Byznys Datum: 06.11.2014 08:29
Na tuzemském trhu s komerčními nemovitostmi se schyluje k obrovské transakci, která se může stát vůbec největším letošním realitním obchodem. Podle informací deníku E15 je totiž na spadnutí dohoda o…
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejbohatší Mexičan Carlos Slim: Investovat jsem začal ve dvanácti letech

Sekce: Rady a tipy Datum: 20.02.2017 19:00
Jaké jsou rady jednoho z nejbohatších lidí planety? A proč tak rád investuje v dobách krize?

Premium Fashion Brands bude na Slovensku reprezentovat Soňa Skoncová

Sekce: Byznys Datum: 20.02.2017 14:00
Premium Fashion Brands, jeden z největších řetězců s dostupnou luxusní módou v České republice a na Slovensku, nově zastupuje Soňa Skoncová na pozici Country managera pro Slovensko.

Jak se zbavit neefektivních pracovních meetingů v pěti krocích

Sekce: Rady a tipy Datum: 19.02.2017 19:30
Znáte ten pocit, když po dvouhodinovém meetingu s kolegy nepřijdete na nic nového? Pomoci může několik relativně snadných změn.