Poznámka: Nad jedním výrazným zemětřesením

Sekce: Byznys Datum: 29.06.2014 Autor: František Prokop
Zemětřesení známe v končinách tuzemských dvojího druhu. První případ je geograficky omezen na Chebsko a opravdu se při něm třese skutečná země. Naštěstí pouze s mírnými následky.
To druhé se odehrává většinou ve čtyřletých intervalech po parlamentních volbách a postihuje zejména státní úřady, instituce a firmy, v nichž má rozhodující slovo stát. Prostě je třeba umístit své přátele a přátele přátel a ti, co tam seděli doposud, jsou přece neschopné nuly.
 
Minulý pátek takto zahřmělo hned ve čtyřech státem ovládaných firmách. Obměnily se, někde přímo vyměnily jejich dozorčí rady, někde i představenstva. A je zajímavé, že se v nových vrcholných orgánech neobjevil žádný poslanec apod. Možná, že nově vytvořený vládní personální výbor není tak úplně od věci. Ale chce to ještě čas.
 
A co jednotlivé firmy? Ponechme nyní stranou Čepro a Mero. Ne že by tyto firmy nebyly  významné, doprava a skladování ropy je důležitá věc. Ponechme stranou i ČEZ. I když v jeho případě lze spekulovat, že ještě není všem výměnám konec. Bude zajímavé sledovat, zda se generálnímu řediteli Danielu Benešovi podaří udržet či spíše přesvědčit, že „deromanizaci“ firmy provede opravdu důkladně. Zatím se snaží odstavovat lidí bývalého šéfa Martina Romana, zda to bude stačit, se teprve uvidí.
 
Zajímavě se vyvíjí situace v další firmě, Českém aeroholdingu. V něm bylo vyměněno celé představenstvo. Profese nových členů představenstva jsou manažer, auditorka a právník. Což může být dobrá kombinace. O zmíněném manažerovi a konzultantovi, Václavu Řehořovi, se navíc mluví jako o budoucím šéfovi firmy, který by měl firmu přivést na burzu. Přesněji řečeno, podle vyjádření ministra financí Andreje Babiše, zhruba čtyřicet procent firmy.
 
Proč na burzu a co může Aeroholding nabídnout? Důvodem jsou samozřejmě peníze, které se rozdávačnému vládnímu bumbrlíčkovi stále silně nedostávají.  Co může firma investorům nabídnout? Když vynecháme malé součásti aeroholdingu, většinou zajišťující služby na pražském letišti, jsou to dvě velké firmy. Vlastní a výdělečné Letiště Václava Havla.  A také ztrátové České aerolinie. Což je zatím fakt, který však nemusí platit do budoucna. Dá se věřit, že relativně noví a silní podílníci ČSA, Korean Air a soukromý letecký dopravce Travel Service, dokáží nemocné aerolinky zotavit. Zkušeností na to mají oba dopravci více než dost. Korean Air patří mezi největší světové letecké společnosti a Travel Service dokázal za necelých dvacet let od vzniku na zelené louce výrazně přerůst i samotné ČSA. Že by prosperující ČSA dokázaly zvýšit i hodnotu celého aeroholdingu a jeho atraktivitu pro investory, je nabíledni.
 
Jistě, je možné jít i jinou cestou. Na burzu nechodit, počkat, až se zvednou i ČSA a veškeré zisky pak kasírovat sám. To je však běh na podstatně delší trati a někteří ministři trpí velkou chutí rozdávat další a další peníze. Příjem z prodeje podílu na burze přijde dřív. A koneckonců, podobný model s účastí na burze docela dobře funguje u ČEZu, takže i dobrý příklad působí.
Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

Všechny světové pivní značky pod jedním majitelem?

Sekce: Byznys Datum: 22.09.2015 08:00
Loni v září se o tom šuškalo, účastníci však podobné informace odmítli, jako nepodložené spekulace. O rok později už je o něco jasněji. Na obzoru je spojení dvou největších světových výrobců piva.…

V Americe "vznikne" každý den 1700 milionářů. Jak se stát jedním z nich?

Sekce: Rady a tipy Datum: 22.11.2016 17:30
Drahá auta, luxusní domy a exotická dovolená. Na světě existuje přes 15 milionů dolarových milionářů. Od běžných lidí se však neliší jenom množstvím peněz. Valná většina z nich disponuje sadou…

Prodej České pojišťovny bude jedním z největších obchodů v historii České republiky

Sekce: Byznys Datum: 06.01.1971 00:00
Tradice České pojišťovny začala již před 186 lety. 27.října 1827 byla v Praze založena První česká vzájemná pojišťovna. Tato pojišťovna ve svém počátku nabízela pouze požární pojištění nemovitosti.…
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Flexibilní pracovní doba, jídlo zdarma a wellness aneb na co slyší talentovaní miléniálové

Sekce: Byznys Datum: 15.01.2017 21:00
Jak dostat ty nejbystřejší mladé mozky k sobě do firmy?

Miliardář Jack Ma a 5 rad, které vám v podnikání otevřou oči

Sekce: Rady a tipy Datum: 14.01.2017 21:00
Zakladatel společnosti Alibaba má jedinečnou morálku a v byznysu si zachovává selský rozum. Co doporučuje?

K čemu je univerzita? Naučí vás vycházet s lidmi s odlišnými názory, tvrdí Tim Cook

Sekce: Osobnosti Datum: 13.01.2017 21:00
Jedním z nejdůležitějších aspektů v byznysu je udržet si svou vizi. V Applu o tom vědí své, neb si za více než 30 let existence vysloužili nálepku rebelů. Jak uvažují v jedné z nejznámějších firem…