Největší dravci realitního byznysu

Sekce: Byznys Datum: 23.11.2013 Autor: Milan Charvát
Mezi největší hráče realitního tuzemského byznysu bezesporu patří Petr Kellner, Radovan Vítek a skupina Penta. Aktuálním trendem na realitním trhu je nákup a výstavba kanceláří, hotelů i luxusních bytových komplexů. Pojďme se společně podívat, na jaké konkrétní projekty mají největší čeští byznysmeni zálusk. Všechny tyto realitní dravce spojuje jedno: dobře nakoupit a ještě lépe prodat.

Petr Kellner – PPF group
Tohoto obchodníka netřeba představovat. Mezi jeho velkou paletou pracovních aktivit jsou také mimo jiné reality, a ne zrovna v malé měřítku. Nevlastní jen tuzemské nemovitosti, ale také zahraniční. Je řeč o společnosti PPF Real Estate, jenž patří do skupiny PPF.

Mezi české projekty patří například Polyfunkční budova „LINE“. Budova nabídne prostory o rozloze přibližně 18 tisíc m2. Objekt je navržen tak, aby uspokojil náročné zájemce o moderní a praktické prostory pro podnikání v lokalitě pražských Dejvic. Stavba ve tvaru ledního medvěda by měla ladit s místním „kulaťákem“. Dalším českým projektem bude v pražských Holešovicích ArtGen Office Gallery, jež poskytne více než 26.000 m2 pronajímatelných ploch včetně prostor pro obchody a služby v přízemí budovy. V suterénu budou k dispozici parkovací stání přibližně pro 400 vozidel.

V zahraničí jde například o Nizozemsko a Německo, kde koupil kancelářské budovy za 230 milionů eur, tedy zhruba za 5,8 miliardy korun. A to tato částka nezahrnuje letos zahájenou výstavbu administrativního komplexu u Moskvy, která bude stát PPF jen v první fázi asi šest miliard korun.PPF velmi pečlivě vybírá své projekty a většinou vybírá právě ty, kde jsou jejich majitelé zatíženi věřitelskými závazky.

Radovan Vítek – CPI Group
Dalším velkým hráčem realitního tuzemského byznysu je bezesporu Radovan Vítek a jeho společnost CPI Group. Skupina působí na českém a slovenském realitním trhu od 90. let 20. století, dnes patří mezi nejvýznamnější investory v regionu střední Evropy. Svůj vybraný vkus na výhodný nákup nemovitostí již prokázal několikrát. Velké spektrum aktivit je čitelné,  od oblasti bydlení, kancelářských a maloobchodních nemovitostí, hotelového ubytování k nákupu průmyslových a logistických center.

CPI Group je mimo jiné dnes s 12 700 byty druhým největším poskytovatelem nájemního bydlení v ČR.

Mezi tuzemské projekty lze jmenovat například výstavbu rozsáhlého multifunkčního projektu Quadrio s kancelářemi, nákupní galerií a moderními byty. Lokalitou je pražská Národní třída, kde je již poměrně dlouho uzavřena stanice metra, celková investice by měla přesáhnout zhruba 2 miliardy korun a termín dokončení projektu je podzim 2014.

Příkladem zahraničních aktivit může být odkup pohledávky za čtyři miliardy korun od irské konsolidační agentury, díky níž získali hotelový komplex na francouzské Riviéře. Dalším krokem bylo ovládnutí developerských skupin Ablon a Orco. Tímto kouskem Vítek navýšil svá aktiva o přibližně 18 miliard korun.

Penta
Penta je investiční skupinou, jež byla založena v roce 1994. Skupina investuje především do oblastí retailu, zdravotnictví, letecké výroby, strojírenství, energetiky, zábavního průmyslu a bankovnictví. V oblasti realitního developmentu začala Penta investovat v roce 2005 a v současnosti realizuje projekty nejen v Česku a na Slovensku. Penta působí ve více než deseti zemích Evropy a má svoje zastoupení v Praze, Bratislavě, Varšavě, Limassolu, Amsterdamu a na ostrově Jersey.

Jedním z tuzemských projektů je aktuálně zkolaudované obchodní centrum na pražské Florenci - Florentinum. Budova dosahuje 49 tisíc m2 hrubé plochy kanceláří na 9 podlažích  s doplňkovou obchodní plochou okolo 7,5 tisíc m2. Developer se například zavázal zajistit vznik nového náměstí, zahrady, multifunkčního centra a rekonstrukce místní komunikace. Výše investice je zhruba 4 miliardy korun.

Dalším tuzemským projektem je právě započatá stavba administrativní budovy Aviatica v areálu bývalé Waltrovky v pražských Jinonicích. Dokončení stavby první budovy je plánované v pololetí 2015. Investice bude zhruba 1 miliarda korun. Koncept celé městské části, která bude obsahovat kromě administrativních budov také obytné domy, bude dosahovat investice 5 miliard korun. Celkem chce Aviatica nabídnout přes 27 tisíc metrů čtverečních pronajímatelných ploch.


Na zahraničních trzích je nyní Penta ve finále tendru polských drah na rekonstrukci a následné komerční využití Gdaňského nádraží ve Varšavě.
 
Lepší než káva?
MontyRich newsletter
PODOBNÉ ČLÁNKY

Kdo jsou největší nepřátelé v českém byznysu?

Sekce: Byznys Datum: 20.02.2014 08:00
Byznys nikdy nebyl procházka růžovou zahradou, ani ten český. Proto nemůže překvapit, že se někteří podnikatelé jednoduše nemusí. Ať už kvůli skutečným byznysovým rozepřím, či pouhým nemístným…

Radovan Vítek – Profil realitního žraloka, který nemá nikdy dost!

Sekce: Byznys Datum: 06.11.2014 11:00
Radovan Vítek je majitel realitní skupiny CPI, jež loni vydělala rekordní dvě miliardy korun. Zároveň je to velmi důsledný pohodář, který s trochou nadsázky glosuje, že realitní byznys je nuda, a tak…

Novinky z českého loterijního byznysu

Sekce: Byznys Datum: 30.07.2013 17:00
Společnost E-Invest Martina Ulčáka koupila od skupiny Fortuna Entertainment Group osmiprocentní podíl ve její dceřiné společnosti Fortuna sázky.   „Smlouva byla podepsána minulý týden a v…
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Andrea Lauren a její fantastický příběh, jak se z Česka dostat do epicentra bankovnictví v Londýně

Sekce: Byznys Datum: 24.02.2017 20:00
Po vzoru své maminky se vydala do světa bankovnictví. Velkou část kariéry strávila v bankovním epicentru Londýna, pracovala pro giganty jako JPMorgan nebo HSBC. Po dlouhých letech v zahraničí se…

Do postele bez notebooku aneb 5 tipů, jak efektivně zvýšit kvalitu svého spánku

Sekce: Byznys Datum: 23.02.2017 21:00
Většina zdatných podnikatelů potvrdí, že bez odpočinku se dlouhodobě fungovat nedá. Jak si tedy dopřát kvalitní a zdravý spánek?

Pravidla vyjednávání – nikdy nedělejte kompromisy

Sekce: Rady a tipy Datum: 23.02.2017 20:00
Jak často se dostáváte do situací, kde se střetávají vaše zájmy s okolními? A jak často volíte útok či únik? Následující článek by vám měl pomoci přenést vyjednavačské techniky jak do běžného života,…