Tak tenhle tah Kellnerovi moc nevyšel

Sekce: Byznys Datum: 01.07.2014 Autor: Milan Charvát
Petr Kellenr v O2 potřebných 90 procent nezískal.
Docela stranou pozornosti, dost v ústraní, probíhal důležitý souboj v telekomunikačním operátorovi Telefónica O2, dnes již pouze O2 Czech Republic. Již dříve avizovaný výkup akcií menšinových akcionářů.
 
Výkup skončil a přestože přesná čísla dosud nejsou známá, je již jisté, že tentokrát většinový vlastník PPF a potažmo Petr Kellner svého cíle nedosáhl. Alespoň v této etapě ne. Dosavadní dvoutřetinový vlastník firmy kýžených minimálně 90 procent stále nemá.
 
O Petru Kellnerovi je známo, že se snaží ovládat své firmy sám, do společného vlastnictví se příliš nehrne. Názorně to bylo vidět například na Sazce, kde společné vlastnictví s Karlem Komárkem vydrželo pouze chvíli a oba podnikatelé si nakonec majetek rozdělili. Sazku i O2 arénu. Jedinou déletrvající výjimkou z tohoto pravidla byl Energetický a průmyslový holding, ale i z něho nakonec Kellner nedávno vycouval.
 
A na řadu přišla Telefónica. Už když v ní Kellner od Španělů kupoval dvoutřetinový podíl, bylo jasné, že bude chtít firmu ovládnout celou. K dosažení tohoto cíle nasadil tvrdé zbraně. Sám podíl koupil za 305 korun za akcii, menšinovým akcionářům nabídl o deset korun méně. Sice podle kurzu na burze, mám-li ale prodat, jistě chci něco navíc.

Svůj tlak ještě přitvrdil, když firma letos vyplácela dividendu pouhých 18 korun před zdaněním. Jak se však dá tušit, řada malých akcionářů tlaku nepodlehla a za tuto cenu neprodala.

Magických 90 procent

A tím se dostáváme k oné metě 90 procent, které nakonec Petr Kellner nedosáhl. Tato meta je totiž velmi důležitá. Vlastník více než devadesáti procent totiž může zahájit proces takzvaného vytěsňování malých akcionářů. Což je legální proces, proti němuž se malí akcionáři mohou bránit jen velmi těžko. Své o tom mohou vyprávět malí akcionáři například Třineckých železáren, jihomoravských či východočeských plynáren, z dřívějších dob třeba ČSOB. Koneckonců i Petr Kellner už tuto metodu kdysi dávno, v ještě výrazně drsnějších dobách než nyní, uplatnil, když získával Českou pojišťovnu.
 
Tento tah tedy Petru Kellnerovi tentokrát nevyšel. Prozatím. Nelze předpokládat, že by se mu současný stav zamlouval. A přestože PPF zatím nechce své další kroky zveřejňovat, lze očekávat, že tvrdý zákulisní boj bude probíhat ve výrazně vysokých obrátkách.
Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

Prodej EPH Kellnerovi vynesl deset miliard

Sekce: Byznys Datum: 05.11.2014 08:31
Investovat do Energetického a průmyslového holdingu(EPH), v jehož čele stojí Daniel Křetínský, se Kellnerovi vyplatilo. Jen za prodej více 44procentního podílu v holdingu dostal 10,1 miliardy korun.…

Tenhle kluk si vydělá i 30 tisíc za jeden večer a dobře se přitom baví

Sekce: Osobnosti Datum: 19.08.2015 11:15
Jmenuje se Karel, žije s mámou, odjakživa rád rapoval i jedl. Dnes je nejúspěšnějším a nejsledovanějším streamerem na platformě Twitch a nemá problém si za večer vydělat 30 tisíc korun jen tím, že…

Tenhle hráč amerického fotbalu odmítl 37 milionů dolarů, aby se mohl stát ... farmářem

Sekce: Byznys Datum: 13.01.2015 17:00
Psal se rok 2008 a jistý Jason Brown byl považován za jednoho z nejlepších centrů v celé americké National Football League. Dvouletou smlouvu, kterou uzavřel před sezónou 2007 s týmem Baltimore…
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Chcete se učit rychleji? Vyzkoušejte těchto pět jednoduchých tipů

Sekce: Rady a tipy Datum: 26.02.2017 19:30
Vstřebat a uchovat nové informace není vždy jednoduché. Dobrou zprávou je, že se v tom můžete relativně snadno zlepšit. K rychlejšímu učení mohou pomoci následujicí tipy.

Ředitel Googlu Sundar Pichai: Získávejte znalosti praxí, nikoli pouhým učením

Sekce: Rady a tipy Datum: 25.02.2017 19:00
Z dítěte vyrůstajícího v centrální Indii až k pozici CEO v druhé nejhodnotnější firmě světa. Co má k podnikání říct Sundar Pichai?

Hledáte práci? Toto je 5 nejlepších zaměstnavatelů pro rok 2017

Sekce: Byznys Datum: 24.02.2017 20:00
Jako každý rok, tak i letos vyšel z dílny Glassdoor report o nejlepších zaměstnavatelích. K žebříčku se využívá ta nejvíce vypovídající metrika – reálná spokojenost samotných zaměstnanců. Kam tedy…