Podniky ignorují zákaz anonymních akcií

Sekce: Byznys Datum: 02.07.2014 Autor: Tomáš Durčák
Včerejším dnem vstoupil v platnost zákon o anonymních akciích (akciích na majitele), který všem českým firmám zakazuje používání těchto cenných papírů. Technicky zákon platí již od letošního ledna, avšak podniky dostaly od státu šesti měsíční lhůtu, aby m

Včerejším dnem vstoupil v platnost zákon o anonymních akciích (akciích na majitele), který všem českým firmám zakazuje používání těchto cenných papírů. Technicky zákon platí již od letošního ledna, avšak podniky dostaly od státu šesti měsíční lhůtu, aby měly dostatek času transformovat své vlastnické struktury do plně legální podoby. I tak téměř polovina z nich zákon doposud ignoruje.

Březnové průzkumy ukazovaly, že anonymní akcie stále používá 12 542 akciových společností. Do července se jejich počet snížil o pouhých 1288 firem, což znamená, že více než 44 procent společností již zrušenou formu vlastnictví v rozporu se zákonem stále používá, i když byly ze zákona povinny podat do konce června návrh na změnu zápisu v obchodním rejstříku a nahlásit změnu formy akcií.

Soudy tak brzy začnou těmto firmám zasílat výzvy k nápravě svých vlastnických vztahů. Pokud by společnost ignorovala i tyto napomenutí, může soud podnik poslat do likvidace. Akcionáři nezměněných akcií teď technicky nemohou používat svá práva, což je zbavuje možnosti nechat si vyplatit dividendy, nebo akcie prodat.

Zákon o anonymních akciích měl jednou provždy sundat oponu, která visela za celou řadou tajných majetkových poměrů v České republice a tím významně zakročit proti korupci. Jeho reálný efekt lze nicméně pozorovat právě dnes, kdy i po půl roce některé společnosti zákon zcela ignorují a do určité doby jsou za toto chování nepostižitelné.

Praxe bohužel ukazuje, že jediným výrazným důsledkem tohoto zákona je složitější administrativa pro akcionáře. Většina firem, které na anonymní akcie zapomněly, nebo je začaly řešit na poslední chvíli, s největší pravděpodobností pouze požádá o převod z akcií na majitele na akcie na jméno, neboť majitelé těchto akcií nepotřebují nutně zůstávat v anonymitě, ale anonymní akcie pro ně byly díky své jednoduchosti provedení nejjednodušší možností.
Existují rovněž podezření, že ve chvíli, kdy začne likvidace firem, které se po delší dobu odmítnou přizpůsobit novému zákonu, vezme s sebou tato čistka také celou řadu vytunelovaných firem. Ty většinou dodnes anonymně vlastní původní majoritní vlastníci a nový zákon se jim náramně hodí, protože jim dovoluje zbavit se mrtvé společnosti legální cestou a přitom stále zůstat v anonymitě.

Může se nicméně stát, že se podaří některé tyto podvodné firmy rozkrýt, neboť se začínají ozývat akcionáři (zpravidla minoritní), kterým od jejich společnosti nepřišlo žádné oznámení o změně akcií a co víc, firma na svém sídle z obchodního rejstříku třeba vůbec neexistuje. Nemohou tak své akcie předložit k výměně, čímž už nyní de facto přišli o svá práva akcionářů, a pokud dojde k likvidaci společnosti, přijdou o své akcie i peníze do nich investované bez jakékoliv náhrady.

I když se zmíněná půl roční lhůta dá do jisté míry respektovat, jde pravděpodobně o absenci jakýchkoliv zásadnějších postihů za porušení tohoto nového zákona, která nikoho nenutí pospíchat a uvést vlastnické vztahy ve své společnosti do legální formy. Nakonec situace pravděpodobně dojde do fáze, kdy na zákon o anonymních akciích doplatí především minoritní akcionáři, kteří nedostanou šanci vyměnit své cenné papíry, zatímco za celou řadou podvodných společností se navždy zavře voda.

Případy korupce zřejmě také jen tak nikdo neodhalí, protože lidé, přející si zůstat v anonymitě, konkrétně tento zákon určitě neohrožuje a důkazem budiž, že na našem trhu během posledních šesti měsíců jako houby po dešti začaly vznikat svěřenské fondy. Ti prozíravější si možná uvědomili, že i tyto by mohly být časem nějakým zákonem rozkryty, a tak volí založení off shore společnosti na anonymního vlastníka. Majetek tuzemské společnosti pak jednoduše na tuto kyperskou, kajmanskou, nebo jinou zahraniční firmu přepíší a opět počkají, až jejich nadále nepotřebnou společnost stát sám zruší, čímž se jména těchto majoritních akcionářů asi již nikdy bez důkladného vyšetřování nepodaří zjistit.

Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

Dobrá zpráva pro české podniky

Sekce: Byznys Datum: 07.01.1971 00:21
A nejen pro podniky, ale i živnostníky, pro celou podnikatelskou sféru. Vláda se rozhodla v letošním a příštím roce neměnit daňové sazby. Dala tak podnikatelům alespoň jednu pevnou jistotu, s níž…

Spolupráce mezi významnými podniky ČR na spadnutí!

Sekce: Byznys Datum: 14.01.1971 00:00
Konečně roztávají ledy, České dráhy (ČD) plánují spojit nové lokomotivy společnosti Škoda Transportation a rychlovlaky Raijet.   ČD chtějí využít opci na nákup dalších osm Railjetů od Siemensu a k…

Hospody bez cigaret? Zákaz kouření znovu ve hře

Sekce: Byznys Datum: 31.03.2014 00:16
Je to jako tisící díl nekonečné telenovely. Na startu schvalovacího maratonu ve Sněmovně je další zákon, který má zakázat kouření v restauracích. Nový ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD)…
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Chcete se učit rychleji? Vyzkoušejte těchto pět jednoduchých tipů

Sekce: Rady a tipy Datum: 26.02.2017 19:30
Vstřebat a uchovat nové informace není vždy jednoduché. Dobrou zprávou je, že se v tom můžete relativně snadno zlepšit. K rychlejšímu učení mohou pomoci následujicí tipy.

Ředitel Googlu Sundar Pichai: Získávejte znalosti praxí, nikoli pouhým učením

Sekce: Rady a tipy Datum: 25.02.2017 19:00
Z dítěte vyrůstajícího v centrální Indii až k pozici CEO v druhé nejhodnotnější firmě světa. Co má k podnikání říct Sundar Pichai?

Hledáte práci? Toto je 5 nejlepších zaměstnavatelů pro rok 2017

Sekce: Byznys Datum: 24.02.2017 20:00
Jako každý rok, tak i letos vyšel z dílny Glassdoor report o nejlepších zaměstnavatelích. K žebříčku se využívá ta nejvíce vypovídající metrika – reálná spokojenost samotných zaměstnanců. Kam tedy…