Situace vážná, tragická zřejmě nikoli

Sekce: Byznys Datum: 02.03.2014 Autor: František Prokop
Současné stále vrůstající napětí mezi Ruskem a Ukrajinou není pro nás tak vzdálené, jak by se mohlo z pohledu na mapu znát. Může vyvolávat obavy, jak to bude dál se zásobováním české republiky energiemi, zejména ropou a zemním plynem.
 
Nutno uvést, že v posledním čtvrtstoletí jsme udělali výrazný krok k oproštění se od totální závislosti na dodávkách ruské ropa a zemního plynu.  Přesto je tato závislost stále poměrně dost výrazná, jako v celé Evropské unii.
 
Ropa
 
Většina ropy k nám proudí ropovodem Družba z ruských ropných ložisek přes Ukrajinu. Ruská strana však v roce 2012 tyto dodávky dost výrazně omezila. Dnes ropovodem Družba nakupujeme zhruba tři pětiny naší spotřeby.
 
V devadesátých letech byl vybudován ropovod IKL z bavorského Ingolstadtu do České republiky. Ten zajišťuje zhruba dvě pětiny české spotřeby ropy, zejména z arabských ložisek. Ropovod OKL je napojen na Transalpinský ropovod z italského Terstu. Ten je však poměrně dost vytížený. Určitou menší kapacitu pak může představovat i ropovod Adria z Chorvatska, který je na Slovensku propojen s ropovodem Družba.
 
Zemní plyn
 
Česká republika kryje svoji potřebu plynu ze tří čtvrtin dodávkami z Ruska. Zbývající čtvrtinu kryjeme od roku 1997 norským plynem. Přes velkou závislost na dovozu ruského plynu má však Česká republika proti řadě jiných zemí obrovskou výhodu. Tou jsou obrovské podzemní zásobníky s kapacitou kryjící téměř polovinu naší roční spotřeby.
 
V možných úvahách o budoucím vývoji je třeba brát v úvahu i další důležitý faktor. Na dovozu ruské ropy a zemního plynu jsme závislí nejenom my, ale možná paradoxně i samotné Rusko. Příjmy z exportu surovin totiž tvoří zhruba tři čtvrtiny ruského hrubého domácího produktu. Čili je v zájmu samotného Ruska tyto dodávky udržet. Samozřejmě, může přijít silácké gesto v podobě dočasného omezení či přerušení dodávek, zejména přes Ukrajinu. Česká soustava je však na několika místech napojena na německou a jejím prostřednictvím na trasy vedoucí z Ruska mimo Ukrajinu.
 
Nelze tedy brát možný vývoj na lehkou váhu, katastrofa však minimálně v krátkodobém výhledu rozhodně nehrozí.
Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

Avia zřejmě v problémech

Sekce: Byznys Datum: 11.01.1971 00:00
Pražský výrobce lehkých nákladních aut Avia Ashok Leyland Motors se zřejmě potýká s vážnými problémy.  Svědčí o tom skutečnost, že firma, patříci do indické skupiny Hinduja Group, za první dva měsíce…

Aero Vodochody v Polsku zřejmě bez úspěchu

Sekce: Byznys Datum: 18.01.1971 00:36
Česká firma Aero Vodochody nepotvrdila do uplynutí vyznačeného termínu, že se zúčastní 9 miliardového tendru na dodávky nového cvičného letounu pro polské letectvo.  Aero chtělo původně nabídnout…

Situace v OKD

Sekce: Byznys Datum: 05.11.2013 08:00
Od včerejška, tj. od pondělí 4.11.2013, zhruba od šesté hodiny ranní, mohou až do čtvrtka 7.listopadu vyjadřovat zaměstnanci společnosti OKD svůj souhlas či nesouhlas s nově navrženou tzv. „velkou“…
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ztratil milion dolarů během 24 hodin. Vzpamatoval se a založil miliardový a zdravý byznys

Sekce: Osobnosti Datum: 21.01.2017 20:00
Daniel Lubetzky je důkazem, že odhodlání je klíčovým předpokladem podnikání.

Jedna věc, na kterou miliardáři nedají dopustit

Sekce: Rady a tipy Datum: 20.01.2017 20:00
Aneb proč internet nestačí?

Bitcoin aneb digitální měnu milovat, nebo nenávidět?

Sekce: Investování Datum: 19.01.2017 13:00
Svět investování si během posledních let prošel malou technickou revolucí. Ta nabídla nejenom nové způsoby, jak efektivněji spravovat své peníze, ale stála rovněž za zrodem dosud netušených…