Registr účtů – nač a proč a v jaké podobě

Sekce: Byznys Datum: 30.06.2014 Autor: František Prokop
Před týdnem vznikl speciální protikorupční útvar Kobra a hned narazil na velký problém. Problém zvaný Centrální registr účtů. Tedy spíše jeho neexistence.
Před týdnem vznikl speciální protikorupční útvar Kobra a hned narazil na velký problém. Problém zvaný Centrální registr účtů. Tedy spíše jeho neexistence. Rozhořívá se tak opět spor, doprovázený řadou emotivních názorů o špiclování apod. Jak to tedy ve skutečnosti vypadá?

Tým Kobry může dnes zjistit, kde má prověřovaný člověk či firma účet jen dotazy u bank. Navíc policie nemůže oslovit všechny banky najednou, to jí nedovolí státní zástupci. Takže policista si musí vytipovat několik bank a pokud se netrefí na tu správnou, absolvuje celé kolečko znovu. Což při existenci více než čtyř desítek bank trvá týdny. A jelikož se v krajinách českých pranic neututlá, má dotyčný prověřovaný jedinec dost času přesunout peníze jinam.

Proto policie a ministerstvo financí chtějí, aby vznikl centrální registr účtů. Ten by pod správou České národní banky soustředil přehled, kdo má u jaké banky účet a kdo s tímto účtem může disponovat. Nic víc. Žádný přehled o stavu financí na jednotlivých účtech. To si musí policie vyřešit až s konkrétní bankou. Takže jde hlavně o rychlost.
 
Česká národní banka má vůči tomuto řešení výhrady. Zatím oficiálně proto, že jde o drahý systém, neoficiálně se proslýchá, že se centrální bance do centralizované správy tolika citlivých údajů prostě vůbec nechce. Podobně se k věci staví i Bankovní asociace. A upozorňuje na jiný existující systém, který dnes používají například exekutoři. Takzvaný systém doptávání u bank.
 
Jistě, i tento systém byl v průběhu června testován jak Kobrou, tak i analytiky ministerstva financí a Národním bezpečnostním úřadem. Ano, je rychlejší, ale bohužel se ukázaly jeho některé vážné nedostatky. Co stačí exekutorům, je pro policii málo.  Tento systém dává pouze jméno majitele účtu, nikoliv jména osob s účtem disponujících. Což je v zemi vyznačující se pravděpodobně jednou z nejvyšších hustot bílých koní na světě, dost zásadní problém. Systém také neumožňuje hledat v historii. Takže účet zrušený včera se již ve výpisu neobjeví. A všechny banky vědí, na koho se policie dotazuje. Což se u nás opět ihned provalí.
 
Co tedy vlastně chceme? Aby všichni podvodníci byli co nejdříve odhaleni, aby peníze nemizely nezdaněné v něčích kapsách. K tomu potřebují všechny protikorupční útvary, ať již finanční správy, policie atd. zkoumat velmi složité toky peněz mezi mnoha účty. K tomu však potřebují co nejdříve vědět, kde má dotyčná osoba či firma vedené účty. A pak se svolením dozorujícího státního zástupce  jednat již s konkrétní bankou. Docela jednoduché, že? Ale v našich podmínkách je i to jednoduché velmi složitým.
 
Ještě jedna poznámka na závěr. Přiznávám, že ani já nejsem z tohoto registru příliš nadšený. Ale chápu jej jako nutnost. Nabízí se analogie z před několika let, kdy se začaly hromadně zavádět na mnoha místech kamery. Mnoha lidem se také nelíbily. Ale zvykli jsme si a v řadě případů pomohly. Registr účtů, ať již v jakékoliv, ale funkční podobě může být podobným nástrojem.
 
Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

Jaké by měly být vaše první hodinky?

Sekce: Lifestyle Datum: 14.02.2014 17:45
Výběr šesti nejlepších hodinek. Elegantní i sportovní a v každé cenové kategorii. Aby jste se v tom oceánu stylů a typů lépe orientovali.

Jaké jsou realitní aktivity PPF v Rusku?

Sekce: Byznys Datum: 26.08.2013 11:13
Rusko je obrovský trh, kde se naskýtá mnoho podnikatelských příležitostí, proto nemůže uniknout ani plánům skupiny PPF. Její majoritní vlastník Petr Kellner pravidelně směřuje více než polovinu svých…

Poznámka: Jaké investice potřebují podnikatelé?

Sekce: Byznys Datum: 27.02.2014 09:05
Proinvestovat se k ekonomickému růstu je oblíbená mantra, často používaná těmi, kteří se snaží najít východisko z ekonomické krize.   Budiž, s tímto tvrzením nehodlám polemizovat, protože v určitých…
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Chcete se učit rychleji? Vyzkoušejte těchto pět jednoduchých tipů

Sekce: Rady a tipy Datum: 26.02.2017 19:30
Vstřebat a uchovat nové informace není vždy jednoduché. Dobrou zprávou je, že se v tom můžete relativně snadno zlepšit. K rychlejšímu učení mohou pomoci následujicí tipy.

Ředitel Googlu Sundar Pichai: Získávejte znalosti praxí, nikoli pouhým učením

Sekce: Rady a tipy Datum: 25.02.2017 19:00
Z dítěte vyrůstajícího v centrální Indii až k pozici CEO v druhé nejhodnotnější firmě světa. Co má k podnikání říct Sundar Pichai?

Hledáte práci? Toto je 5 nejlepších zaměstnavatelů pro rok 2017

Sekce: Byznys Datum: 24.02.2017 20:00
Jako každý rok, tak i letos vyšel z dílny Glassdoor report o nejlepších zaměstnavatelích. K žebříčku se využívá ta nejvíce vypovídající metrika – reálná spokojenost samotných zaměstnanců. Kam tedy…